Благоевградската медсестра Весела Петрова: Заради английския паспорт се заклех да служа цял живот на кралицата
Моменти от церемонията по връчването на паспорта
70 000 са българите във Великобритания, всички се стремят към двойно гражданство, но малцина успяват да го получат
- Весела, след колко време престой в Англия стана гражданин на Великобритания?
- Дойдох тук през 2002 година - значи се навъртяха 7 г.
- Трудна ли е процедурата по кандидатстването?
- По-скоро е продължителна и изисква много документи - най-вече че си си платил данъците и всички осигуровки - здравни, пенсионни. Англия отваря вратите си за чужденците след петата година престой - чак тогава те имат право да кандидатстват за работа и жителство. За гражданите на Евросъюза това е безплатно, значи и за българите, а за останалите чужденци струва 900 лири. 6-ата година е своеобразен изпитателен срок - 365 дни си живееш с разрешителното за работа и жителство и едва след като мине тази календарна година, придобиваш и правото да кандидатстваш за гражданство и паспорт. Всъщност паспортът не е задължителен, може и да не поискаш такъв и да си останеш цял живот само с жителството. На мен специално цялата процедура по издаването на паспорта ми отне 6 месеца.
- Как точно стана твоето приемане за гражданин на Великобритания?
- Церемонията по връчването на паспортите е много вълнуваща и интересна. Първо по пощата получих писмо, в което ми обясняваха, че съм одобрена за британски гражданин, но ще стана такава едва след официалната церемония, на която ще получа акт за натурализация. Пишеше датата на церемонията и мястото - сградата на парламента в района, в който живея. В уречения ден - 16 юни беше, в залата бяхме 15 човека, само аз бях българка, и всеки от нас си имаше гост - имахме право да поканим до 5-има гости. В моята “агитка” бях включила една приятелка. Един по един ни извикваха и всеки от нас трябваше да се закълне с вдигната ръка в името на кралицата, нейните поддръжници и в спазване законите на страната. След като минахме индивидуално, цялата група стана на крака и повторихме друга клетва. После ни пуснаха английския химн и пяхме с него. Аз специално така добре си бях назубрила на английски клетвата и толкова силно се клех, че когато отидох да си взема паспорта, церемониалмайсторът се засмя и ме подкачи, че съм имала много хубава блузка. Голям майтап беше. Подготвих се за събитието като своеобразна компенсация, защото англичаните много трудно ми произнасят името, нещо хич не им се отдава това “Весела”, и исках да ги заразя с ентусиазма си. Преди да ми дадат паспорта, направихме още едно интервю с общи въпроси и чак тогава го взех.
- Получихте ли някакви подаръци?
Sashto jiveia v Anglia (10 godini), plashtam danaci i pro4iee, no pri uslovie, 4e imash absolutno sashtite prava i ako ostanesh s BG grajdansto ti predpo4etesh da se zakalnesh v kralicata- za men tova e predatelstvo!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.