Бог ме е дарил с усет да приемам нещата, които не мога да променя, и със смелост да променям тези, които мога
П. Гюрова /вдясно/ със съпруга си Милен, дъщеричката Мира и първа братовчедка
Омбудсманът на Благоевград Петя Гюрова-Петрова
- Г-жо Гюрова, в словесния пазар на родния ни речник думата омбудсман се появи преди няколко години. Какво ще рече и какво я наложи?
- Омбудсман е чуждица, наложила се най-вече в развитите демократични страни в Европа и е позната от втората половина на миналия век. Наложило я е времето с все по-демократичните си промени. Дойде и при нас, тъй като такива промени, макар и доста по-късно, спохождат и нас. В наш превод означава обществен посредник. Австрия е една от първите страни, която отчита в своята институционална йерархия и такава длъжност. Вече няма страна в Европа, която да няма такава институция. Наименованията са различни. В Румъния е адвокат на народа, при нас е обществен посредник, във Франция - медиатор на народа, в Чехия - обществен защитник, но най-често срещаното е омбудсман и това наименование се е наложило като международна марка.
- Като приехте да се занимавате с обществено посредничество в Благоевград, не бе ли смущаващо, че ще вършите неща, които се правят за първи път?
- Всичко приех като едно ново предизвикателство. Пред мен се откри нов хоризонт за трудова реализация, и то изпълнен със съдържание, а и със състрадание, защото е свързано с проблемите на хората.
- Много ли бяха трудностите?
- И най-познатата нова работа не е без трудности, а тази пък трябваше да започна, както се казва, от голо бюро. Ще добавя, че в голяма степен имах подготовка и опит и те идваха от четирите ми години работа като адвокат и от това, че вече познавах законовите и правни норми. Не само в началото, но и сега не минава без трудости, но те повече са с адрес не към това как да го свърша, а по-скоро идват от това, че невинаги лостовете и механизмите, с които работи общественият посредник, могат да се окажат достатъчно ефективни при решаването на проблемите.
- Като омбудсман на Благоевград май се оказвате и първият омбудсман в Пиринския край?
- Така е. Това е институцията, на която все още общинските съвети не й отреждат полагаемото й се място. Благоевград е пионер в Пиринския край. Тази институция тук се създаде непосредствено след София, Шумен, Варна и Пазарджик. Сега вече има в много общини, но в Пиринския край има само в Симитли и Хаджидимово.
- Имаше ли конкуренция при избора Ви?
- Разбрах от местните медии, че ще се утвърждава общински омбудсман. Реших се, тъй като все пак от правна гледна точка нямах проблем. Бяхме 4-ма кандидати и все адвокати. Минах пресявката и отидох на втори тур. Може би повлиях на общинските съветници с младостта си, може би са видели у мен качествени познания и хъс за работа и ми гласуваха доверие. Спечелих на избора и при втория си мандат, но този път вероятно тези, които са гласували за мен, са знаели какво съм свършила през изминалите две години.
- Вторият Ви мандат изтича в края на 2011 г. Ще се кандидатирате ли отново?
- Това все още не заема място в мислите ми. Вече познавам в детайли работата си, а и по-важното е, че ми допада да помагам на хората. При мен не идват като на веселба, а за да изкажат болки и проблеми. Ентусиазира ме и друго, че виждам как хората постепенно свикват с институцията, считат я за необходима, и ме гъделичка все пак мисълта, че и аз допринасям за това. Нараства броят на жалбоподателите и те стават по-компетентни. В първите години идваха за какво ли не. Жалваха се и от частен характер. Омбудсманът е обществен посредник и защитник, но не за лични свади между съседи, не за кражби и измами, че за тези неща си има полиция, съдебни органи и други власти. Задачата на омбудсмана е да търси възможни решения по възникнали проблеми между гражданите и институциите, каквито и да са те, като тук най-същественото място заемат проблеми между гражданите, общината и кметските институции.
- Това не води ли до сблъсъци с общинските власти?
- Може и да се случи, но нали всичко трябва да се сведе до намирането на добрите решения. Пък нали и Общинската администрация и кметът, както и Общинският съвет, имат като основна задача доброто развитие на общината и добрите отношения с гражданите й. Тази е задачата и на омбудсмана, който трябва да влезе в ролята на коректор при възникнали инциденти случай, нарушаващи нормалните законови норми и поведения. Мисля, че с Общинската администрация сме в необходимата качествена коректност в търсенето на добрите решения.
- Работата на омбудсмана има ли количествено измерение?
- О, тя не може да се отчита в килограми и кубици, нито по брой листове. Но все пак показателен е броят на преписките. Годишно при мен се регистрират по около стотина преписки и всяка от тях е със своя история и свое лице, касае различен проблем и иска свое решение. За мен проблемите на жалващите се не са малки и големи, а само големи, каквито са и на приносителите им, независимо дали касаят актове, свързани със строителство, с данъчни налози, с административни грешки, или своеволия. Към всички се отнасям с разбиране и отговорност. Събирам информация и търся решения. Ако не са във възможностите на омбудсмана, се насочват към съответните правни институции. След мои намеси се е стигало до отмяна на административните разпоредби и забрани, до корекции на данъчни вземания. Омбудсманът е нещо като катализатор между гражданите и институциите, като чрез него могат да се получи и отмяна или промяна на актове, дори и да имат перфектна законова форма, но да не са житейски справедливи.
- Идват ли с жалби от други райони?
- Случва се. Идват от Сандански, Петрич, Банско и други общини. За съжаление моята дейност не може да прекрачва границите на общината и в тези случаи ги насочвам къде и как могат да търсят решението на проблемите си.
- Къде най-често ги насочвате?
- Ако нещата са по-сложни, то адресантът е националният омбудсман Гиньо Ганев.
- Споделяте ли опит с омбудсманите в други страни?
- Да. Била съм на семинар в Инсбрук. Там е седалището на Европейската институция на омбудсманите. С добър опит е Австрия, където вече се работи от 33 години.
- Нещо против да надникнем в частния живот на обществения посредник Петя Гюрова?
- Ами може.
- Какво правите в свободното си време?
- Не е много. Старая се да го посветя най-вече на дъщеричката и съпруга си.
- Използвате ли кухнята като домашна творческа лаборатория?
- Не, но не съм извън нея.
- Вкусотии ли готвите?
- Ами щом семейството ми яде каквото сготвя, вероятно донякъде се справям.
- Любимо ястие?
- Спанак с ориз.
- От хуманитарната гимназия имате профил литература. Четете ли?
- Задължително. Предпочитам исторически романи, поезия. Прекланям се пред перото на Яворов, на Димчо Дебелянов, на Георги Константинов, Евтим Евтимов, Дамян Дамянов от по-новите, на Верлен, Коелю - от чуждите. Смятам четенето за едно от най-добрите удоволствия и при това напълно безплатно. Чета обаче и правна литература, че го налага и службата ми.
- А пишете ли?
- Имам такива пориви. Главно интимна лирика.
- Ще имате ли скоро лична поетична книга?
- Рано е. Написала съм към трийсетина стихотворения. Искам още и мисля, че ми трябва опит и търсене.
- Трудно ли пишете?
- Знам, че и писането е като раждането. За да е добро, не може без трудности.
- Съпругът Ви работи в МВР. Това не е ли притеснително?
- Когато си е у дома - не. Ами хич не е лесно, когато е по служба, особено нощем и няма възможност да ми се обади.
- Какво най-много желаете от живота?
- Да съм такава майка и съпруга, каквито бяха за мен мама и тате.
- Да завършим ли с нещо от поетичното Ви творчество?
- Добре, но с една малка “Мозайка” или “Той и тя”, и то в съкратен вид:
Мозайка
Подреждаш мозайката със задачи,
надяваш се да няма неудачи.
Доволна си да имаш кариера
и пред пътя си да нямаш бариера.
Редя и аз тази сложна мозайка,
но повече искам да съм майка.
Той и тя
Две сродни души,
две пътеки различни.
Пътеките някой събра.
И от двете пътеки различни
стана нова. Една...
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.