Ансамбъл “Пирин”, танцьори от САЩ до Япония, “Комиците”... играят с наши костюми, благоевградски учителки и медици надомно везат приказните им шевици

23 януари 2010 00:20   2 коментара   50019 прочита
Йордан Симонски
Йордан Симонски


Йордан Симонски

Собственикът на уникалната фирма “Шевица” Йордан Симонски

- Г-н Симонски, защо производство на български национални костюми, а не например търговия с картофи?

- Вероятно защото това съм учил и с това съм се занимавал. В далечната 1992 г. основах фирма “Шевица” без каквото и да е било колебание за сферата на дейност. Опитът ми на ръководител в тази насока, многобройните приятелства с хора в бранша бяха от значение. Решаващ си остана моят траен интерес на историк към културното наследство на българите. За мен са вълнуващи и народните ни песни, и словесният фолклор, и цялата красота, която българката е сътворила през вековете. Да не говорим, че производството на костюми и шевиците им са много по-вълнуващи от картофите. Това е дейност, която е пряко свързана с многолетните български традиции, която пие от живителните сокове на богатото фолклорно и етнографско наследство, от обичаите, свързани с бита на предците ни, претворили вечния стремеж за изящество и красота .

- Откъде вземате моделите?

- Работим по стари костюми, снимки, имаме десетки албуми и алманаси, “крадем” идеи от пъстротканите черги и килими. В ризите и сукманите са втъкани багрите от природата, шарките са специфични за различните фолклорни области в страната, въобще съобразяването с всичко това изисква безкрайно търпение, за да се ориентираш вярно в лавината от орнаментика, в съчетанието на цветове, които могат да се комбинират в безчет варианти. Целта, разбира се, е костюмите да се доближат максимално до автентичния първообраз. Изпълняваме поръчки от всички етнографски региони. Достатъчна е снимка или автентичен костюм, на базата на които художниците и моделиерите във фирмата разработват проекта на костюма, после започва изработката му.

- Колко време гълта тази изработка?

- Времето за изработка на една риза например е различно, в зависимост от модела и сръчността на бродирачката. Средно се прави от три до десет дни. Ръчната бродерия носи аромата на автентиката, уникалността на костюма.

- И всичко се работи на ръка?

- Главно на ръка и със специализирани щик машини.

- Това е доста специфична работа, откъде намирате толкова много жени, които могат да бродират?

- Специалистите в ателиетата на фирмата са професионалисти с дългогодишен стаж и опит, майстори на ръчната бродерия, гайтанджийки, шивачки и бродирачки, които години наред се занимават с това и са придобили невероятна рутина. Работещите във фирмата са от дълги години с мен. Използваме труда и на десетки надомнички, изключително прецизни, бивши детски учителки и здравни работници, хора с богата култура и отношение към народния костюм.

- Вероятно основните ви клиенти са ансамблите?

- Да, но не само те. Създали сме сценичния гардероб на световноизвестния ансамбъл “Пирин”, на професионалните ансамбли в Сливен, Бургас, Добрич, Пазарджик, Северняшкия ансамбъл в Плевен, но и на телевизионното шоу “Комиците”, на които шихме мъжки народни костюми и калпаци. С дрехи на “Шевица” са фолклорните ансамбли към народните читалища в Гоце Делчев, Хаджидимово, Якоруда и Юруково, Симитли, Гърмен, Дъбница и Огняново, Сатовча и Плетена, Банско, Добринище, Кремен и Места, Разлог, Бачево и Баня, читалищата в Петричка община, Струмяни и Микрево, Сандански, Кюстендил, Самоков, много софийски читалища. Наши костюми има и в Етрополе, Ивайловград, Видин и Брегово, Ловешка област, Плевен - всъщност няма смисъл да изреждам всички области в България. С игриви северняшки, богато орнаментирани добруджански и тракийски, пищни шопски костюми и достолепна македонска премяна в гардеробите са танцьорите от Неврокопския ансамбъл на обичаната и популярна Николина Чакърдъкова, мъжка фолклорна група “Перун” от гр. Разлог, ансамбълът на Илия Луков, Ансамбъл “Българе”, народните певици Надя Евтимова и Румяна Попова, съставите в САЩ на известната народна певица Татяна Сърбинска, русенска фолклорна група “Кукери”, ансамбъл на ДНА - Благоевград, ансамбъл “Атомик” към АЕЦ - Козлодуй , Студентски ансамбъл на ЮЗУ , Ансамбъл “ Арсенал” от гр. Казанлък, Американският колеж в гр. София и десетки механи по цялата страна. Немалка част от костюмите на детско-юношеските състави в Благоевград - “Пиринче” и “Пиринска китка”, “Детелини” от Павел баня , ансамблите към специализираните училища в Котел, Пордим и средното музикално училище в гр. Плевен са изработени в ателиетата на фирмата. Национални костюми на “Шевица” заминаха за Япония, където от дълги години имаме връзка с една българка, която се занимава с български фолклор там. Белгия, САЩ , механа “Банско” в Москва, Гърция, Македония, Чехия, Испания, Нова Зеландия, Румъния и Молдова са все страни, за които сме шили.

- Имате ли любим костюм?

- Трудно ми е да преценя кой костюм ми харесва най -много. Радвам се на всяка сполука, трудно се повтарят поръчки, всеки е с нещо уникален. Ушили сме стотици костюми.

- А каретата и покривките за кого ги шиете?


Още за: Й. Симонски   шиене   ансамбъл   Още от: Отблизо

Принтирай статия
2 коментара
25 Януари 2010 19:58 | KiraBG
Оценка:
2
 (
8
 гласа)

Вие, журналистчета, защо се заехте с писане на статии вместо да садите картофи? Очевидно сте по-добре квалифицирани във втората област... Много глупав пързи въпрос задавате...




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар