Богословът Ж. Мантаркова: Днес почитаме Св. Николай Чудотворец! Да помним думите му "Когато правим добро, то нека да е тайно, да бъдем милосърдни и да си помагаме!"

06 декември 2012 10:22   7 коментара   50596 прочита


Живка Мантаркова дълги години е работила в областта на културата. Завършила е английска филология. След като завършва Богословския факултет, работи като екскурзовод в Рилски манастир. От 1997 г. преподава Религия, като свободно избираем предмет в ОУ „Евлоги Георгиев” гр.Дупница. От 2006 г. е уредник на Музея в Светата обител.

1. Г-жо Мантаркова, на 6 декември Българската православна църква, отбелязва „Св. Николай Чудотворец”. Разкажете за житието на светеца?

Свети Николай Чудотворец е един от най-великите светци в света, когото почитат не само православните християни, католиците, а и мюсюлманите. Роден в средата на 3 век в гр. Патара, област Ликия, Мала Азия. Той е посветен в презвитерски сан от своя чичо, който е Епископ Патарски. Целият му живот е посветен в служба на хората, чрез делата на милосърдие, покровителство над бедни, онеправдани. Показателен е случаят описан в житието му, как помага на един изпаднал в бедност, богат човек живеещ с трите си дъщери. Човекът решил да продаде дъщерите си, за да си набави средства. Св. Николай, разбира за това и на три пъти му подхвърля три торбички със злато. Бащата омъжва трите си дъщери. Разбира, че благодетелят, който го е избавил от затруднението е Св.Николай. Светецът му забранява да разказва за помощта, която му е оказал. Св.Николай е помнил евангелските слова, „че когато правим добро, то трябва да бъде тайно, нека наградата ни да бъде на небесата”. След смъртта на Архиепископа на гр.Мир, област Ликия, епископите са се затруднявали в избора си за нов Архиепископ. Те са се оповавали на Бога, молейки го да посочи най-достойния и като такъв е избран Св. Николай, който е бил все още свещеник, но се покорява на Божията воля и приема високия сан. И като такъв архиепископ, той е всичко за всички. Неговият дом винаги е бил отворен за нуждаещите се, за търсещите духовни съвети. Пътувайки за Ерусалим, за да се поклони на светите места, където е живял Исус Христос, в морето се вдига страшна буря, и по молитвата на Св.Николай, Бог укротява морето. Точно в този момент, Св.Николай възкресява паднал моряк, и затова го наричаме Св.Николай Чудотворец .Ако искаме Божията помощ и подкрепа и ние, трябва да бъдем силни в молитвата. Той е участвал в Първия Вселенски събор - 325г. Преживял така дълги години в молитва, светеца умира в преклонна възраст 342 г. И е погребан в Катедралния храм в гр. Мир, и Бог прославя Св.Николай с нетленни благоуханни мощи. През 1099 г. светите мощи са пренесени в гр. Бари, Италия, където се намират и сега. Това е станало на 9 май - Летен Свети Никола.

2. Как се е празнувал празникът в миналото?

Цялото семейство е отивало на служба в Храма. След това всички сядат на трапезата. Много гости са имали, особено именниците. Това е един от най-почитаните зимни празници.

3. Защо традицията повелява на трапезата да има риба?

Рибата е била от тайните символи на Христос, в първите векове на християнството, когато то е било преследвана религия. Това е гръцка дума ИХТИС - което означава Исус Христос Син Божи Спасител.

4. Вие сте богослов, какво място заема българската църква, в днешното възпитание на подрастващите?

Като учител по религия от 1997 г., имам впечатления, че децата, които изучават този предмет, по някакъв начин се различават от другите деца по начина на мислене. Това е не само култура, но и начин на поведение и живот. Нраственият критерии при тези деца е по-ярък от колкото при тези, които не изучават религия. Трите християнски добродетели Вярата, Надеждата и Любовта, ги водят в преценката в детски им постъпки.

5. В това бездуховно време, в което живеем, как да пречистим душите си? Достатъчни ли са пости и молитва?

Всеки един от нас си има светец, който трябва да почита и да следва неговия подвиг. На когото да се оповава в трудните моменти. Светците са тези, които се застъпват за нас пред Бога и ни помагат. Не бива да забравяме, че ние християните имаме високия пример на Спасителя Христос, който се пожертва за човешкия род. И ние трябва да бъдем в подкрепа и в помощ на ближния си,какъвто е бил и Свети Николай Чудотворец. В тези трудни времена, не трябва да отвръщаме погледа си от тези, които имат нужда от нашата подкрепа. Наближава един от големите християнски празници - Рождество Христово, трябва да сме по-щедри към изпадналите в беда.

Интервю на Николая Иванова

7 коментара
06 Декември 2012 10:39 | Българина
Оценка:
14
 (
22
 гласа)

ЧЕСТИТ ХРИСТИЯНСКИ ПРАЗНИК. ЧЕСТИТ НИКУЛДЕН НА ВСИЧКИ ИМЕНЯЦИ И ВЕСЕЛО ИЗКАРВАНЕ НА ПРАЗНИКАНА. ВСИЧКИ БЪЛГАРИ И ХОРА ПОЧИТАЩИ ТОЗИ ДЕН, ДА СМЕ ЖИВИ И ЗДРАВИ, МНОГО КЪСМЕТ И ВЯРА. БОГ ДА НИ ПАЗИ И ПОМАГА.


06 Декември 2012 13:42 | читател
Оценка:
12
 (
14
 гласа)

Честит празник на всички именници ! Честит празник на г-ца Мантаркова- истински богослов, коята дава вяра в душите на децата. Българската православна църква да помисли за младото поколение, за тяхното израстване и неотклонение в неправилни посоки.
Честит празник и на репортера на това интервю


06 Декември 2012 14:14 | 123
Оценка:
12
 (
14
 гласа)

много съжалявам, че вероучението е свободноизбираем предмет в училище. В малка книжка за историята на едно училище се споменава, че основните предмети изучавани там, са вероучение, четене, писане и смятане. Помислете малко и ще видите, че това са основните неща, които ще му трябват на човек. Ако вероучението беше задължителен, нямаше да има тази агресия в училище, всичко е много различно, когата вярваме и се уповаваме на Исус. Той ни учи само на добро. Точно това трябва на човека. Не случайно е казано, че БОГ Е ЛЮБОВ!


06 Декември 2012 14:16 | 123
Оценка:
12
 (
14
 гласа)

Поздравявам г-ца Мантаркова за това, което прави, надявам се и в бъдеще да е така.


24 Декември 2012 00:52 | СТОЯН
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Бог да благослови госпожа Мантаркова.


24 Декември 2012 00:56 | СТОЯН
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Християнската религия трябва да се изучаа задълително в училищата. В основата трябва да стои етиката на християнството като метафизичната същност тбява самода се загатва.


07 Януари 2013 13:07 | Kremena
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Поздравявам г-ца Мантаркова ! Един духовно извисен човек!
Поздравления и за журналистката Николая Иванова - само тя се сеща да отразява и духовни новини! Две дами, които много добре знаят, че духът и вярата крепът човека - вярата в правила, канони, норми - вяра в доброто !




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар