Болница ПУЛС - Благоевград е сигурно място, разполага със съвременна апаратура и специалисти
Доц. д-р Иван Чакърски: По време на криза стресът и нерационалното хранене водят до зачестяване на гастроентерологичните заболявания
- Доц. д-р Чакърски, какво се промени в дейността на вътрешно отделение тази година?
- До миналата година всички общински болници на територията на Благоевградска област имаха право съгласно сключен довогор със Здравната каза за лечение на остри и хронични заболявания на гастроинтестиналния тракт. От тази година настъпиха промени, завишени са изисквания на Националната здравноосигурителна каса. Здравното заведение трябва да има на работа двама специалисти гастроентеролози на основен трудов договор. Болница ПУЛС е с признати клинични пътеки и приема пациенти от Благоевградска и Кюстендилска област. В момента само две болници в Пиринско имат сключен договор със Здравната каса и обслужват лежащо болните с гастроентерологични заболявания, останалите болници нямат необходимия кадрови капацитет.
- Доц. Чакърски, колко лекари работят във вътрешно отделние на болница ПУЛС?
- В отделнието работим двама специалисти по вътрешни болести и гастроентерология, аз и д-р Райчо Василев, който е с 25-годишен опит, специализирал е при мен в ИСУЛ. И двамата притежаваме сертификати на първо и второ ниво по фиброгастродуоденоскопия и фиброколоноскопия.
Третият колега - д-р Димитър Кръстев, е специалист по спешна медицина и е с утвърден опит в спешната помощ, младият лекар д-р Михаил Спасов в момента специализира гастроентерология. Лежащо болните се обгрижват от 6 медицински сестри. Екипът е вискоквалифициран и ентусиазиран, с възможност за пълна взаимозаменяемост и безотказно оказване на медицинска помощ.
Отделнието е с акредитация като база за обучение на средни и висши кадри по следдипломно обучение.
- Пациенти с какви заболявания лекувате?
- Лекуваме стомашно-чревни, жлъчни, панкреасни и други заболявания, по-голяма част около 60% от приетите за лечение пациенти са над 50-годишни, останалите са по-млади, постъпват и такива на 18-20-години.
Консултираме с д-р Райчо Василев и деца на възраст между 5 и 18 години. Приемът на пациенти е непрекъснат - 24-часов, по всяко време има на разположение лекар.
Отделението разполага със съвременна вискотехнологична апаратурата, която е ендоскопска - фиброгастроскоп, фиброколоноскоп, ректоскоп. С тази апратура се диганостицират всички заболявания на гастроинтестиналния тракт. С помощтта на компютърнотомографски /скенер/ и ехографски изследвания и ЯМР се диагностицират заболявания на панкреас и черен дроб.
- Какъв е капацитетът на отделнието?
- Приемаме по 22-ма лежащо болни, като използваемостта на легловата база е 100%. Дори се налага пациенти от неспешен характер да чакат за легло. Спешните случаи се приемат своевременно за диагностика и лечение.
За консултация и спешен прием пациентите могат да се свържат с нас на тел. 88-20-20.
Изследванията и лечението на пациентите са безплатни, съгласно сключения договор със Здравната каса.
- Колко време трае едно изследване?
- Фиброколоноскопията е около 10 и 20 минути, извършва се с апарат, въведен през ануса. Изследването дава възможност да се огледа цялото дебело черво. При гастроскопията апаратът се въвежда през устата и се извършва около 5 минути, разликата е, че при това изследване се оглежда цялостно хранопровод, стомах и дванадесетопръстника.
С наличната модерна апаратура освен диагностика се осъществяват и терапевтични дейности /лечение/. Това са интервенции за премахване на полипи, изваждаме попаднали чужди тела, спират се кръвоизливи в хранопровод, стомах и черва.
Важно е хората да знаят, че трябва да следят здравословното си състояние и при най-малки промени да търсят лекарска помощ за осигуряване на точна диагноза. Защото в нашата страна профилактични прегледи за гастроентерологични заболявания не се правят. По света например в Чехия изследванията по гастроскопия са задължителни, по този начин ранната диагностика е на ниво, което позволява и е гаранция за успешно лечение.
С идването ми направи впечатление, че в този регион в болница ПУЛС гастроентерологично болните са доста голям процент от населението. Има болни от всички възрастови групи, засегнати са по равно мъже и жени.
Болните, при които преценим, че са в стадий, в който може да се провежда оперативно лечение, се превеждат в хирургично отделение. Тези, които са с напреднал стадий на заболяването, се насочват за консервативно лечение в онкологичния диспансер.
- Доц. Чакърски, при какви симптоми пациентите трябва да търсят лекарска помощ?
- Симптомите не могат да бъдат водещи, при някои болни без съществени симптоми заболяването е в напреднало състояние, случва се и обратно. При функционални разстройства на храносмилателните органи има много оплаквания без съществена патологична находка при направените изследвания. Това потвърждава, че не може симптоматиката да бъде водеща по отношение на необходимостта от лекарски прегледи. Пак повтарям, при най-малки смущения - болки, безапетитие, отпадналост, киселини да се потърси лекарска помощ.
Пациентите се приемат с незначителни оплаквания, а се откриват предракови състояния, каквито са полипите на червата и стомаха. Ако не се отстранят навреме, се развива раково заболяване, всеки месец в отделението ние отстраняваме полипи на 18-24 пациенти. В периоди на кризи, както е сега, основно стресът и нерационалното хранене са сериозни фактори за зачестяване на гастроентерологични заболявания.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.