Бизнес дамата В. Якимова и Б. Тодорова консултират майки как безпроблемно да кърмят
Ваня
Ваня Якимова е на 23 години, със собствен бизнес и майка на две успешно кърБиляна мени деца. Биляна Тодорова е на 34, преподава български език в Югозападния университет и има син на почти четири години. Двете се запознават миналата година на събитие, посветено на Световната седмица на кърменето. Тогава Биляна току-що успешно е завършила обучението си за сертифициран доброволен консултант по кърмене към Националния комитет по кърмене. Малко преди новата Световна седмица на кърменето, която е между 1-7 август тази година, Ваня приключва същото обучение.
- Здравейте! Бихте ли казали какво означава да бъдеш консултант по кърмене?
Биляна: Консултантите по кърмене в нашия случай са майки, успешно кърмили децата си и преминали през обучение към Националния комитет по кърмене.
Ваня: Даваме информация за кърменето, опитваме се да подкрепим жените, които искат да кърмят децата си.
- Какво ви накара да се включите в такова обучение за консултанти?
Биляна: Желанието да споделя с другите майки, че кърменето може да се случи и при тях, защото за проблемите има решения. Убеждението ми, че успешното кърмене на моето дете не е нито случайност, нито някакъв изключителен късмет. Кърменето е нормалният начин за хранене на бебето, не на последно място - най-леснодостъпният.
Ваня: Родих сравнително млада, нямах никаква информация за кърменето и се сблъсках с най-различни проблеми - изцеждах се и хранех дъщеря си с изцедена кърма, получих запушване на млечно каналче и тъй като нямаше кой да ми помогне, започнах сама да чета в интернет. Мисля, че трябва да има кой да каже на майките какво да правят, когато се сблъскват с проблеми, чието решение трудно могат да намерят сами.
Биляна: Да, именно това е големият проблем на майките днес - много малко от нас са кърмени, много малко от нас са виждали кърмещи жени и затова нямаме реална представа дори от елементарни за нашите баби неща, като правилна поза за кърмене, нормален ритъм на кърмене, поведение на здраво кърмено бебе... И затова нямаме умения и увереност.
- Вие сте доста заети, имате деца и професионални ангажименти, как намирате време, за да консултирате майките?
Ваня: Въпрос на желание и правилна организация на времето.
Биляна: Абсолютно. „Нямам време“ обикновено е извинение (не че не го ползвам). Аз станах консултант през август миналата година, получих дипломата си по време на тогавашната Световна седмица на кърменето. На Ваня това й предстои тази година. За една година покрай кърменето имах щастието да се запозная с десетки жени. С част от тях сме разговаряли по телефона, по скайп, а при възможност и нужда се провеждат и домашни консултации.
Аз силно вярвам, че доброволната работа е нужна и от нея има смисъл. Наскоро четох, че всяка втора финландка дава по един ден седмично дежурство в някое болнично заведение. Струва ми се, че този пример е красноречив.
- Колко консултанти са преминали вашето обучение?
Биляна: Всъщност миналата година завърши първата голяма група консултанти, като преди това е имало само едно, доста по-ограничено откъм участници обучение. Така разширихме „географията“ на консултантите - освен София се прибавиха Айтос, Благоевград, Варна, Пловдив, Пазарджик, Хасково и Перник. Мисля, че засега дипломите си са получили над 30 майки. Резултатът от работата ни е видим - наша статистика показва, че миналата година са отчетени 363 консултации, а тази година вече са около 1400. Разликата говори сама за себе си!
Ваня: Тази година завършват момичета и от нови градове - прибавят се Кърджали, Плевен, Стара Загора, Севлиево... Затова решихме и се обединихме в неправителствена организация, която нарекохме Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“.
- Споменахте Световната седмица на кърменето. Кажете нещо повече за нея.
Ваня: Световната седмица на кърменето (ССК) се отбелязва през първата седмица на август вече 18 години с подкрепата на СЗО и УНИЦЕФ. Над 120 страни се включват в инициативата. Всяка година ССК има различни акценти, тази година мотото е „Кърменето - само десет стъпки“.
- Кои са тези десет стъпки?
Ваня: Голямата част от тези стъпки засягат практиките в здравните заведения и в тази насока има още какво да се желае.
Биляна: Свързахме се с РО към МБАЛ - Благоевград, имаме принципно разбиране, но засега по различни причини голяма част от стъпките - кърменето да започне до половин час след раждане, бебетата да са заедно с майките през целия болничен престой, да не се предлагат адаптирани млека освен по медицински показания и т.н., са доста трудни за изпълнение.
- Какво е мястото на консултантите в този процес?
Биляна: Десетата стъпка изисква заведенията, които представят услуги за майките и грижи на новородените, да насърчават създаването на групи за подкрепа на кърменето. Нашата асоциация прави именно това. А това правим и ние тук, в Благоевград. Както нерядко се случва, гражданското общество върви преди институциите и твърде често майките разчитат на помощ именно от нас, и то след като ги изпишат от родилното отделение. А тогава вече е по-трудно.
Ваня: Опитваме се да обхванем бременните жени, като организираме месечни срещи, на които даваме информация за найчесто срещаните проблеми с кърменето.
- Какви майки ви търсят?
Биляна: Всякакви. Не мога да очертая профил на кърмещата жена. Стремежът ни е да стигнем до всички жени, които имат желание да кърмят, независимо от социалния им статус, финансовото им положение, възрастта и етническата им принадлежност, като им дадем подробна информация и обсъдим различни варианти за решение на проблемите.
Ваня: Да, да си консултант означава да проявиш разбиране и да намериш работещ вариант за конкретната майка.
- Къде могат да ви намерят майките?
Биляна: Най-лесният начин е да се обадят на телефона на кабинета по кърмене към Майчин дом: 0896 418 488. Така могат да получат консултация по телефона или да бъдат свързани с най-близкия консултант, а информация за месечните ни срещи може да се открие във фейсбук профила на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ и в повечето форуми за майки.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.