Българите плащат средно по 13 евро за здравеопазване, а 10 пъти повече за цигари
Ортопедът-травматолог д-р Кр. Спасов: Във всяко село има кмет и поп, но няма лекар...
Д-р Красимир Спасов работи като лекар-травматолог повече от 20 години, свидетел е на възхода и упадъка на здравеопазването в Благоевград. В един кратък период е работил и като зам. директор на МБАЛ. Дълги години е бил в екип с д-р Вълчев и д-р Сакелариев, с когото основава SOS-травма център.
Като слабост на благоевградската болница, поради което много лекари напуснаха, включително и той, д-р Спасов смята следното:
Ниско материално-техническо оборудване /особено в операционните зали/
Никакви грижи за квалификацията на лекарите.
Обидно ниско заплащане, особено на извънредния и нощен труд.
Екипната работа липсва. Често отношенията между лекарите са като началници и подчинени - повече отколкото в казармата.
Липсва контрол на качеството.
Лошото състояние на здравеопазването се дължи и на малкото пари, които хората дават за здраве, смята д-р Спасов. Ето неговата теза за това колко плаща българинът за здраве.
Много често пациентите влизат в лекарските кабинети и заявяват с гордост: "Ние сме здравноосигурени и искаме да бъдем прегледани и лекувани по европейски". Интересно е да разберем какво значи здравноосигурен в България, колко пари дават хората за здраве и колко за други неща?
Оказва се, че българинът дава средно по 10-13 евро за здраве на месец. Преди 2-3 години е давал по 9 лева месечно, което е малко повече от 4 евро.
За сравнение - пушачите, които са 70% от населението, дават средно от 120 до 300 лева на месец за цигари. Затова цигарената фабрика в града отчита милиони левове печалба, а болницата е на загуба. Значи за едно нещо плащаме щедро, а за
НАЙ-ВАЖНОТО - ЗДРАВЕТО, ОТДЕЛЯМЕ ЖЪЛТИ СТОТИНКИ.
Колко пари даваме за алкохол? Само бирената фабрика произвежда по 16 000 бутилки на смяна. Харчим щедро и за телефонни разговори и за луксозни, скъпи GSM-и, които често сменяме. Само по Коледа и Нова година мобилните оператори са отчели 24 милиона SMS-а, или 3,5 млн. лв.
Нека да сравним парите, давани за здраве, с парите за автомобили, винетки, пътни и други такси.
ДА СЕ ОТВОРИ КАПАКЪТ НА “МЕРЦЕДЕС” В АВТОСЕРВИЗА СТРУВА ПОВЕЧЕ, ОТКОЛКОТО ДА СЕ ОТВОРИ КОРЕМЪТ НА ЧОВЕК.
Средно по 20-25 хиляди нови автомобила се продават годишно у нас /това са около 6-10 милиона лева годишно/. Само в Благоевград с днешна дата има 130 000 автомобила по улиците. В Дупница всеки ден се продават по 15 коли, или 450 коли месечно. Колко автомивки има в града и колко пари харчим в тях?
120 милиона са приходите от Спорт тото, 60 милиона от Еврофутбол, но най-големите приходи /за гражданите разходи/, са от интернет залагания - приблизително над 300 милиона лева. Колко са парите, които отделяме за прически, козметика, маникюр, сауна, масажи? Нека хвърлим бегъл погред и върху това какви пари дава държавата за различни дейности:
За 2011 г. държавата отпуска нови 5 милиона лева за международни спортни събития. Състезанията по мотоциклетизъм гълтат по 2,7 милиона лева годишно от държавната хазна. Правим спортна зала за 90 милиона лева с тенис център за 1 милион. За гимнастика, ориентиране, сумо и други в 2 световни първенства са похарчени 6,8 милиона лева /надвишени са 2 милиона, а с тях може да се купят скенери, линейки и др./.
За 2011 година са предвидени нови 3 милиона за мотоциклетизъм, които ще се платят от държавата. Преди време са дадени 4 милиона лева от държавния излишък за трасето в Долна Митрополия /достатъчно пари да се оборудват операционната в ортопедията на болницата и един лекар да се изпрати на специализация в САЩ/.
Има и други спортове, които не се самофинансирант. На 900 000 лева разчита БФ по атлетика за зимни хвърляния през март. Само клетката за хвърляне на чук е 60 000 лева /колкото един артроскоп/, а надпреварата е само за 2 дни.
За планинско бягане в Сапарева баня са получени 150 000 лева държавна помощ, още толкова за европейското първенство по батут.
Скъпо струват оборудванията за състезанията, които после потъват някъде...
Не може да се изброи всичко, за което българинът и държавата дават щедро пари, но нито здравеопазването, нито образованието са на първо място в списъка на приоритетните дейности. Няма да се връщам към студентската скамейка, само ще спомена, че в Медицинска академия сме изучавали 5 години научен комунизъм и само 3 месеца ортопедия. Ортопедична литература на български не е издавана повече от 24 години. Наскоро се появиха две малки ръководства. Чуждестранна литература също няма достъпна за българските лекари. Да не говорим, че заплащането на лекарите, които са основният елемент е здравеопазването, е обидно ниско - 14 лева за преглед и 5-10 лева на час за операция.
ЕДИН ЛЕКАР В САЩ ПОЛУЧАВА 1000-2000 ДОЛАРА ЗА ОПЕРАЦИЯ, А ТУК ЕДИН ЛЕКАР, ВЗЕЛ 200 ЛЕВА ЗА СЪЩАТА, ОТИВА В ЗАТВОРА.
Прави впечатление, че ако един треньор на футболен отбор получава 50 000 лева, това се смята за нормално, но ако един лекар взема 50 000 лева - всички са шокирани.
Защо например медицинските сестри в "Пирогов", които знаят и могат всичко, свързано с работата си, да не могат да печелят от уменията и знанията си. В ТV предаванията за болниците в Горна Оряховица и Павликени се акцентираше само върху това колко лоши са лекарите, но никой не обърна внимание на това, че болниците ни приличат на Бобовдолския затвор. Не се пита и защо във всяко село има кмет и поп, но няма лекар.
Едно време казваха, че докато съществува Правителствена болница, българското здравеопазване няма да се оправи.
Хубаво би било сега ръководителите на един град да се лекуват в болницата на своя град. Тогава те ще са заинтересовани има ли пари да се направи поне една европейска болница в Благоевградска област, добре оборудвана, с мотивирани и добре подготвени лекари, за да са сигурни, че при необходимост семействата им ще са лекувани от добри професионалисти в добри условия. Защото сега един жител на Гоце Делчев, Петрич или Разлог, и дори Благоевград, не е равнопоставен на жител от квартал "Люлин" например. Здравните ни вноски и други такси отиват в хазната, но оттам се разпределят най-вече за определени софийски болници.
ТАКА ЛЕКАРИТЕ СА В КРЪГОВА ОТБРАНА - СРЕЩУ ТЯХ СА НАСТРОЕНИ АДМИНИСТРАЦИЯТА, ОБЩЕСТВОТО, МЕДИИ,
а нито едно правителство не е поставило здравеопазването като главен приоритет. Защото е важно не само да се наливат пари в здравеопазването, а те да се разпределят справедливо, така ще спечелят и хората в бели престилки, които са добри и всеотдайни в работата си, и пациентите.
Защото болниците са като цветята - което цвете се полива повече, ще се развива по-добре, а другото в един момент няма да отговаря на изискванията за цвете.
В НАЧАЛОТО НА ДЕМОКРАТИЧНИЯ ПРЕХОД БЪЛГАРСКИТЕ ЛЕКАРИ СМЕ РАБОТИЛИ ЗА 160 ЛЕВА ДЕНОНОЩНО
и с много часове извънреден труд дълги години. Цялото здравеопазване се крепеше на нашия ентусиазъм и нашата любов към професията. Но тогава всички бяхме равни. При нас промените дойдоха много късно. Много лекари се занимаваха с несвойствени неща, някои правеха ресторанти (това беше най-престижно), други продаваха телевизори, дрехи на пазара, караха таксита, вместо усилено да четат и да се усъвършенстват. Тази система - и да учиш, и да не учиш, да работиш много или да работиш малко, а заплатата да бъде една и съща, имаше лоши последици. Това важеше навсякъде, но нека подчертаем - здравето е най-важно.
Дори сега един лекар не може да си позволи да отиде на специализация с тази заплата - трябва да плати много и в същото време да загуби много, като не ходи на работа. Страшен е и проблемът с базата, в която се лекува населението ни. Погледнете сградите - още отвън
ЛЪХА НА МИЗЕРИЯ И ИКОНОМИИ.
Трябва ли да се гордеем, че имаме такава болница в Благоевград? Оборудването в операционните от десетилетия е едно и също. Дори и лекарят да е високоспециализиран, операцията не може да е на високо ниво с тази стара техника. Защо никой препатил пациент не разкаже за пътя през Спешен център до болницата? Как се катери до рентгена по 2-3 пъти и чака с часове консултантите. Гражданската позиция на хората се изчерпва с това да охулят лекарите и да отпътуват към София. Или да пишат в блоговете така, както пишеха навремето по градските тоалетни.
Една видна учителка ми каза: "Сега всеки критикува и ругае, кажи нещо по-различно". Да, но трябва на идиотските неща, които сме свикнали да приемаме за нормални, да се каже, че са идиотски. Ненормалното в случая е, че за здраве не се плаща или се плащат средно по 10 евро на месец и навсякъде се тръби, че народът е беден и затова е така.
Фактите са други, господа. И всички много добре ги знаем. Да запалим по цигара. Наздраве... вземете си и от мезето! После сме на дискотека с някоя фолкгърла и
ЗА ЕДНА ВЕЧЕР ЩЕ ИЗЯДЕМ И ЩЕ ИЗПИЕМ ПОВЕЧЕ ОТ МЕСЕЧНАТА ЗДРАВНА ВНОСКА.
Лекарите също са един против друг. Двама лекари са като две религии - не се понасят. Интересно защо се е получило така с времето. Истината е, че когато един лекар говори против друг, моментално олеква в очите на пациента.
В АНГЛИЯ, КОГАТО ЕДИН ЛЕКАР ГОВОРИ ПРОТИВ ДРУГ, СЕ ИЗКЛЮЧВА ОТ СЪСЛОВНАТА ОРГАНИЗАЦИЯ.
В Англия също подценяваха лекарския труд. Преди години един лекар там получаваше 17 000 паунда годишно. Какво се получи - лекарите заминаха да работят в Америка. На тяхно място пристигнаха индийци, араби и други. Англичаните разбраха, че грешат, и вдигнаха рязко заплатите на докторите. Преди няколко месеца мой приятел се яви на конкурс за място в обикновена болница в Англия с годишна заплата 350 000 паунда.
Преди години в Швеция имаше недостиг на лекари анестезиолози. След дълги умувания повишиха значително заплатите им и проблемът вече е решен.
ВРЕМЕ Е И В БЪЛГАРИЯ ПАРИТЕ ДА ОТИДАТ ЗА ЛЕКАРИТЕ, ЗАЩОТО ОТ ТОВА ЩЕ СПЕЧЕЛЯТ ПАЦИЕНТИТЕ.
Така лекарите да имат интерес да се квалифицират, за да може срещу висококвалифицирания си труд да получат висока заплата. От това ще спечелят най-вече пациентите, защото ще знаят, че като влязат в кабинета на специалиста, ще получат висококвалифицирана помощ.
С центрове нещата няма да се оправят. Необходимостта от оборудване и специалисти е свързана с болничната помощ. След някоя и друга година ще останем без специалисти и ще се чуди правителството от къде ни е дошло. Но нито бившите, нито настоящото мислят за това.
щом си дал Хипократовата, че работиш за човека с БМВ без пари даже! Аз както се заклех като войник сега карам такси само без пари. У месарницата колегата месар и он без пари дава, и автомонтьоро и он без пари се труди. От чера на гарата дават чебабчета без пари. Сигур и скараджията си е спомнил оти се е клел.
Докторе, важни са достойнството и професионализма, а не колко пари, коли и жени имаш, тъй че залягай над книгите, а не над жените и тогава ще ти стигат и парите! А пък ако вложиш в професионалното си развитие поне малка част от средствата, които пилееш по разни ку_ви, ще бъде добре както за теб, така и за пациентите, защото лекар означава да лекуваш хората, а не е титла за самочувствие и трупане на девиденти!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.