20 благоевградски политици станаха екс
Повече от двайсет политици от близкото минало на Благоевград изпаднаха от каруцата на властта на тазгодишните местни избори. За сериозна част от тях това е пореден неуспешен опит да се намърдат в ОбС и сигурен сигнал, че им е ВРЕМЕ ДА ИЗБЕРАТ ДРУГО ПОПРИЩЕ В ЖИВОТА.
Замалко с нов мандат в ОбС на Благоевград се размина хотелиерът Стоян Митов-Картала. Миналия Общински съвет той го изкара в листата на Граждански съвет за Благоевград, ръководена от Радослав Тасков. Картала не изневери на Тасков и този път и влезе на четвърта позиция в новата му Листа 2011, смело обявявайки се за кандидат на ЕНП. Чертата обаче стигна до него и той не успя да се уреди с нови 4 години във властта.
С напразни амбиции в същата листа бе и Кирил Пецев, който също ще гледа работата на съвета от най-задните банки - тези за журналистите. Политическата кариера на Пецев започна след демокрацията с 2 поредни съветнически мандата, дори през 1997-1998 г. беше за няколко месеца председател на ОбС. По времето на Причкапов журналистът, собственик на радио, стана зам. кмет в продължение на 6 г. и най-сетне реши ДА СЕ ОТБЛАГОДАРИ НА ПАРТИЯТА-МАЙКА, КАТО СТАНА ЧЛЕН НА БСП, макар и не в Благоевград, а в родния Петрич. Сега Пецев се връща отново в изходна политическа точка.
Стефан Марков, кметът на с. Зелен дол, слиза от сцената след рекордните 25 години кметуване. Той влезе в кметския кабинет през 1986 г. и за пръв път през 2011 г. нещата му се изплъзват от контрол, защото избра губещата позиция - кандидат-съветник на БСП. Явно включването на Ст. Марков на почетното 30-о място в листата бе за привличане на червени гласове от селото. ГЕРБ обаче спечели кметския вот в неделя и Марков едва ли може да се надява да получи още един мандат като назначаем управник на Зелен дол.
Иван Стоянов, който бе съветник от ВМРО, този път не успя да получи достатъчно гласове, за да остане в ОбС. Трети в листата на ВМРО-БНД, той напуска политическия живот след един 4-годишен мандат, в чиито анали влезе с едно-единствено изказване - покана към колегите му да се присъединят към някакво протестно шествие на ВМРО. Преди това, през 2001 г., Стоянов беше кандидат за депутат от “Гергьовден”-ВМРО, но избирателите не го припознаха и като народен избраник.
Втори ТОТАЛЕН КРАХ ПРЕТЪРПЯ НА ТЕЗИ ИЗБОРИ И ЖУРНАЛИСТЪТ ВЛАДИМИР ЖИВКОВ.
В политиката той нагази през 2005 г., избирайки за свой флагмен Волен Сидеров и за своя политическа доктрина тази на “Атака”. През 2006 г. Волен обаче го изхвърли от партията и година по-късно Живков атакува местните избори като кандидат-кмет от ПП “Християн-социален съюз”. Тогава той получи впечатляващите 143 гласа, които му донесоха 0,41%. На тези избори Живков си сформира тричленна листа, сложи на втора позиция сина си Николай, но родата не му стигна доникъде и заради общо 58-те гласа Живков остави местния парламент без представител на партия “Нова сила”, която и да е тя.
Динко Трайков, втори в листата на Движение “Гергьовден”, изпадна от ОбС заедно с цялата партия, за която гласуваха едва 282 души. Началото за Трайков беше в СДС. През 2003 г. бе съветник от Гергьовден. През 2009 г. СЕ ХВЪРЛИ КЪМ ЕВРОИЗБОРИТЕ С КОАЛИЦИЯ “НАПРЕД”.
Тази година, вероятно като сантимент към славното седесарско минало, се появи на учредителната сбирка на ОДС-Общност на демократичните сили в Благоевград, но на местните избори се върна към по-новата си любов “Гергьовден” и претърпя тотален крах.
Вън от местния парламент остана и Веселин Иванов, макар тази есен да участва с регистрацията и името на сравнително известната партия “Екогласност”. На миналите избори Иванов успя да направи пробив с парите на гръцки бизнесмен с шивашки цех у нас и влезе с листа от никому неизвестното тогава Гражданско сдружение “Европейски избор за Благоевград”. Така вече бившият политик Иванов стана олицетворение на максимата, че НЯМА ЗНАЧЕНИЕ КОЙ СИ, ОТ ЧИЕ ИМЕ И ЗА КАКВО СЕ БОРИШ, ИМАТ ЗНАЧЕНИЕ САМО ПАРИТЕ, КОИТО ХВЪРЛЯШ В КАМПАНИЯТА.
Явно този път те не са били в такова изобилие, защото Иванов получи едва 630 гласа и занапред, поне през следващите 4 г., ще трябва да се задоволява с битието на собственик на магазинче за кафе. Иначе в политическата му кариера това далеч не е първият неуспешен опит - в недалечното минало Иванов се пробва като независим кандидат за съветник, а преди 4 г. беше и кандидат за кмет.
Докато беше съветник от ЕИБ, през 2009 той обяви, че силно го влечало към ГЕРБ, че за последната една година той намерил много сходства между тезисите на герберите и собствените си разбирания и, виждате ли, единственият начин човек да остане верен на себе си бил да излезе от ЕИБ и да продължи да работи като независим съветник. ГЕРБ обаче не оцениха верността на Веско и сега вече единственото, което му остава, е ДА ГИ ОБИЧА ОТДАЛЕЧ И ДА КРОИ ПЛАНОВЕ ЗА СЛЕД 4 Г.
Адвокатът Александър Мановски получи 262 гласа за съветник от ПП “Българска социалдемокрация” - далеч под съветническата квота от около 1000 гласа. В кариерата му има съветнически мандат и неуспешна кандидаткметска атака от “Национално сдружение БЗНС”. До 2015 г. на човека на Александър Томов в Пиринско му се очертава пробойна в политическия стаж. Освен ако не му хрумне да се пробва след 2 години на изборите за депутат.
2011 се оказа фатална и за друга култова фигура в политическия живот на Благоевград - Светослав Зашев. В нея се сложи край на една доста ДЪЛГА И БЕЗПРИНЦИПНА ПОЛИТИЧЕСКА КАРИЕРА в няколко общински съвета с няколко различни листи. Звездата на Зашев изгря в зората на демокрацията, когато беше водач на група в местния ОбС от БСП, БЕЛ и “Екогласност”. После мина в лагера на сините. Последваха мандати като съветник с червена бюлетина, от “Граждански съвет за Благоевград”, после от Сдружение “Екоприятели”, откъдето в един момент Зашев напусна и се обявява за независим съветник. Накрая Човекът-Местен парламент избра Движение “Нашият град”, с което, уви, на тези избори успя да събере едва 269 гласа.
Единствената му утеха е, че през последните години той добре се облажи от местната власт. Години наред държеше срещу 79 лв. общинско помещение, за да развива дейността на “Екоприятели”, и го преотдаваше за 1000 евро, печелеше луди пари от тоалетните на пазара, от кафене “Ориндж”, което държеше на безценица. 3 години получава допълнителни заплати и като надзорник на Онкодиспансера. За капак, наскоро спечели и проект за 179 000 лв.
Популярният “цигарен” бизнесмен ЕМИЛ СТЕФАНОВ, КОЙТО ДЪЛЖИ АБСОЛЮТНИЯ РЕКОРД ПО АКТОВЕ ЗА ПРОДАЖБА НА ЦИГАРИ БЕЗ БАНДЕРОЛ, за втори път не успя да стане общински съветник. На изборите през 2007 г. той беше независим кандидат и не успя да влезе за чисто малко. За да си плати масрафа, Смърдулката дори ипотекира апартамента си в Благоевград. На тези избори той избра по-леката във финансово отношение позиция на кандидат-съветник №4 в листата на Обединен блок на труда. Лейбъристите вкараха двама и Емо остана отвън, но политиката си е краста, затова нищо чудно след 4 години пак да се нареди в някоя листа.
Бившият областен управител Любим Пранжев получи 334 гласа начело на листата на ОДС-Общност на демократичните сили. Крайно недостатъчно, за да влезе в местната власт. През последните години Пранжев беше общински съветник, беше и кандидат за кмет от Коалиция “Демократи на Благоевград”, участва дейно и в парламентарните избори, но напоследък единственото, с което се занимава, е политиката в чистия й вид - той е председател на БДС-радикали в Благоевград и сред неизменните инициатори за лелеяното дясно обединение, което в крайна сметка се оказа една 100-процентова химера.
Избори 2011 оставиха зад политическия борд и бившия заместник областен управител от ДП Николай Куколев. Той бе включен на 4-о място в листата на ОДС. Де факто учителят по история се занимава с политика само като поддържаща сила - отдавна, но редовно. Той е от малкото, които през годините не изневериха на политическите си демократически принципи. През 2002 г. му беше последният сериозен напън да остане в политиката, като се самоиздигна за кандидат-кмет на Благоевград от ДП, сам си плати плакатите и спря кампанията, като му свърши заплатата.
Васил Миладинов, който 4 години беше съветник от най-мистериозната партийна група в миналия ОбС - 5-членката на ПП ЗС “Александър Стамболийски”, този път НЕ УСПЯ ДА БЪДЕ ПРИПОЗНАТ ОТ ИЗБИРАТЕЛИТЕ КАТО ЗЕМЕДЕЛСКИЯ ИМ ВЕСТОНОСЕЦ в новия ОбС. Без финансовия гръб на съпруга на Злата Сотирова /която междувременно си хареса друга земеделска листа/ поддръжниците на Миладинов се стопиха като лански сняг тази есен и от ЗС успя да влезе само водачът им Димитър Урдев.
Всъщност политическата звезда на Миладинов угасна, преди да засвети. Ако го е имал, през последните 4 години той така и не успя да разгърне съветническия си талант, защото си изкара мандата главно в съда. Съдружникът на Урдев във фабрика “Вихрен” от дела срещу него така и не можа да се захване добросъвестно с общественополезната си дейност като съветник. Затворниците го съдиха за неизплатени суми към тях, Методи Калъмбов го съди за клевета, Миладинов пък поиска публична продан на коли на съдружника му Урдев и т.н., и т.н.
За пръв път от доста години извън законодателната власт остава и лидерът на ВМРО-НИЕ Иван Ризов. Войводата успя да събере 530 гласа. Подобно на някогашното СДС, което през годините се разрои в десетки партии, партийки, формации, сдруженийца и коалиции и неизменно е извън властта, и Ризов стана ЖЕРТВА НА ВЪТРЕШНОПАРТИЙНОТО РАЗЦЕПЛЕНИЕ, извадило на политическата сцена през 2011 две червено-черни партии - ВМРО и ВМРО-НИЕ. Като най-интелигентния му ход в тази кампания политическите наблюдатели определят решението му в последния момент да се откаже от кандидаткметската си кандидатура, защото тогава разочарованието му щеше да бъде пълно.
Синята коалиция в Благоевград претърпя поредния си тотален крах. За трети пореден път лидерът на СДС д-р Тони Даскалов не успя да влезе във властта. Неуспехът беше предрешен в национален мащаб от имиджмейкърите на ГЕРБ, които в тази кампания насочиха цялата си енергия срещу БСП и така естествено изолираха от играта Синята коалиция, която и без това през последните 4 години НИТО БЕШЕ В ОПОЗИЦИЯ, НИТО БЕШЕ С ВЛАСТТА, А НАЙ-ЧЕСТО ГЛАСУВАШЕ “ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ”.
Затова получените от нея 836 гласа в Благоевград дори могат да се приемат като успех. Крайно недостатъчен, за да може Синята коалиция да вкара поне 1 съветник, но напълно достатъчен, за да се откажат вечните кандидати от СДС и ДСБ да късат избирателни гласове и да се самозалъгват, че правят политика. Като например арх. Каролина Саргалиева, която през 2003 г. стана общински съветник от СДС, после без всякакви мотиви се отказа от мястото си, сега обаче пак се появи в листата на Синята коалиция.
Извън ОбС остана и преподавателката в ЮЗУ Райка Чингова. През 2007 г. тя влезе със земеделците на Христо Ковачки, сега се пробва втора с листата на Обединените земеделци, но ИЛИ БЛАГОЕВГРАДЧАНИ НЕ ОТБИРАТ ОТ ЗЕМЕДЕЛИЕ, ИЛИ ТЯ НЯМА ВИД НА ЧОВЕК, РАЗЛИЧАВАЩ КИРКАТА ОТ БЕЛА, защото не я избраха. Нито нея, нито водача д-р Съби Хаджиев, който иначе е хирург с отлична репутация.
Местните избори 2011 изпратиха в забвение още доста политици. След като партия ЛИДЕР сне доверието от общинските си съветници в Благоевград Лазар Причкапов, Катя Марчева и Марио Биков, няколко месеца последните двама се ослушваха, изчаквайки вождът им да каже какво ще прави на изборите, той обаче прескочи всички Богородични празници, на които уж трябваше да обяви кандидатурата си за кмет, и ексЛИДЕРите останаха само екс.
Въпреки неистовото й желание, в листата не намери място бившият областен председател на БСП Йорданка Слатинска. Почти сигурно е, че тя вече никога няма да се върне в законодателната власт, след като бе силово детронирана и пратена в забвение като редови член от депутатката Корнелия Нинова. За пръв път от доста време няма да е съветник и съпартиецът й Венцеслав Кожухаров. По здравословни причини и негово лично желание извън ОбС остана и д-р Данко Ангелов.
Мая Христова, Бонка Ичкова, Божидар Спасов, Орлин Тимов, Георги Георгиев, Захари Хаджийски... по една или друга причина всички те вече са “бивши” и едва ли някога ще влязат обратно в политическия живот на Благоевград.
В което всъщност няма нищо фатално. Защото на тези избори новобранците в занаята направиха своеобразен преврат в ОбС с ЕГН-та, започващи със “7” или “8”. А местата все пак са само 37. И час след 4 години ще стане ясно за добро ли е била смяната на караула, или просто на хранилката се е наредила поредната партида пишман политици.
Да, Злата, Урдев, Албина, Тасков, Ковачки и адвокатката му не трябваше да влизат в ОС. Все пак - поздравления за антиката Причкапов и компания!
Именно - поздравите са за нас, че най-после се отървахме от тоталитарното недоразумение.
Откъде тия парички бе, Слави??? Прост си като говедо.
Добре, че Поли Коджаиванова ти криеше далаверите толкова години и то заради мъжа й, Николай Георгиев, управителя на Ориндж и на тоалетните на пазара.
Ами, сега? Без властчицата как ще живее Слави Зашев??? Мани.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.