Баба Мария Камишева от Гайтаниново дари цялата си пенсия от 200 лева
Икона на Свети Илия със специален сертификат дари на параклиса един от сърцатите инициатори за възстановяването му Илия Вретенаров
Разплака ентусиастите, заели се с градежа на параклиса “Св. Пророк Илия” в с. Лъки
Последни трескави приготовления преди християнския празник Свети Илия текат високо в планината край хаджидимовското село Лъки, където ентусиасти и строители довършват работата по параклиса "Св. Пророк Илия". Там в началото на седмицата жителите на село Лъки и гости от целия регион ще се съберат да празнуват първия храмов празник във възстановения параклис. За празника освен освещаване на новата светиня се подготвя и голям курбан, съобщиха Илия Вретенаров, един от основните инициатори за възстановяването на параклиса, и кметът на с. Лъки Гроздан Попов.
Преди една година Илия Вретенаров, Методи Ушилков и Камен Шилев, и тримата от село Лъки, решават да подемат инициативата за набиране на средства за възстановяването на някогашния параклис над селото, който е съществувал преди повече от 450 години. В началото при грубото строителство се включили активно ловците от местната ловна дружинка, но като дошло време за майсторската работа, те наели Георги Ушилков - бивш кмет на с. Лъки, Димитър Картулев, Александър Харисков и др., които в момента от сутрин до вечер работят усилено за привършване на основните строителни дейности и параклисът да отвори врати точно на храмовия празник.
Сред дългия списък от спонсори е и името на Мария Камишева от съседното село Гайтаниново, която просълзила инициаторите, когато им занесла цялата си пенсия от 200 лева, за да помогне за строителството на красивия параклис, който буквално е кацнал на най-високата точка над село Лъки. Сред основните спонсори са още младата архитектка Илияна Каякчиева /Вретенарова/, която живее в столицата, като дарение тя е изработила проекта за параклиса, Румен Бъчваров, семейството на Магдалена Хрисимова и Валентин Башев от с. Кочан. Съществен принос за изграждането на новия параклис има и бившият зам. директор на РУГ - Благоевград Георги Мангушев, чийто баща е от с. Лъки, а строителният бос Ангел Шербетов от Гоце Делчев осигури инертните материали и цимент за строежа.
Семейство Ушилкови измазаха старата камбанария на църквата "Успение Богородично". По време на изкопните дейности край параклиса строителите се натъкнали на множество стари гробове, което потвърждава легендата, че там е било старото гробище на селото. Изровени са две големи делви, пълни със жито, което е било много добре запазено. Поверието разказва, че през турско време местното население е крило от турците оставеното за семе жито, като го е заравяло в големите делви в земята. И двете делви са предоставени на музеите, както и пазената с години в селото стара Библия със златен обков, тежаща над 10 килограма.
Мястото около параклиса многократно е преравяно през годините от иманярите, които освен глинени съдове и стари железни синджири не са успели да намерят нищо друго, защото някогашното население там е било много бедно. На хълма срещу параклиса те са пренасяли своите близки, заболели от върлуващата тогава страшна болест чума, като се молели тя да не се връща в селото.
Не знаем какви хора са живели тук, но се носят легенди, че е било населено с хора и преди 1200 години. Още си личат камъни от стари къщи, а доказателство са и многобройните гробове, от които продължаваме да вадим останки при прокарването на пътя. Тук са били някога и нивите на нашите родители. Имаме идея да превърнем тази красива местност в туристическа дестинация. Намеренията ни са до една година да изградим към параклиса трапезария с навес, както и едно барбекю близо до чешмата. Местността е прекрасна както за отдих, така и за духовност, коментира Илия Вретенаров.
Около 60 жители има днес в с. Лъки. Преди години населението на селцето е наброявало 800 жители. Сега повечето лъчани, особено по-младите, живеят в Гоце Делчев, Благоевград и във вътрешността на страната, тъй като в селото освен земеделие друг поминък няма. Никой обаче, роден в село Лъки, не го забравя. Повечето от къщите в селото се преустрояват във вили. Интересът към старите къщи и имоти непрекъснато расте. Цените варират от 4000 до 20 000 лева, коментира кметският наместник Гроздан Попов.
Когато душата се стреми към красивото и прикрасното, то тя никога не остарява!
Бог да благослови сърцатата баба!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.