60 репортери от 10 страни заедно срещу корупцията и организираната престъпност

03 юни 2010 00:20   1 коментар   37674 прочита
Лидия Павлова с Юрген Рот
Лидия Павлова с Юрген Рот


Лидия Павлова с Юрген Рот

Дни на разследващата журналистика от Балканите в Черна гора

Любопитна подробност беше фактът, че в два съседни хотела по едно и също време бяха проведени две конференции. Докато в хотел "Куин" журналистите споделяха идеи как се борят с корупцията и организираната престъпност, в съседния "Сплендид" служители на Интерпол обсъждаха криминалната обстановка в света. Пуснаха се и слухове, че по същото време на съседния остров Свети Стефан е пристигнал един от големите наркобосове на Черна гора.

България бе представена от Станимир Въгленов от Вестникарска група България, Алексения Димитрова от в. "24 часа", Лидия Павлова от в. "Струма" и Богдана Лазарова от Дарик радио. Те показаха само малка част от най-добрите си разследвания през последните 20 години, а колегите от съседните страни ги затрупаха с въпроси.

Това бе оценено от генералния секретар на SEEMO Оливър Вуйович, който потвърди, че разследващата журналистика в България е една от водещите в региона.

Нашият пратеник Лидия Павлова разказа за трудностите, които срещат журналистите от регионалните медии. Тя сподели пред присъстващите:

България има най-достойния министър-председател през последните 20 годни - Бойко Борисов, а корупцията и престъпността са поставени на колене, защото лично и за първи път премиер се зае да се бори с тях чрез сполучливо издигнатия на поста министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Но мерките срещу престъпността засега заобикалят Дупница - градът на мафията, в който двама души по мафиотски се наричат братя и посрещат кметове, министри, депутати, обикновени граждани, а съветници и администрация, чиновниците от институциите са марионетки в техните ръце. Навсякъде по света има мафия, но смея да твърдя, че в Дупница ситуацията е най-критична, най-жестока.

Не съм жената-вамп, нито суперуомън. Работя от любов към самата професия, въпреки че има моменти, когато чувствам, че може би я мразя, но те бързо изчезват, когато се върна към амбицията да разкрия фактите. Така се оказах най-големият враг на корумпираните управници в Дупница. Даже бившият вътрешен министър Румен Петков от страниците на в. "24 часа" каза, че не трябва да живея. Много е тежко. Понякога съжалявам, че работя за един от малкото независими вестници - в. "Струма", защото съм затруднена да издържам семейството си. Нямаше да е така, ако работех за Канал 1 или БТВ, или за някои от другите ежедневници в столицата, собственост на личност, протежирана от ДПС, където нещата са много добре финансово регламентирани.

Какво се случва с делото за конфликта ми с една от мафиотските структури в България - “Братя Галеви”. Над 100 свидетели се явиха пред съда, повече от половината преодоляха страха и свидетелстваха, като разказаха в съдебна зала потресаващите истории за упражнен рекет, побой с отнемане на имуществото им, но българският съд освободи и последните двама от физическите извършители на престъпленията, и в четвъртък в 16.15 часа те напуснаха затвора. Година по-рано съдът освободи организаторите - братя Галеви, които, забележете, в резултат на българското законодателство бяха на крачка да станат депутати, т.е. законотворци.

Това се случва в България през последната година след триумфалната победа на ГЕРБ с ясната заявка за борба с корупцията и престъпността. Освен гръмко афишираните акции и показни арести, които надминаха очакванията, под повърхността на обществените събития и забулени от медиите се вършат скрити неща. В Дупница нищо не се е променило - съдът бетонира на поста му кмета Атанас Янев, обвинен в източване на европейски пари и сключване на неизгодни сделки, и прокуратурата не можа да го отстрани. Известната група на Пламен Галев и Ангел Христов, която се оказа с международна известност, е свързана с висшата номенклатура на държавното управление. Те не само безпрепятствено се подвизават, не само обработват свидетели по делата срещу тях, но и продължават да инвестират нечестно спечелените си пари чрез подставени лица и фирми и продължават да диктуват управлението на местно и, изглежда, на национално ниво.

Не трябва да забравяме, че групировките са образувания на бившата комунистическа номенклатура и репресивни органи, които и днес, 20 години след така наречения преход, продължават да влияят на обществено-икономическия и политически живот в страната. Неслучайно за последните 15 години в България са извършени над 150 поръчкови убийства и нито едно не е разкрито. Това са показни убийства, целящи не само да разчистят икономически проблеми, но и да внушат в обществото несигурност и преклонение пред бизнесмените с “бели якички”.

В България има свободна, безпристрастна и обществено ангажирана преса - аз никога не съм цензурирана, но нейният потенциал и капацитет е далеч под възможностите на медиите, които формират в огромната си част общественото мнение. А резултатите от изборите се формират до голяма степен от тези медии. Собствеността на голяма част от медиите е концентрирана в ръцете на тесен кръг от хора, подчинени на политически и корпоративни интереси. Независимите медии и журналисти са преследвани и ги бият, нямат пари, нямат спонсори, а само с идеализъм не може да живее. Ние сме притискани отвсякъде. На всеки четири години, а понякога и по-често, в България се провеждат избори, това е време, в което медиите получават сигурно финансиране от политическите партии, които искат да си осигурят позитивно представяне, държавата дава тази възможност. Но за да има разследваща журналистика, е необходимо да има и работеща съдебна система. Държавата трябва да направи всичко възможно независимата журналистика да съхрани своето достойнство. “Свободната и независима журналистика е единственото спасение” - тези думи са на Джоузеф Пулицър и бих искала те да са в сила и за моя живот, заключи изказването си Лидия Павлова.

Разтревожен за съдбата на Лидия Павлова, Оливър Вуйович каза в кулоарите, че “страшно е, че това да нападнеш журналист в България се възприема като нещо нормално”. Той връчи карта за членство в SEEMО на Лидия Павлова.

Съпричастност и подкрепа към Павлова изразиха всички присъстващи на конференцията, между които лично германският разследващ журналист Юрген Рот - автор на документалното разследване “Новите български демони”, датският журналист от мрежата за разследваща журналистика SCOOP Томас Уббенсен. И двамата заявиха, че ще следят случая отблизо и са готови да застанат зад Павлова в случай на заплаха срещу нея и близките й.

Силни сме, когато сме единни, обяви Оливър Вуйович, а председателят на парламента в Черна гора Ранко Кривокапис подчерта: “Страстта към истината трябва да ни води”.

Станимир Въгленов от Вестникарска група България разказа за едно от последните си разследвания къде отиват европейските агросубсидии.

Алексения Димитрова от в. "24 часа" и Богдана Лазарова от Дарик радио показаха свои разследвания от последните 15 години за изтичането на капитали от България, за скрития транзит и схемите, по които е ставало финансирането на част от българската икономика и т.нар. първоначално натрупване на капитала.

1 коментар
04 Юни 2010 20:39 | Jimy
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Go Lili go go go go...!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар