55 наследници на прокудени от солунското Зарово почетоха родното място на предците си
Участници в екскурзията и Бойка Спанова /в средата/
Няма помен от българщината, и шибоят, символ на селото, е изкоренен
55 наследници на преселници от Беломорието посетиха някогашното с. Зарово, тогава българско, сега гръцко. Това е родното място на десетки, прокудени преди 97 години от гърците и заселили се в Сандански, Петрич, Струмяни. Легендата разказва, че българите са изгонили от църквата свещеника, който проповядвал на гръцки език. Другите села се подчинили, само те не са се и са били прокудени със сила оттам. В селото не е останала нито една българска къща, изкоренен е шибоят, с болка споделя Бойка Спанова, която е наследник на фамилия Шаркови, които са се преселили в с. Илинденци, община Струмяни, но запазили цветето близо век.
След опожаряването там се заселват хора от задкавказките републики, които нямат нищо общо с трагичните събития на живеещите там българи. Тръгнахме от Сандански за с. Зарово 55 човека с ръководител Милка Ирибозова Солакова. В групата бяха предимно възрастни хора: Солунка Мешкова, Вангелия Шаркова, Мария Великова, Славчо Хотев и други, потомци на български преселници от Зарово, което се намира на 25 км преди Солун. Това, което изживяхме, не може да се опише с думи, каза Бойка Спанова. Виждах моите прароднини, които стискат в ръце невръстните си деца, за да избягат от огнената стихия. И къщите си оставили отворени, с надежда, че ще се върнат. И тръгват, без да знаят накъде. С надежда, че на север е България.
Направи ми впечатление, че селото е подредено и с много цветя, но никъде нямаше шибой, а моята баба Гела ми е разказвала, че в Зарово е нямало къща без шибой. Може би затова и нейната внучка Вангелия поднесе букет шибой в църквата “Свети Илия”. Дядо Ангел Шарков много ни е разказвал за селото и мечташе да се върне. За него това бе една обетована земя и винаги се молеше никога ние, неговите внуци, да не изпитаме страшната съдба на изселниците. Вярвам, че той сега ще е най-доволният от това посещение. Още повече, че неговата дъщеря Гела взе пръст от двора на черквата, за да я занесе на гроба му, добавя Бойка Спанова и с тъга заяви: От пепелта е издигнато ново село, но без нито един българин.
Гръцкият свещеник ни посрещна много радушно, разказа ни много неща, показа ни скритите, макар и малко останали, надписи на български език и отслужи прочувствена литургия, поръчана от групата, водена от арх. Костадин Сандев от Благоевград, който също е заровалия. Две погачи бяха осветени с литургия и раздадени за здраве.
България заедно с другите балкански окупатори на Македония е крайно време да се извина на македонският народ за злосторствата извършени срещу него
Някой чувал ли е подобна история от свойте баби и дядовци?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.