Борим се с кризата от началото на 2008 г., с цената на съкращения и много труд спестихме за коледни премии и увеличение на заплатите на преподаватели и служители

13 ноември 2009 00:20   6 коментара   18739 прочита
проф. Иван Мирчев
проф. Иван Мирчев


проф. Иван Мирчев

Ректорът на ЮЗУ проф. Иван Мирчев

- Проф. Мирчев, финансовият министър Дянков наскоро заяви категорично, че 13-а заплата тази година няма да има за администрацията в държавата и това е част от антикризисните мерки, които се предприемат от новото правителство. ЮЗУ да не би да е някакъв оазис в държавата, как успявате да заделите пари от бюджета си за допълнителни бонуси за служителите и преподавателите?

- Поисках от Академичния съвет да одобри вдигане на заплатите, защото от март 2008 г. в Югозападния университет започнахме да предприемаме действия по една конкретна програма и да вършим онова, което в момента върши правителството на министър-председателя Бойко Борисов. Само че те го правят от изборите насам, а ние през март 2008 г. знаехме за кризата, бяхме ректорско ръководство на този университет и предприехме конкретни действия, вместо да заровим глави в пясъка и да се надяваме, че кризата ще ни подмине. Тези пари, които сега ще получат хората, не се раздават, те са пари спестени от от подобряване на структурата.

- Едва ли са само от икономисаните заплати на съкратените преди близо година служители...

- Става въпрос за комплекс от непопулярни, както ги наричаме мерки, които предприехме в началото на 2008 г. Първо, от 3000 часа намалихме учебните планове на 2400 часа. Освен икономии на пари това е изключително полезно за студентите, защото на седмица сега те имат 20 часа аудиторна заетост и им се освобождава време за библиотеки. Махнахме наднормените часове.

- Излиза, че сте орязали заплатите им, така ли?

- Да. Един преподавател може свръхнорматива си да получи възнаграждение за не повече от 180 часа. Увеличихме норматива на тези асистенти, които не са с научна степен “доктор” с цел да ги накараме да пишат дисертации. Съкратихме 40 човека от администрацията. Разделихме се с голяма част от преподавателите над 70-годишна възраст, други минаха на непълен щат или само на хонорар. Това ни пести около 100-150 000 лв. годишно. Правим прием и обучаване студенти вече в общи потоци. Студентите в 7-те педагогически специалности започват да профилират чак в III курс, в Стопанския факултет до II курс всички учат заедно професионално направление “Икономика”, това означава икономия от брой лекции. Вместо 4-ма лектори да четат на студентите от 4 специалности една и съща лекция и за това да плащаш 4 пъти, сега лекцията е една. Във Филологическия и в Правния факултет всичко това също е направено. Преструктурирането доведе до една оптимална структура. Друг важен момент е, че сменихме начина на мислене и философията на работа на нашите преподаватели. Те искаха да имат повече наднормени часове и оттам да получават допълнително възнаграждение. От миналата година нашите преподаватели разбраха, че те трябва да започнат да правят проекти, за да си вдигнат доходите.

- А наднормените часове?

- Тях вече не ги плащаме. Затова нямат финансов интерес да ги отработват, а имат интерес да пишат проекти. Само за миналата година над 5,5 млн. лв. постъпления от проектна дейност. На практика ние тръгваме да изпълняваме постановлението на Министерски съвет за рязко ограничаване на разходите, но се оказва, че ЮЗУ не харчи пари от бюджета за командировки, но преподавателите пътуват 3 пъти повече, защото имат пари от проекти. Парите, които залагаме за командировки в бюджета, в голямата си част ги икономисваме и в същото време ректорът не ограничава преподавателите в стойността на командировката, броя на участията в научни форуми, защото парите са от проекти. Не харчим за лаборатории и техника. За изминалата година преподавателите ни спечелиха проекти от Националния фонд за научни изследвания за над 1,5 млн. лв. За 420 000 лв вкарваме в новия спортен комплекс апаратура за изследвания на функционалното състояние на човешкия организъм, която е уникална и каквато нямат дори в Спортната академия, и тя е закупена по проект. От бюджета на ЮЗУ пари за това не се дават. Не харчим и пари от бюджета за публикуване на монографии, издаване на учебници, списания, защото имаме спечелени проекти. Например имаме спечелен проект по наредба 9 да издаваме списанието “Сайънтифик рисърч” на стойност 25 000 лв. за година. Т. е. ние не пипаме бюджетните си средства. Ограничихме до минимум обявяването на конкурси с кандидати, неработещи в университета. В смисъл не ограничаваме наши асистенти, които искат да станат доценти или доценти-професори, но образно казано обявихме препоръчителен мораториум върху конкурсите, когато няма евентуален кандидат, който е на работа в ЮЗУ. Фактически още от март миналата година ЮЗУ си “подготви домашното” и взе антикризисни мерки. И парите, които сега ще дадем, са на хората, които спряха да получават наднормени, започнаха да пишат проекти.


Още за: Ив. Мирчев   ЮЗУ   ректор   Още от: Отблизо

Принтирай статия
6 коментара
13 Ноември 2009 11:59 | Студио Х
Оценка:
8
 (
42
 гласа)

Уважаеми г-н Петров, семестриалните такси са минимални. Многократно по-ниски от таксите за шофьорски курсове (например). Къде има такса за обучение, която да е под един лев за един час аудиторни занимания? Я вижте колко струват курсовете на измислените екстрасенски и лечителки по су-джок например - 100 лева на човек за 6 часа за първо ниво. И още 100 лева - за второ ниво. И получавате измислен сертификат на който всеки работодател ще ви се изсмее. Курсовете се водят от още по измислен преподавател, който ако събере една шепа наивници ще си сложи в джоба солидна сума БЕЗ ДА ПЛАЩА ДАНЪЦИ. 10 души по двеста лева - 2000 за 2 дена. Наясно ли сте колко такива "лекторки" има в Благоевград, които шетат и по цялата област? Ама техните такси не впечатляват. Това написах ей така - за разнообразие. . . Моля форумците да ме извинят ако е прозвучало агресивно.


13 Ноември 2009 14:49 | Браво
Оценка:
9
 (
41
 гласа)

Иване благодаря ти ,че се нагърби с една тежка задача а именно да положиш усилия този университет да се освобиди от кадри , които по един или друг начин петнят името му. Имена няма да цитирам тъй като същите са известни на всички в Благоевград . Но има още плява за изкореняване и след като си тръгнал и поел по тоя път трябва да продължиш напред. Добре познаваш хората около себи си и виждаш ,че има такива които нямат място в ЮЗУ. Това са хора ,които имат имищество ,което драстично надвишава дохидите ,които получаваме в университета . Това са хора с транспортни фирми , с големи къщи и др. които много добре ти познаваш. Тези хора нямат място при нас. Необходимо е да пресомислите и политиката си спрамо някои фирми ,които с години на ред са на хранилка в ЮЗУ . Крайно време е разни Шапковци, Велко Давидовци / при Гюдженов / и тем подибни да бъдат махнати от от университета ни. Мисия ,че достатъчно пари прибраха няко хора от ЮЗУ . Желая ти успех . Но почисти дворчето ни от корумпирани колеги


13 Ноември 2009 16:09 | Браво на Браво
Оценка:
-2
 (
26
 гласа)

Пропуснал си да споменеш Пирин СОТ (сладкия Емил Радев). . .


15 Ноември 2009 17:07 | Иванов
Оценка:
-3
 (
19
 гласа)

браво на Браво!Крайно време е ректорът да се освободи и от преподавателките по Сахаджа йога Дора Иванова, Чинчева, Огненска, Златева. На студентите им писна от медитирането по време на часовете им и препоръчваните от тях сектантски лекции в Междуучилищния център.


15 Ноември 2009 19:35 | Пешеходец
Оценка:
-2
 (
18
 гласа)

ЮЗУ вече шапка ли е на индуистките секти? Кой пуска тия хубавици в Междуучилищния център? Кой е директор там? Соколов знае ли? Срещнал ли се е с Ректора, за да говорят по този въпрос? Хора, пазете децакта си. . . Не ги пускайте на нерегбаментирани лекции на недоказали се и комплексирани преподавателки. Ха-ха-ха!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар