30 г. организиран тенис в Благоевград и 10 г. от първата шампионска титла

16 май 2012 00:20   11008 прочита


Мениджърът-треньор в ТК "Пирин" Калин Анастасов: През 1987 г. разполагахме със спортен комплекс на европейско ниво, сега сме единственият град в България без общински кортове

Калин Анастасов е роден на 24 февруари 1952 г. в Благоевград. Завършва висше образование по специалността строителен инженер по хидромелиоративно строителство и е един от създателите на секцията по тенис към бившето дружество за физкултура и спорт "Пирин". Участник е на две държавни първенства по тенис за мъже - през 1983 и 1985 г., когато напуска Окръжния аграрно-промишлен комплекс, в който е специалист по напояване, и започва работа като общ работник на Работнически спортен комплекс "Бачиново".

Година по-късно е вече управител на съоръжението и инициира изграждането на 12 тенискорта в парк "Бачиново", бейзболното игрище и цялостното доизграждане на комплекса. Ежегодно обучава над 100 деца и възрастни любители на ракетата. Организатор е на голям брой турнири за всички възрасти, в т.ч. четири републикански шампионати за жени, на които домакин е ТК "Пирин", където в момента е спортен мениджър и треньор. Представяме неговия разказ за развитието на популярния спорт през трите десетилетия, в които се практикува организирано в областния център на Пиринско.

НАЧАЛОТО

За първи път тенис в Благоевград се играе 1979 год., на волейболното игрище, в двора на Строителния техникум. Има данни, че по това време корт е бил разчертан и в двора на КАТ - Благоевград, който обаче не е достъпен за гражданството.

Началото е поставено от Калин Анастасов и Божидар Стоилов. Първите ракети, с които те играят, са внос от Китай и са дървени.

На 01.04. 1982 г. по инициатива на Костадин Сандев се създава Секция по тенис към Дружеството за физическа култура и спорт (ДФС) "Пирин", чийто председател е Бойко Кастрев. Първи председател на секцията е Стефан Митов.

По това време тенис центровете в България са 13.

БАЗАТА

През 1982 г. се построяват два корта на Работнически спортен комплекс (РСК) "Бачиново". До 1986 год. РСК "Бачиново" се стопанисва от ДФС "Пирин".

По инициатива на Калин Анастасов и след писмено предложение на Бойко Кастрев през 1986 год. управлението на комплекса е прехвърлено на "Почивно дело", което е към Българските професионални съюзи. От 1986 до 1992 г. е първият "златен" период за тениса в града. Огромна заслуга за това има тогавашният председател на секцията инж. Захари Донев. Голяма подкрепа в тези години тенисът получава и от Славчо Джампалски, Владимир Михайлов, Александър Сливков, Владимир Чочов, Малин Христов.

Разбира се, за успехите на секцията допринася и добрият климат, който съществува в тенис средите по това време, а постигнатото е възможно благодарение и на доброволния труд на всички любители на тениса.

През 1986-1987 г. Благоевград е "корпусен град" и благодарение на инж. Захари Донев, вместо да се изгради трафопост, както е предвидено, започва доизграждането на РСК "Бачиново". С доброволния труд на арх. Веселин Белинчев, инж. Жулиета Кацарска, Михаил Георгиев и инж. Калин Анастасов се изготвят проекти и се изграждат: многофункционална сграда, 4 нови тенис корта, включително централен корт с около 500 седящи места и осветление, малък басейн и се засаждат стотици дръвчета. Официалното откриване на тенис комплекса е в началото на месец септември 1987 г., като за целта гостува националният отбор на България за купа "Дейвис". Един от участниците в отбора е сегашният председател на Българската федерация по тенис Стефан Цветков.

През 1986 год. започва строителството и на нов тенис център със седем корта, отново в парк "Бачиново", до езерото. За съжаление този център не се довършва и кортовете се ползват основно за учебно-тренировъчна дейност само в периода 1988-1991 г.

РАВНОСМЕТКАТА

През 1985 год. Благоевград разполага с 2 червени корта на открито и в много лошо състояние тоалетни, няма зали, където през зимата да се практикува този спорт.

През 1987 год. Благоевград вече има модерен тенис център с 13 червени корта, многофункционална сграда с офиси, зала за обучение, кафе-бар открит и закрит, хубави бани и съблекални. Изградено е допълнително складово помещение около 30 кв.м, което по-късно се ползва от бейзболния клуб, басейн, ограда и др. Есента на 1987 г. се разчертават и два тенис корта на закрито - в залата по хандбал на Спортния интернат и в зала "Скаптопара", която по-късно бе разрушена.

През този период РСК "Бачиново", по мнение на всички треньори, гостували в града, става един от най-хубавите центрове в Европа. Като признание за добрите условия в града и работата на секцията Българската федерация по тенис решава да даде на Благоевград домакинството за купа "Дейвис" през 1990 год. През 1989 г. започва проучване за изграждането на тенис зала на РСК "Бачиново", но политическите промени тогава спират за дълго развитието на тениса в града.

През 1990 г. управлението на комплекса е възложено на новосъздадената Работническа федерация за физическа култура и спорт, оглавявана от Владимир Чочов. Управител на комплекса остава Калин Анастасов. Последният, след като проверява документи в общината за годините на строителство на комплекса и установява, че е строен със средства на община Благоевград и върху общинска земя, прави предложение за създаване на общинска фирма, която да поеме управлението му.

Идеята е комплексът да се съхрани за нуждите на Благоевград и да се търсят възможности за намиране на средства за неговото поддържане и развитие. С Решение № 102/17.01.1991 год. на Временния изпълнителен комитет към Общински народен съвет в Благоевград - Протокол № 17, започва работата по създаване на фирмата. Няколко месеца по-късно общинска фирма "Бачиново" е факт и за управител общинските съветници избират Калин Анастасов. Годините са много трудни, защото се срива икономиката на страната, но независимо от това икономическите резултати на общинска фирма "Бачиново" за периода на съществуването й са положителни, какъвто резултат има само още една общинска фирма. Въпреки това Елиана Масева, кмет на града по това време, решава през 1993 г. фирмата да се ликвидира. За ликвидатор е назначен Руен Калибацев. След 1994 год. комплексът е разграбен и занемарен. Към 1989 г. (нарочно се посочват активите към тази година, заради инфлацията след това) активите на фирмата, без земята, са за около 270 000 лв., като инвентарът е в размер на около 30 000 лв. След ликвидирането на фирмата няма вече нищо от този инвентар.

През 1992 г. се създава тенис клуб "Благоевград 92", на който Общински съвет - Благоевград по предложение на Масева една година по-късно предоставя стопанисването на спортен комплекс "Бачиново". Председател на клуба тогава е Божидар Стоилов. Впоследствие комплексът е деактуван като общинска собственост и актуван като държавна. Това е фатална стъпка и грешка, която лишава града от чудесния спортен обект.

Няколко години по-късно се създава и тенис клуб "Бачиново-92". Той поема управлението на спортния комплекс и в началото се прави опит да се увеличи броят на кортовете. Това не се случва, въпреки новото строителство на три корта на мястото на баскетболните игрища, защото 4 корта от съществуващите са занемарени.

В края на 80-те години на миналия век се построява корт в двора на Радио-телевизиония център, собственост на Българска национална телевизия.

През 1995 г. се създава тенис клуб "Пирин", като наследник на секция "Тенис" към бившето ДФС "Пирин", който ползва за база именно този корт до 1999 г. Това е единственият клуб в Югозападна България, чито състезатели са спечелили медали на държавни първенства и е домакинствал на толкова висок форум. Президент на клуба до 1998 г. е Атанас Стоименов, който полага много усилия за успешното стартиране на клуба.

Вторият "златен" период за тениса в града е 1999-2005 г. В ръководството на ТК "Пирин" се привличат Николай Галчев и Румен Митов, като на последния е предоставен за стопанисване спортният комплекс в парк "Ловен дом". Там се изграждат три шамотни тенис корта и ТК "Пирин" намира своя нов дом. За периода 2001-2005 г. на клуба е поверено домакинството и организирането на държавните първенства по тенис за жени. Всичко това става възможно благодарение на Николай Галчев, който осигурява наградния фонд чрез фирмата си "Галчев инженеринг груп" и всичко необходимо за отличната организация.

През 2005 г. тогавашният областен управител прекратява договора с ТК "Бачиново-92". Следващият губернатор Владимир Димитров разменя комплекса през 2006 г. за етаж в новострояща се сграда. Председателят на клуба Красимир Кацарски и членовете му правят всичко възможно да запазят стопанисването на комплекса, но не успяват.

Към настоящата 2012 г. Благоевград не разполага с общински тенис кортове. Навсякъде в България, където имаше изградени тенис центрове, те останаха общинска собственост. В много градове се построиха нови такива. Благоевград е единственият, който разпродаде и/или не защити общинската собственост. Това е резултат на лошата работа на всички кметове след 1992 г. Не се намери нито един, който да защити тази безспорна общинска собственост. Истина е, че държавата чрез българските профсъюзи в годините 1986-1987 инвестира средства, но община Благоевград е вложила много повече, а и земята (18 дка), на която е изграден комплексът, е общинска собственост. Ясно е, че някой не си е свършил работата. През кметския мандат на Лазар Причкапов (2003-2007 г.) има решение на Общинския съвет да се предприемат стъпки за възстановяване общинската собственост на комплекса, но той не изпълнява решението. В момента на територията на общината функционират 4 тенис клуба - ТК "Пирин", ТК "Благоевград", УТК "Академик" и ТК "Бачиново-92"

ПОСТИЖЕНИЯТА

Изградената през 1986-1987 г. база открива нови възможности и за първи път в Благоевград се провеждат републикански турнир за деца до 10 г. и международен турнир за деца, наричани тогава пионери. Проявата се нарича "Ракета на мира" и се провежда благодарение на разбирането и положителното отношение, което има тогавашният директор на Детския център "Знаме на мира" Емилия Кошерова.

Градът е домакин и на международен турнир за деца до 14 год., от веригата "Олимпийски надежди", а състезателите на "Пирин" печелят първите медали за своя град. Независимо от малкия брой клубове в страната - 16, конкуренцията е много голяма и в националната ранглиста до 14 г. за 1986 г. са вписани имената на 161 състезатели. През 1988 г. броят им е вече 182. Днес в Българска федерация по тенис членуват 115 клуба, а ранглистата до 14 год. включва 98 тенисисти.

Най-големите за града успехи в тениса са на сметката на възпитаници на ТК "Пирин":

- Ива Михайлова, през 2002 г. 17-годишна, е шампион на България до 18 год., същата година става вицешампионка при жените, има бронзов медал до 12 год. и сребърен до 16 год. През 2003 г. заминава да учи в САЩ на пълна спортна степендия и се състезава за Университета Бейлор, Уейко, щата Тексас. Там тя постига най-добрия резултат като съотношение победи към загуби в историята на университета;

- Стоян Анастасов е бронзов медалист до 18 год. през 1992 г., вицешампион на България в отборното мъжко първенство с отбора на "Академик" (София) през 1995 г., а през 1997 г. триумфира с шампионската титла в студентското първенство на САЩ, NAIA дивизия, с отбора на университета от град Мобил, Алабама.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар