А. Шатровски: Ако моите състезатели сега участват в маратона на София, ще спечелят

20 септември 2010 00:20   2 коментара   28511 прочита
На Открития шампионат по лека атлетика на Македония през 1995 г. заедно с тогавашната републиканска шампионка на крос за девойки младша възраст Диана Манова
На Открития шампионат по лека атлетика на Македония през 1995 г. заедно с тогавашната републиканска шампионка на крос за девойки младша възраст Диана Манова


На Открития шампионат по лека атлетика на Македония през 1995 г. заедно с тогавашната републиканска шампионка на крос за девойки младша възраст Диана Манова

75-годишен треньор започва всеки ден с 20 минути бягане

Щастливи са треньорите, които остаряват по-бързо от рекордите на своите състезатели. Тъкмо такъв е случаят с Асен Шатровски от Дупница, който наскоро отбеляза 75-годишнината си. За дългия си стаж в “Марек” и националните отбори по лека атлетика за мъже, жени, юноши и девойки е създал редица големи имена в средните и дълги бягания и се е превърнал в един от символите на дупнишката атлетика. Негови кадри са балканският шампион на крос от 1966 г. Борис Балабанов, републиканският първенец на 3000 м Илия Секулов, шампионът на 800 и 1500 м Валери Котев, който е и вицешампион на Балканите на 800 м, балканският първенец на 5000 м Ангел Занев. Особено горд е с победата на Йорданка Крумова в старта на 400 м от изключително силния турнир в Париж.

Под ръководството на А. Шатровски през 1966 г. дупничанинът Веселин Василев печели маратона в Берлин с време под 2 часа и 17 минути. 20 години по-късно Ангел Занев поставя рекорд на трасето във френската столица на полумаратон с 65 мин. и 4 секунди, което си остава впечатляващо постижение за България. Възпитаници на дупнишкия специалист са още държавните шампиони Евелина Данаилова, Евдокия Мазнева, Славяна Петрова и Йордан Костадинов. От завършването на ВИФ “Г. Димитров” до пенсионирането си Асен Шатровски работи само за “Марек”. Подготвил е 14 национални състезатели, 7 от тях са майстори на спорта.

Възпитаниците му са подобрили 15 републикански рекорда, а медалите им са 150 златни, 140 сребърни и 110 бронзови. 50 пъти са първи отборно, 40 - втори, а 36 - трети. Малко са примерите за подобна клубна вярност, която днес мнозина биха нарекли наивност, защото материалният стимул е повече от скромен. Леката атлетика те учи на трудолюбие, дава ти воля за живот, прави те всеотдаен, твърди А. Шатровски. Бегачите на “Марек” нямаха почивен ден, а националните състезатели достигаха до 700 тренировки годишно.

ВЕСЕЛИН ВАСИЛЕВ Е ПРОБЯГАЛ ПО ВРЕМЕ НА ПОДГОТОВКАТА СИ НАД 130 000 КИЛОМЕТРА,

което е все едно да обиколи 3 пъти Земята по екватора.

Специализацията ми беше през 1973 г. в ГДР, най-добрата лекоатлетическа школа тогава. Учих се от опита на двойния олимпийски шампион Фалк Черпински. През 1982 г. участвахме с националния тим на България по маратон в Полша за купата на тогавашния официоз на страната “Трибуна люду”. Визитата ни съвпадна с драматичните събития около сблъсъците между профсъюза “Солидарност” и комунистическата власт. На демонстрациите в Гданск и Гдиня един взвод войници с автомати “Калашников” ни пазиха, докато участвахме в маратона.

Специалността ми от техникума по физкултура в Пловдив бе футбол. Много близки приятели сме от деца, та и досега, с Янко Динков, най-успешният дупнишки футболен треньор. С него сме съвипускници от ВИФ. Често се разхождаме двамата в парка. Той ходи, аз тичам.

ВСЕКИ ДЕН ЗАПОЧВАМ С 20 МИНУТИ БЯГАНЕ,

леко, съобразно възрастта. Аз бих участвал и в маратон, но смъртта на големия ми син преди 8 години ме прекърши, съсипа ме.

Като стана дума за бягане, не мога да не споделя удивлението си от един спомен. През 1982 г. пристигна автобус от Западна Германия с 50 пенсионери на възраст между 68 и 88 г. Абсолютно всички бягаха маратон! Още тогава те ми доказаха, че и на тези години могат да преодолеят дистанцията от 42 километра и 195 метра. Най-старите го правеха за 5-6 часа, другите малко по-бързо. Древните гърци неслучайно са казали: Ако искаш да си силен - бягай! Ако искаш дълъг живот - бягай! Ако искаш да си красив - бягай! Разбира се, става въпрос за дозирано, разумно бягане, съобразно пола, възрастта и здравословното състояние на дадения човек, допълва той.

Има собствено мнение защо днес леката ни атлетика в национален мащаб е под точката на замръзване. Едно дете трябва да разполага със стимул, за да тренира всеотдайно, да се лиши от много удоволствия в името на спорта, продължава А. Шатровски. А стимулите в българската атлетика просто отсъстват. Та една

ВАНЯ СТАМБОЛОВА СИ ЗАЛОЖИ АПАРТАМЕНТА, ЗА ДА СЕ ПОДГОТВИ ЗА ЕВРОПЕЙСКОТО

първенство. И като взе сребърния медал на 400 метра с препятствия, тренираше за световното по тъмно, на писти по занемарени стадиони и вместо препятствия прескачаше клон от джанка! Естествено, нещата не опират само до материалната част. Добрият треньор трябва да създаде мотивация у възпитаниците си, да събуди волята за победа, за рекорд. Евелина Данаилова стана републиканска и балканска шампионка с тренировки само на асфалт в градската градина в Дупница и в пресечената местност в района на Свети Влас, над Ловния дом. Нашите състезатели бягаха с най-обикновени платненки. Режехме китайските кецове, за да ги направим по-плитки и удобни за състезателите. Времената им обаче са с 10-15 минути по-добри от тези на сегашните ни водещи маратонци. Това означава от 3 до 5 километра разлика.

АКО СЕГА УЧАСТВАХА В МАРАТОНА НА СОФИЯ, ВСИЧКИТЕ МИ ШАМПИОНИ ЩЯХА ДА СПЕЧЕЛЯТ ПО ЕДНА ЛЕКА КОЛА, ЗАЩОТО

няма кой да ги бие. През 1987 г. Веселин Василев стана първи на маратона в Париж с време 2 часа, 14 минути и 18 секунди, което е републикански рекорд.

Няма да забравя едно пътуване до Монголия. От София излетяхме при температура 28 градуса по Целзий, а в Иркутск кацнахме при минус 3. В Улан Батор разгледахме юртата на Чингиз хан, ушита от 200 леопардови кожи. В севернокорейската столица Пхенян се приземихме след 11 часа във въздуха. С удивление разбрахме, че ни чакат 20 противопожарни коли. После казаха, че колесарът на самолета не се отварял до последно и сме се разминали на косъм от катастрофа, без въобще да знаем, завършва А. Шатровски.

Сега, в късната есен на живота си, дупнишкият треньор като истински мъдрец не съжалява за нищо от това, в което е вложил години упорит труд, нерви и любов, вложил е себе си. Живял е за спорта.

2 коментара
20 Септември 2010 09:26 | до редакторите
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Местноста зад Ловния дом се нарича " Свти Спас" а "Свети Влас" е на морето на север от Слънчев бряг, това за взимащите интервюта или за редакторите им! За Г-н Шатровски само ще кажа,че отдавна трябваше да го направят почетен гражданин на Дупница с всички произтичащи привилегии! Това е човек, който е направил много за спорта и за изграждане на стабилни и печелещи спортисти в градски и национален мащаб!


20 Септември 2010 10:29 | 123
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

жив и здрав да е човека, ма Вие му преписахте заслуги и на други трениьори, като например Секулова и Данаилов ма както и да е, тези който са в час знаят че не е така




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар