76-г. баба обяви мастика за фалшива, защото след 3 големи я заболяла главата
Никола Райков
Инспекторът от благоевградския сектор на КЗП Никола Райков
- Г-н Райков, какво Ви държи на тази служба толкова години, Вие сте млад, образован, а се задоволявате със заплата от 412 лв. Защо?
- В момента положението в цялата държава е затегнато. Кризата се усеща осезаемо навсякъде, включително и в държавния сектор. Надеждата ми е да се оправим скоро, а истината е, че тази работа ми харесва, най-вече заради контакта с хората. Освен това не съм женен, не издържам семейство и живея при родителите си, така че на този етап се оправям.
- Хората научиха ли се да търсят правата си на потребители?
- Все по-често го правят, особено в сравнение с времето отпреди 7 години, когато започнах работа. Секторът в Благоевград съществува от 1996 година. Комисията е към Министерство на икономиката и е претърпяла няколко трансформации, като в началото е била Комисия по цените, после е преобразувана на Комисия за защита на потребителите и правилата за търговия.
- Колко човека работите в сектора в Благоевград?
- От есента на 2009 г. сме 7 човека, от тях 4-ма сме инспектори и 3-ма извънщатни сътрудници на граждански договори.
- Колко жалби средно на месец постъпват при Вас?
- Между 20 и 30, по празници обикновено търговците отчитат бум на продажбите, след това се увеличават и жалбите. Статистиката за 2009 г. например сочи, че сме направили 590 планови проверки, а по сигнали на гражданите сме извършили 193 проверки. Издадените от нас актове за допуснати нарушения са 96, като най-много от тях са за липса на категоризация на заведения и хотели, както и за продажба на опасни стоки.
- От какво се оплакват по-често хората - от техника или от храни?
- От техника, а пък по отношение на храните ние нямаме кой знае какви правомощия, там успешно биха могли да се намесят РИОКОЗ и ДВСК. Ние контролираме най-вече промишлени стоки и услуги.
- От кои услуги най-често се жалват хората?
- От услугите на мобилните оператори, най-често от начисляването на такси и автоматично подновяване на договори. Оплакват се също от потребителски кредити, от производители на мебели и дограма, които или забавят, или дори не изпълняват поръчките им. Ние сме длъжни да приемем жалбата и правим проверки на място, като законовият срок за това е 1 месец. Ако не е в компетенциите ни, я препращаме на съответните органи.
- Има ли ефект от проверките Ви?
- По принцип да, опитваме се да поставим търговеца или производителя на мястото на потребителя.
- Има ли осъдени след Ваша намеса?
- Ние на съд не даваме, но има санкционирани. Търговецът е длъжен в рамките на 1 месец да отреагира на жалба или рекламация - или да я удовлетвори, или да даде мотивиран отказ. При просрочване на 30-дневния срок носи санкция от 300 до 3000 лв.
- За толкова години хората научиха ли се да защитават и да търсят правата си?
- По скоро не. Продължават да се доверяват на търговците или производителите и не търсят разходни документи - касови бележки, фактури, често не дочитат докрай, и дори не взимат договорите и на доверие дават пари. А като нямат документ, няма как да търсят отговорност от търговеца. Имаме случаи, когато дават пари срещу хвърчащи бележки, без договор, без фактура.
- Не останаха ли такива измами в миналото?
- Наскоро имахме такива случаи за поръчка на дограма и на кухненско оборудване. Жена платила авансово 2000 лв., дали й квитанция, на която пише “капаро” и нищо друго - нито фирмата, нито за какво... Тя дойде само за консултация и не се върна, защото ние нямаше как да й помогнем. Такива случаи насочваме към полицията, все пак те имат начини да направят разследване и евентуално да установят измама.
- Имали ли сте куриозни жалби и сигнали за проверка?
- Имаме, разбира се, но са куриозни за нас, не и за хората. 76-годишна баба се обади по телефона неотдавна да ни сигнализира, че в магазин около “Златното пиле” в Благоевград продават “менте” мастика. Питаме я: Защо е фалшива, бандерол ли няма, касова бележка ли не са й дали, на каква цена, изобщо какъв е проблемът. Отговорът й бе доста интригуващ: От години с мъжа й /дядото/ били “мастикаджии” и всяка вечер си пийвали по 2-3 мастички. Допреди месец им нямало нищо, но отскоро на сутринта се събуждали с главоболие. Бабата беше категорична, че причината е в мастиката, не в количеството - 200-300 мл на човек, и настояваше да направим проверка.
Друг куриоз имахме преди 2 години веднага след Великден. Донесоха ни опаковка на козунак буквално с 2-3 трохи, останали в нея. Рекламацията беше, че не им харесал, защото бил сух и едва го изяли.
Пак случай на рекламация по телефона - звъни мъж, явно интелигентен и образован, и подробно ни обясни как си купил консерва с копърка, но колко бил разочарован като я отворил вкъщи и вътре имало 5 копърки и те били одрани. Не можа да уточни как изглеждат одрани и неодрани копърки, не ни донесе и консервата като доказателство.
Веднъж пък жена ни донесе парче наденица, която мъжът й предната вечер купил, но не помни от кой магазин, нито пазеше касовия бон. Тя започнала да я пържи за вечеря, но наденицата пуснала червен сос. На другата сутрин жената настояваше да направим проверка, като нито можеше да ни каже коя е фирмата-производител на наденицата, нито откъде е купена, нито пазеше етикет или касова бележка.
- Освен да правите проверки по сигнали и жалби на граждани с какво друго се занимава службата ви?
- Следим за спазването на 12-13 закона, основните от които са Законът за защита на потребителите, Законът за туризма и категоризацията на хотели, Закон за потребителския кредит и имаме правомощия да правим проверки и да налагаме санкции. Отскоро можем да правим проверки и за извършени покупки от разстояние - чрез интернет.
- Имали ли сте случаи да подавате сигнали за престъпления на прокуратурата или полицията?
- По принцип да, опитваме се да поставим търговеца или производителя на мястото на потребителя."
АБСОЛЮТНИ ГЛУПОСТИ!!! ЖАЛВАЛА СЪМ СЕ ДВА ПЪТИ С ПЪЛЕН НАБОР ДОКУМЕНТИ И - НИЩО!!!
ДАЙТЕ ПРИМЕР С АДЕКВАТНИ ВАШИ ДЕЙСТВИЯ, ГОСПОДИНЕ!!!!
Като изслушаш, колко работа имат и колко малко получават ще те връщат 5 пъти, докато ти писне или намериш друг варянт.
Ходил съм 3-4 пъти, седат 4-5 човека, пушат, пият кафета и държанието им е - "Айде само да не ме занимаваш "
А Райков да си признае заради кой роднина е там.
тва си го е писал някой от комисията, което показва колко разбират.
Да направят справка в бюрото по труда, колко са безработните. Да пуснат обява за такава работа, ще има 500 кандидата.
Ама, кат му е дадена тая работа на готово, от чичо или леля, му се струва, че се преуморява.
Нямало желаещи да работят за 400 лв, ей самозабравили сте се.
Дори не заслужаваш да бъдеш информиран !!!
В общината и другите общински и държавни служби да е пълно с некадърни роднини.
за момчето не знам, но дали е изключение от горното правило?
От 7 човека работещи в тая комисия, колко мислиш са наредени там ?
Ако не можеш да си отговориш си стой блажено "информиран". Такива комисии си променят състава със смяната на властта и кмета, защо ли ?
и накрая, обидите си ги запази за огледалото :)
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.