Ан. Салфидж: Благоевградани трябва да пият повече вода, защото тук тя е чиста и животворна

06 юни 2015 09:19   2 коментара   14165 прочита


Антоанета Салфидж e дългогодишен журналист в най-известните интериорни издания, издател и главен редактор на списание, автор на текстове в областта на строителството и архитектурния дизайн

Днес ще я представим в нейното друго амплоа- общественик, организатор и инициатор на много социални проекти в областта на водата, екологията и околната среда.

Г-жо Салфидж, 5 юни е световен ден на околната среда, чието мото тази година е „Седем милиарда мечти. Една планета. Нека се погрижим!“ Какви инициативи организира сдружение „Аз обичам водата“, на което сте председател на този ден в Благоевград?

ВиК –Благоевград ни поканиха да станем партньори и съорганизатори на един чудесен детски празник, на който да фокусираме вниманието на децата върху околната среда и водата.

Подкрепиха ли държавните институции в Благоевград това събитие?

С голямо удоволствие мога да споделя, че на практика всички институции, които пряко отговарят за околната среда, се включиха в провеждането на празника. Това са Община Благоевград, Регионална здравна инспекция, Басейнова дирекция Западнобеломорски район, Регионална инспекция по околна среда и води и медии.

Споделете някои от инициативите, които осъществихте.

Поканихме много деца от града, които се включиха в разнообразни занимания и игри.

В подвижната лаборатория на РИОСВ направихме проби на питейна вода и за щастие тя се оказа с много добри показатели.

Значи водата в града е чиста?

Да, при това много чиста, потвърдиха специалистите.

Ще ни кажете ли защо се бяха струпали толкова много хора на едно място и търпеливо изчакваха реда си?

Днес ние от сдружение „Аз обичам водата“ проведохме акция за измерване нивото на хидратация в човешкото тяло на гражданите.

И как са хората в града. Пият ли вода?

Пият, но не достатъчно. Затова ние ги поощрихме като подарявахме бутилирана вода. Това беше и нашата цел – да накараме хората да пият повече вода.

Сега стигаме до изложбата „Чешмите на България“. Знаете ли приблизително колко чешми има в България?

Едва ли някой знае колко точно са чешмите. Има например онлайн-група, участници в изложбата, които картографират чешми в цялата страна. Вече са събрали над 6 700 и продължават да заснемат. В една община като Саточва например, има над 800 чешми и вероятно знаете че тя кандидатства за рекордите на Гинес. В много малки села чешмите са повече от броя на къщите.

Значи все още има вода в България?

Българската земя е благословена в това отношение. Вода има и тя е чиста, алкална и животворна. Затова трябва да я пазим и по-често да я пием.

Разговаря: Анна Кокарешкова

2 коментара
23 Юни 2015 13:27 | без име
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

аз пак обичам бирата


25 Юни 2015 22:54 | Монтана-и тя-засрана
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

от утре вси налегали край Струма да лочат водица
така ще се хидратират че чак майката им ще се разплаче




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар