Ако общинската или областната администрация затворят за 10 дни, едва ли на някого ще му стане тъжно, но ако “ВиК” спре само за 10 часа, ще настъпи хаос
Управителят инж. Божидар Спасов пред в. “Струма”
- Г-н Спасов, кое е първото, което научихте като управител на “ВиК” ЕООД - Благоевград?
- Моето желание е да информираме жителите на Благоевградска област, за да знаят във всеки един момент, когато завъртят кранчето на чешмата, как идва водата до тях. Защото и аз съвсем доскоро като новоназначен в тази система не съм се замислял и не съм си правил тази сметка какво се прави, за да има до абоната по всяко време на денонощието вода, която да е с необходимото качество. Сега, като се сблъсках с трудностите и навлязох във системата, си давам сметка за какъв огромен труд, организация и сериозна и отговорна работа става въпрос.
- Съобщихте, че цената на водата ще се вдига, защо?
- Най-важното е да я има, защото всички сме свидетели на глобалното затопляне, плашат ни с природни катаклизми и безводие. Цената на водата се обуславя от няколко фактора - от възможността да се поддържа мрежата, разходите за нейното добиване и пренасянето й до потребителите, от качеството и пречистването й. Тенденцията е за леко покачване на цената на водата, което е продуктувано главно от общото намаляване на потреблението. За сведение “ВиК” поддържа 1 500 000 метра водопровод и около 400 000 метра канализационна мрежа. Сами си давате сметка, че поддръжката на една такава огромна водопроводна и канализанионна мрежа е голямо зъдължение и е скъпо, особено когато потреблението и приходите намалеят. “ВиК” е структурирано в три района - Благоевград, Разлог и Гоце Делчев, ако вземем предвид Разлог, там потреблението е намаляло с цели 28%, което е красноречив пример. Спря огромното строителство, а оттам потреблението на вода в бетонни възли, строителни центрове и обекти. Няма ги и строителните работници, които да консумират питейна течност. А нуждите и средствата за поддържане на мрежата си остават същите. Повиши се цената и на електроенергията, а има и такива места, където водата се подава с помпи, за да се поддържа налягането. Помпите изразходват електроенергия, за тях се грижи персонал, необходимо е поддръжка и подмяна.
- Каква в крайна сметка ще е цената на водата?
- Цената ще се увеличи по предложение на Държавната комисия за енергейно и водно регулиране в зависимост от различните способи на добиване на водата - гравитачен, смесен и изцяло помпажен. В зависимост от това водата ще се увеличи от 3 до 12 стотинки за кубик, на някои места може и повече, но това е въпрос на държавно регулиране. Между другото в Благоевградски регион цената на водата е най-ниската в цяла България. Нова цена ще имаме, след като се произнесе ДКЕВР, но това няма да стане по-рано от месец март. Искам да отбележа, че “ВиК” не определя цената на водата. В някои райони може да се стигне до 45 ст. за вода и канал, нашето предложение е за 25 ст., но със сигурност няма да бъде толкова. Имаме първия отговор от ДКЕВР и фиксираме цифрата от 18 ст., но до март месец има още много време.
- В какво състояние заварихте дружеството, когато поехте поста управител?
- Ако направим сравнение с други сектори, където разрухата е съществена, във водния сектор не е точно така. “ВиК” - Благоевград също има трудности и проблеми, но те са по-скоро от нормативен характер, неща, които са отлагани във времето. Например голям проблем е собствеността на пречиствателните станции, някои са изградени от общините по програми, но съоръженията в тях са активи на “ВиК”. И аз, и директорите преди мен са били придудени да правят нормативни еквилибристики, за да могат да поддържат тези сгради, защото общината “х” си има други приоритети и въобще не отпускала пари за ремонт. Протича покривът, пада мазилката и хората, които работят в пречиствателните станции, нямат нормални условия на труд, естествено, те са служители на “ВиК”. Обаче как управителят да направи ремонт, когато сградата не е в активите на дружеството.
- Що се отнася до благоевградската пречиствателна станция, ще актувате ли сградата и съоръженията, за да ги прехвърлите към Вас?
- За момента няма значение на кого е собственост Пречиствателната станция в Благоевград - на Министерството на околната среда и водите или на общината. Има едногодишен гаранционен период, след който тя ще стане собственост на “ВиК”.
- Там се видя, че не всичко е направено както трябва. Сега е студено, иначе уханието е непоносимо?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.