Аязмо цери болни и бездетни на празника на Св. Мина

14 ноември 2011 00:18   2 коментара   38934 прочита
Опашката от кюстендилци на деня на Св. Мина никога не свършва
Опашката от кюстендилци на деня на Св. Мина никога не свършва


Опашката от кюстендилци на деня на Св. Мина никога не свършва

Младоженци "отключват" църквата за щастлив брак, ученици палят свещи преди контролни и класни

Чудотворна лековита вода, бликаща от древни времена почти в центъра на Кюстендил, в криптата на един от най-красивите храмове "Свети Мина", лекува безплодие и крепи семейството, разказват вярващи от най-големия квартал "Младост" на областния център. Традицията повелява няколко дена преди сватбата бъдещите младоженци да станат рано призори и да отидат в черквата, преди да са дошли още жените от храмовото настоятелство. Ако бъдещото семейство "бутне" вратите на църквата сутринта, то това му гарантира дълъг и безоблачен семеен живот, разказват дни преди храмовия празник на църквата "Св. Мина" - 11 ноември, кюстендилци.

Според жените от настоятелството подобен "мурафет" има и за булките, които още нямат деца. Те обясняват, че желаещите да спазят това поверие са толкова много, че се налагало да правят списък кой ще отвори църквата.

Иначе всеки ден стотици кюстендилци и гости на града идват в храма, за да си налеят от чудодейната вода от аязмото, бликащо в подножието на старата църква. Водата там се появила още преди градежа на храма през 18 век, показват проучванията на историци и краеведи.

Най-голям проблем със светената вода имаме през лятото заради сушата, тогава аязмото остава почти празно, а хората, които искат да си вземат за здраве, не намаляват. През последните години пък много врачки и лечителки научили за нашата вода, та чак от Пернишко и Благоевградско пращат свои хора с туби от по 10 литра. Идват, пълнят вода и я товарят в колите си. После давали кюстендилската лековита вода на хора, потърсили ги за лечение на болни очи или за безплодие, споделят от църковното настоятелство.

Черквата е една от най-красивите в Кюстендил, бяла и обградена с прекрасен парк, в който много от по-възрастните, а и гостите на града, сядат за отмора през хубавите дни.

Още от майка си знам, ако ме заболи глава, да отида до черквата и да си налея от водата на аязмото, защото, като изпия една чаша, ще ми мине, разказва Маргарита, която почти ежедневно минава през храма или присяда в двора му. Тази вода е хубава за пиене. Лекува всякакви болести. Става и за главоболие, и за други болежки, но много от жените идват в църквата и вземат от водата "за бебе", разказват още хората от кв. "Запад", където се намира една от най-красивите и големи кюстендилски черкви, посветена на Св. Мина.

Легендите за извора в аязмото, предавани от уста на уста, разказват, че старата църква "Свети Мина", намираща се до новия храм, била построена от богат турчин заради болната му дъщеря преди повече от два века.

Още като малко дете, тъй като съм израснала тук, в двора на храма баба ми разказваше, че някога, много отдавна, богат турчин сънувал, че тежко болната му дъщеря ще оздравее, ако построи на точно определеното място църква, разказва 63-годишната Маргарита. В съня му било казано, че мястото на църквата е точно там, където при основите бликне вода, допълват още хората от квартала. Турският богаташ отишъл при своите големци, разказал им съня си и те му разрешили да построи малката старинна църква, носеща името "Св. Мина", и да я посвети на християнския лечител и светец. Когато църквата била готова, в средата й бликнала вода, която лекувала, разказват още легендите.

За градежа на старата църква с аязмото има много предания.

Друга легенда твърди, че инициатор за построяването на християнската обител през 1859 година е някогашният кюстендилски митрополит Дионисий, за когото историческите сведения, запазени от онези времена, твърдят, че бил "къс, доста дебел, като зехтински кюп, по народност албанец, но гърчеещ се повече от самите гърци...". В средата на 18 век той обещал на местното християнско общество да вдигне в града по-голямо училище, "дето да се учат децата им", и да построи болница.

Успява да събере като доброволни пожертвования огромната за онова време сума от 37 635 гроша, които според историческите сведения от тогава в по-голямата си част отишли в джоба му. За оправдание за изчезналите пари митрополит Дионисий изкарал ферман за строителство на старата църква "Свети Мина", като на кюстендилци обяснил, че парите, събрани до този момент, били дадени на турците за разрешителното за строеж, та се наложило вярващите да събират нови средства, а самата църква била съградена с непрестанни дарения и доброволен труд от българското население.

Според съвременници на строителството обаче кражбата на парите не била единственото мошеничество на владиката. За да убеди турските първенци в Кюстендил, че мястото на храма е точно на това място, поръчал да извадят от близките християнски гробища човешки кости и да ги заровят скришом в нивите, там, където сега е храмът "Свети Мина". Така убедил наивните местни първенци, че от стари книги се знаело, че на това място и по-рано е имало черква. След като започнали да копаят изровените кости, положени по християнски обичай, убедили добродушните турци, които през 18 век живеели в централната част на Кюстендил, да позволят да се построи църквата в края на града.

Същинското строителство на храма започва през месец март 1859 г., като тогава се слага и началото на малък манастирски комплекс, посветен на светеца. Няколко години по-късно, отново с дарения, към него се изгражда и болница, а след това и приют. По това време манастирът всъщност се е намирал в самия край на гр. Кюстендил в ливадите. Старите предания на кюстендилци твърдят, че мястото не е избрано случайно, там от незапомнени времена е имало езическо оброчище със светена вода, бликнала много по-късно на мястото на езически храм.

Баба Ванга

Докато беше жива, всяка година на деня на Свети Мина - 11 ноември, петричката пророчица баба Ванга идваше в Кюстендил, за да се помоли в старата черква при аязмото, разказват вярващите от района. При всяко посещение повтаряше: "... Пазете да не падне старата черква, защото тогава и Кюстендил няма да го има...".

Светецът помагал и на млади булки да заченат бебе, като вярването е, че млада жена, преспала в преддверието на църквата срещу деня на Свети Мина /на 10 срещу 11 ноември/, до година ще има бебе, припомнят още вярващите от района. Да запалят свещ в църквата често идват и младоженци, защото се смята, че Свети Мина помага "за късмет при женитба", той е бърз помощник при намиране на загубени вещи, защитник на женската чест от насилници, помощник на болните, слабите и бедните, на сираците, на бездомни, хроми и неми, споделят още жените.

Свети Мина е покровител и на Кръчмарското дружество в Кюстендил, тъй като свещ, запалена в храма на светеца, помага за запазване на руйното червено вино здраво. И досега любителите на напитката на боговете особено почитат Деня на светеца, като носят в дар на Свети Мина бутилки домашно вино.

Храм, посветен на Свети Мина, помага на бездетни.

Много чудеса са станали пред чудотворната иконата на Свети Мина в една от най-красивите църкви на Кюстендил, носеща името на светеца-воин. Жени от цялата страна идват да се помолят на светията да им помогне за рожба и сполучлив брак. Поклонниците казват, че иконата има могъща изцелителна сила и ако човек силно вярва, може да се избави от тежки болести, разказват жените от църковното настоятелство.

Осем години чакахме със съпруга ми дете, но не можех да забременея, разказва Красимира Янева от Перник. Двамата обиколили десетки лекари, билкари и врачки, пили всевъзможни отвари и хапчета, но жадуваното дете така и не идвало. Накрая някаква комшийка им препоръчала да отидат и да се поклонят на Свети Мина в едноименната черква в Кюстендил. След няколко месеца жената заченала.

Преди препитвания, класни и контролни кюстендилските ученици също ходят в черквата, защото смятат, че светецът помага. Запалването на свещица пред чудотворната икона се е превърнало в задължителен ритуал, когато се зададат тежки контролни и класни в околните училища, обясняват още жените от храма.

С ароматен курбан за здраве и дълголетие, за щастлив семеен живот и със света литургия отбелязват вече няколко години наред кюстендилци храмовия празник на най-голямата черква в областния град, посветена на лечителя и покровител на болните, хромите и семейството Свети Мина.

Това е един от големите и много тачени християнски празници, разказа отец Георги от кюстендилската епархия, който от 8 часа сутринта посреща с благослов със светена вода богомолци в църквата. За поредна година храмовото настоятелство на кюстендилската черква подготвя курбан за здраве и сбъдване на молитвите на вярващите, обясни отец Георги /на сн. горе/.

По традиция огромна опашка от миряни, дошли да запалят свещ в черквата за благоденствие на семейството, цял ден се вие пред храма. Наред с кюстендилци автобуси с гръцки туристи вече години наред идват да почетат Свети Мина в Кюстендил на този ден. Вярващи от Перник и София се стичат в кюстендилската черква.

От няколко месеца по предложение на църковното настоятелство в двора на черквата "Свети Мина" е изградена и чешма, от която тече вода от аязмото, бликащо в основите на старата черква. Тази вода лекува главоболие и болни очи, обясняват с охота жените, наредили се чинно да си налеят от светената течност. На плочата до чешмата е изобразен самият светец Свети Мина, а според легендата водата лекува, ако с нея в продължение на 10 дни болните си мият очите или пият, разказаха кюстендилки.


Още за: вода   храм   празник   Още от: Отблизо

Принтирай статия
2 коментара
16 Ноември 2011 14:11 | |||||
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

НЕКА ДА Е ТА! НЕКА!


11 Септември 2012 14:26 | кюстендилец
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Доста неща в тази статия са попреписани от книгата на местния краевед Йордан Котев Осоговската планина без това да се спомене- което показва какви хора работят във вестник Струма




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар