815 бебета, от тях 7 двойки близнаци, изплакаха при нас за година
Д-р О. Митев заедно с мед. сестра в неонатологично отделение
Зам. директорът по лечебната дейност и завеждащ АГО в МБАЛ - Благоевград д-р Огнян Митев
Специалистът по акушеро-гинекология д-р Огнян Митев работи от 25 години в най-голямото лечебно заведение в Пиринско. През 1986 година той постъпва на работа в хемодиализа на благоевградската болница, а от 1989 година е в акушеро-гинекологично отделение. През април 2009 година оглави отделението, а от началото на 2010 година е зам. директор по лечебната дейност.
Д-р Митев е единственият акушер-гинеколог в Пиринско, притежаващ сертификат за гинекологична лапароскопия, придобит във ВМИ - Пловдив при проф. д-р Горчев.
- Д-р Митев, Вие застанахте начело на АГО във време, когато в болничната помощ в страната ни има напрежение, с какви проблеми посрещате вашия празник - Деня на родилната помощ?
- Да, наистина проблеми има винаги, особено по време на финансова криза и здравна реформа, а нашата болница се стреми да отговори на критериите за второ ниво на компетентност.
До 2010 г. акушеро-гинекологично отделение бе с капацитет 49 легла в трите сектора: родилен, гинекологичен и патологична бременност, но от тази година леглата са намалени на 35.
Новото щатно разписание съгласно дейността на болницата изисква в акушеро-гинекологично отделение да работят минимум 5-има лекари. Наличният лекарски състав е с необходимата квалификация, работят 7 лекари с придобита специалност, които са с утвърден опит: д-р Лидия Калоянова, д-р Румяна Костадинова, д-р Ели Константинова, д-р Ивет Благоева, д-р Катя Марценкова, д-р Здравко Карагогов, обучават се и две специализантки - д-р Попова и д-р Баракова. Средната възраст на медицинския персонал е 45 години. Работят и 20 акушерки, които са доказали своя професионализъм през годините. Денонощно дежурят по 2-ма гинеколози, трети е на разположение.
Всеки месец в отделението ни постъпват по 2-3 бременни жени с тежка форма на прееклампсия, усложнения на бременността, това състояние е много опасно както за родилката, така и за плода. Лечението е задължително под активно лекарско наблюдение. Редно е да уточня, че при нас постъпват по спешност тежки случаи както от Пиринския регион, така и от Рилското корито.
Един от основните проблеми е, че за съжаление преди 2 години бяха обновени помещенията само на 1-ия етаж, където в момента се намира гинекология.
В родилния сектор и отделението за новородени тогава не се извърши ремонт, което сега е сериозен проблем, защото сградният фонд е амортизиран. Надяваме се сега да започнем с родилния сектор. Парите са дарение, търсим активно и други спонсори. Няма свободни налични пари, с вързани ръце сме и трябва сами да намерим решение на този проблем. Надяваме се със създаване на добри условия, професионализъм и отзивчивост да спечелим нашите съгражданки.
- За изминалата година в ръцете на медиците от благоевградската болница изплакаха 815 бебета, колко са новородените от началото на годината?
- Средно на ден имаме по 3 раждания, което е добър показател. До момента имаме 31 родени бебета в отделението, от тях 17 момчета и 14 момичета. Прави впечатление, че зачестяват и трети желани деца - по около 40 на година. Любопитно е, че се среща и 10-то раждане, но това са предимно жени от ромски произход. Най-малката родилка за изминалата година е 14-годишна, средната възраст на майките е 25-29-годишни, родените от тях бебета са 298, най-възрастната жена, зарадвала фамилията си с желана втора рожба, е 45-годишна. Най-много от родените бебета са от Благоевград - 404, от градовете в Пиринско са 188 и 190 от селата в региона.
Нашата работа е екипна заедно с колегите от неонатология, ние обгрижваме родилката, а грижите за новородените от първия миг на живота им поемат педиатрите, които са утвърдени професионалисти, д-р Йорданка Руйчева, д-р Райна Калпазанова и д-р Юлия Миткова заедно с колежките им д-р Емелина Жостова и д-р Петранка Груева. Радостното е, че завеждащият д-р Йорданка Руйчева, която е специалист по детски болести, от тази година има придобита специалност и по неонатология /помощ на новородени и рискови бебета/. Д-р Руйчева е единственият специалист по неонатология в региона.
Статистиката сочи, че 1/3 от новородените са рискови и се настаняват в интензивния сектор. Това са бебета с отклонения от нормалните функции: на дишане, сърдечносъдова дейност, с вродени инфекции и други заболявания, изискващи спешна диагностика и лечение.
Над 20 бебета от родените от началото на годината се нуждаят от интензивни грижи, сред тях има и бебета с тегло под 2 килограма. Имаме и бебе-юнак - 4,050 кг.
- А разполагате ли с апаратура, с която да обгрижвате тези бебета?
- По въпроса с апаратурата също има какво да се желае, защото тя е определяща за качественото диагностициране и лечение.
През изминалата година съвместно с колегите хирурзи, началника на операционния блок д-р Димитър Димитров и завеждащия доц. д-р Димитър Недин започнахме да извършваме безкръвни гинекологични операции, които правим в операционната зала в хирургия. Идеята на ръководството е да закупим модерна лапароскопска апаратура и за акушеро-гинекологично отделение, защото тази, с която разполагаме, е амортизирана.
- Как прилагате този метод?
- Гинекологичната лапароскопия се прилага с диагностична и терапевтична цел, отнема около 30-50 минути в зависимост от обема работа.
Предимството на гинекологичните лапароскопски операции е, че през малки разрези се влиза в коремната кухина, отстраняват се патологични промени на женските полови органи, диагностицира се и стерилитет /безплодие/.
Чрез лапароскопията виждаме как изглеждат половите органи, ясно се разпознават изменения на матката, някои вродени заболявания. Можем да добием и представа дали яйчникът функционира нормално и да установим дали маточните тръби са проходими. Получаваме достоверна информация за всякакви изменения на таза и корема. Ендоскопският метод дава възможност за директен оглед на вътрешните органи, без да се отваря коремната стена. Това е нов метод, който прилагаме, за половин година извършихме 10 лапароскопски операции. Тези операции са еднодневни - максимално щадящи и позволяващи пациентката да бъде изписана още на следващия ден. Най-младата ни пациентка бе 16-годишно момиче с киста на яйчника, при 33-годишна извършихме хистеректомия - премахване на матката по безкръвен метод. Постъпват жени както от Благоевград, така и от региона.
Затова искам да апелирам всички жени над 30-годишна възраст да си правят задължително веднъж годишно гинекологичен преглед. Целта е ранна диагностика и успешно лечение на гинекологични заболявания. И не на последно място искам да честитя празника на всички работещи в сферата на родилната помощ. Колеги, бъдете силни и здрави, за да поемате в ръцете си новия живот!
А Марценкова връща пари, не взима, в грешка сте.
Ако имаше елементарно понятие от правопис и аз щях да съм доволен!!!!
До кой клас си учила?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.