14 благоевградски художници покориха най-престижната столична галерия "Шипка 6"
Христо Бараковски, Таня Пешева и Васко Иванов-Пикасото пред неговата творба "Никой не е по-голям от хляба"
На забележителното събитие не дойде нито един представител на общинската и областната администрация, партийни активисти и общественици, кметството им осигури превоз, когато бяха сти-гнали Перник
Творците от представителството на Съюза на българските художници в Благоевград откриха изложба в софийската галерия "Шипка 6", която ярко се вписа в началото на новия артистичен сезон. В най-престижното национално средище на пластичните изкуства свои платна и пластики показаха Анна Покровнишка, Антон Гошев, Васил Иванов-Пикасото, Венци Терзийски, Георги Ковачев, Емил Петров-Бате Емо, Иван Милушев, Илия Николов, Люсиен Димитров, Нина Златева, Огнян Механджиев, Пламен Бонев, Христо Бараковски и Христо Шапкаров-Шапи. Сред гостите на събитието бе проф. Игнат Игнатов, благоевградчанинът проф. Тодор Варджиев, който от години преподава в Националната художествена академия, художничката Таня Пешева, съпруга на покойния Драго Пешев, прекарал последната част от живота си в Благоевград и реставрирал множество уникални стенописи в Рилския и Роженския манастир, актьорът Филип Трифонов и др.
Благоевградчани за втори път покоряват "Шипка 6", която макар и нелеко, отстоява на натиска на комерсиалните галерии и брани славата си на първостепенна крепост на истинското изкуство. На забележителната художествена проява, която прави чест на всеки град, уважаващ името си, не присъства нито един представител на общинската и областна администрация и нямаше активисти на политически партии и обществени организации.
Щеше да е смешно, ако не бе тъжно, че благоевградските художници се разминаха с обещания от кметството най-малък жест - да им осигури превоз. Малко преди да тръгнат от Благоевград за София, разбраха, че автобус няма да има, и тогава спешно наеха транспорт за собствена сметка. Когато преминаваха пернишкото село Студена, от кметството в родния им град се обадиха, че са решили въпроса с автобуса. Тогава горчив смях раздруса возилото, бързащо да стигне навреме в столицата. Разнесоха се гласове: "След дъжд качулка".
Изложбата откри Любен Генов, завеждащ отдел "Изложби" към СБХ. Изкуствоведът Ирина Аврамова представи най-същественото в творческите достижения на всеки един от 14-те творци, наблягайки на личния им артистичен поглед. Без уговорки, тя заяви, че творбите на благоевградчани бележат много високо равнище и се дистанцират от развихрилите се "красиви картини", които излагат бизнес галериите. Има единство в облика на групата и то е в яркия колоризъм и общовалидни стойности. Притчовият стил налага класическата посока на мислене. А най-многобройната, абстрактна тенденция привлича с уникалността на пластическото представяне.
Председателят на благоевградското представителство на СБХ Антон Гошев поздрави с успеха своите колеги и благодари на гостите, уважили събитието. Накрая художниците и техните почитатели не забравиха да спазят обичая да полеят с вино изложбата. Те пожелаха художествените им послания да стигнат до повече поклонници на изящните изкуства. А Христо Шапкаров-Шапи призова: "Всеки благоевградчанин, имащ потребности от изкуство, нека посети тази качествена изява на благоевградските творци!"
Изложбата ще продължи до 29.09.2010 година.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.