Бизнесменът Георги Динков: Благоевград от години е в летаргичен сън
Могат да го събудят само Вл. Елезов и младите хора от ЕКИП с хъса, идеите и ентусиазма им
Георги Динков е роден в с. Марино поле, община Петрич. Завършва Стро-ителния техникум в Благоевград и Московския инженерно-строителен институт. След казармата започва работа като технически ръководител в "Стройрайон". През 1973-1991 г. минава цялата йерархична стълбица от помощник технически ръководител до директор на окръжното тогава предприятие "Хидрострой". През 1991 г. регистрира фирма и влиза в частния бизнес. В момента се занимава с проектиране, строителство и експлоатация на вецове. Заедно със съдружника си имат 4 веца и им предстои да строят и други.
- Г-н Динков, какъв процент от мощностите в страната ни се осигуряват от вецовете?
- Грубо около 15 процента. Още като започнах да се занимавам с такова строителство, формирахме едно сдружение за защита интереса на енергопроизводителите и тогава бяхме много малко такива предприемачи - общата ни мощност беше 10 мегавата и бяхме започнали строителство за още 15 мегавата. Сега вече имаме над 100 мегавата.
- Легенда ли е, че инвестицията във вец се връща на четвъртата година и след това започва чистата печалба?
- Легенда е и още как! В нашите среди приемаме за добра инвестиция, ако изразходваните средства се възстановят в рамките на 8 години, а най-често срокът е 10-годишен.
- Занимавал ли сте се някога с политика?
- Не, макар че със съпругата ми сме били членове на БКП. По онова време беше така - не можеш да си директор или технически ръководител, да ръководиш 200-300 човека и да не си член на партията. Бил съм всичко - от чавдарче до партиен секретар и профпредседател, но след промените разбрах, че всичко е било демагогия, и през 1991 г. приключих с всякакъв род такива дейности.
- В такъв случай не се ли изненадахте, че синът Ви Рашко Динков влиза в екипа на кандидат-кмета Владимир Елезов и ще бъде в листата на гражданско сдружение ЕКИП на предстоящите избори?
- Не се изненадах, защото те с Владо са приятели, учили са заедно в Езиковата гимназия и оттогава непрекъснато се срещат, работят и градят бъдещето си. Решението им да излязат на политическата сцена явно е било отдавна подготвяно и добре обмислено, и това е съвсем естествено - те са МЛАДИ, МИСЛЕЩИ ХОРА И ВЯРВАТ В СЕБЕ СИ.
Владимир се е нагърбил с една нелека задача, а за да се реализира тази задача, до него трябва да има също като него дръзновени, чисти и непокварени хора, с ентусиазъм, които могат да му помогнат.
- Познавате ли екипа на Елезов?
- Не ги познавам отблизо, но със самия Владо имах няколко срещи, питал съм го подробно какво мисли по един или друг въпрос и знае ли какво го чака. Оказа се, че знае с какво се заема. Гледал съм програмата на ЕКИП, има хубави неща в нея. Ясно е, че за да се изпълняват програмите, са необходими средства, а основният път за набавянето им е бюджетът.
Знаем обаче за какво става въпрос, как се формира един бюджет, как се отпуска на общините и за колко време стига. И тук е мястото на тези хора, които трябва да търсят други варианти за намиране на пари. А други варианти има много, макар че по една или друга причина в Благоевград те са проспани. Този град от доста време е изпаднал в един летаргичен сън, от много години не се е случило нищо, което да раздвижи хората му, да им вдъхне някаква вяра и ентусиазъм.
БЛАГОЕВГРАД ЖИВЕЕ НА КАФЕНЦАТА, НА 10-ТЕ ЛЕВЧЕТА, които студентите оставят на ден, и тук-там на някое предприятие като Бирената и Цигарената. По-малките градчета като Петрич, Сандански, Гоце Делчев, Разлог в много неща ни изпревариха. Нашият град просто линее.
- Къде е потенциалът на Благоевград?
- Потенциалът са неговите хора. На тях трябва да се даде възможност да работят, да не им бягат децата, защото тук не могат да си намерят работа. Знаете ли например на колко благоевградски кметове в програмите пишеше, че ще обособят промишлена зона? Не смея да кажа колко хиляди декари общинска земя има в Благоевград, но ще попитам: какво пречи въпросната зона да се обособи върху такъв терен, да се прекарат канализация и ток и ТЕЗИ ПАРЦЕЛИ ДА СЕ РАЗДАВАТ, НЕ ДА СЕ ПРОДАВАТ на перспективни предприемачи, които искат да създават работни места? Разбира се, може да се дават и на външни инвеститори. Благоевград е на стратегическо място в България и всеки инвеститор би дошъл, ако общината му подаде ръка.
Помня, че до 1965 г. в този край бяхме много зле, защото окръгът дотогава се третираше като нещо, което хем е българско, хем не е, имаше само тютюн и работеше една Цигарена фабрика и тютюневите складове, в които се бъхтеха жените. Тогава Тодор Живков дойде и направи един голям панаир на стадиона, след който настъпи обрат в отно-шението към нас и се започнаха инвестициите. Направиха цехове за полупроводници, създадоха много работни места. В ония години нямаше термини като "безработица", защото НЕ СТИГАШЕ РАБОТНАТА РЪКА, ЛИЧНО АЗ СЪМ ОБИКАЛЯЛ ГРАДА ДА ТЪРСЯ РАБОТНИЦИ.
И въпреки че след 90-та година всичко умря, дори и сега Благоевград е много по-напред даже от най-развитите райони на Северна България. И не за друго, а поради стратегическото му място - близките граници с Македо-ния и Гърция, които в началото на промените благоприятстваха да се прави най-добрият бизнес в страната. Та дори и аз съм вкарвал портокали и сокове от Гърция, а съм изнасял там руски охлюви.
- Смятате ли, че сдружение ЕКИП ще успее да използва максимално този потенциал, не са ли твърде млади членовете му?
- Млади са, оттам им е хъсът, оттам са им идеите, а ние, по-възрастните, сме за това до тях - да им помагаме с нашия опит. Харесва ми отношението на Владо към проблема, с който се е заел - не само да спечели изборите, но и да управлява така, както трябва, харесва ми и последователността, с която работи. Ще дам един пример отпреди 3 години. Идва при мен Рашко и ми казва, че ще отсъства няколко дни, защото трябвало да отидат по работа до Плевен.
Като се върна, разказа, че ХОДИЛИ В КМЕТСТВОТО ПРИ НАЙДЕН ЗЕЛЕНОГОРСКИ ДА ВИДЯТ НОВАТА СИСТЕМА ЗА ОБСЛУЖВАНЕ НА ЕДНО ГИШЕ - как работи, каква е ефективността й. Значи още тогава те са се готвели за днешния момент, при това сериозно. В общината винаги е имало проблеми, и при тях ще има, но съм убеден, че хората от ЕКИП могат да ги преодолеят, и вярвам, че ще направят нещо добро за града.
- За Плевен ясно, а как благоевградската администрация работи в услуга на бизнеса?
- Аз се занимавам със строителство, а всички знаем как наричат строителните отдели - ракови отделения. Това е достатъчно като отговор. Не помня за 30 години един министър да е направил нещо за по-доброто обслужване на тоя отрасъл. Строителството е моторът на икономиката, ако то върви, цялата икономика ще върви, но никой не прави нищо за него. Какво стана? Отпуснаха банките пари, но вместо значителна част от този финансов поток да бъде насочен към производство, тръгна се по най-лекото съпротивление - хотелчета и мотелчета. И в Благоевград доктори, учители и кой ли още не станаха строители и започнаха да вдигат кооперации. Защо? Защото дават по 200 евро на квадрат, а го продават по 800.
Друг е въпросът, че да събереш документите за едно такова строителство трябва да имаш биволски нерви и много време. Гараж ако тръгнеш да строиш, се изискват толкова много документи, че човек накрая се предава и се отказва от идеята да си прибере колата под покрив. Да не говорим за по-сериозен обект, какъвто е 1 вец например. Не съм броил колко книжа трябва да извадя, но аз и НАЙ-ГОЛЕМИЯ ВЕЦ ГО СТРОЯ МЕЖДУ 6 И 8 МЕСЕЦА, А ДОКУМЕНТИТЕ ГИ ВАДЯ 3-4 ГОДИНИ.
- Тромава бюрокрация?
- Тромава, та тромава. Мори ни и законът, с който някои си мислят, че опазват околната среда. Имам чувството, че цяла България е в "Натура 2000". Ако в Швейцария, в едни Алпи, имаш инвестиционно намерение да строиш вец, просто отиваш, даваш си проектите в общината на едно гише и след броени дни получаваш разрешително. И това в световноизвестните Алпи! В Швейцария има хиляди вецове, тоест навсякъде, където има потенциал, там се произвежда енергия.
- Откъде е тогава митът за чистите алпийски води, те не се ли замърсяват, след като минат през турбините?
- Пълна заблуда, водата дори става по-добра за пиене. Водното колело се прави от алпака, не замърсява нищо, а при разбиването й с големи обороти водата се обогатява с кислород и такава излиза от централата.
- Кога България ще стане Швейцария на Балканите?
- Когато млади и идейни хора като Владимир Елезов поемат управлението в страната, и съм убеден, че това ще се случи много скоро.
А, така-а-а... По парцелче на калпак! А чий калпак, ще кажат "перспективните предприемачи" от ЕКИПа на Елезов и синчето на тоя селски тарикат!! И за чия сметка, не е трудно да се сетим. Сега, стана ли ясно за какво се борим??
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.