11 са начините на ловки мошеници да ви вземат парите
Полицаите от ОД на МВР - Благоевград предупреждават: 50 са жертвите на измами в Пиринско от началото на 2010 година
Зачестяват случаите на измами по телефона, при които жертва най-често са възрастни хора, пенсионери. От началото на годината до момента 50 души от Пиринско са попаднали в мрежите на ловки мошеници, които владеят до съвършенство начините да ви стреснат и вземат парите, спекулирайки с най-близките ви хора.
Преди дни 76-годишна петричанка изплака в полицията и едва не получи инфаркт, след като дала спестяванията си на лице, което й съобщило силно разтревожено, че дъщеря й е болна от свински грип. Възрастната И. Димитрова, разтреперана, извадила всичките си 2000 лева и се явила на уговорената от неизвестния среща. Предала парите и впоследствие се обадила на дъщеря си, за да я види как е. Едва тогава разбрала за измамата и подавайки жалба в ПУ на МВР в Петрич, едва не колабирала от притеснение.
Миналата седмица в полицията в Разлог сигнализирала 63-годишната Р. Димова, която съобщила, че непозната жена й се обадила по телефона и й казала, че печели от лотария телевизор, но за да си го получи, трябва да купи ваучери за телефони за 120 лева. Жената купила ваучерите и продиктувала по телефона номерата им. Непозната казала, че ще получи телевизора си с куриер. Разложанката чакала няколко часа и звъннала в полицията, така за пореден път лъснала измамата.
Въпреки многократните предупреждения от ОД на МВР за повишено внимание жертвите на телефонните измамници растат. За тях ченгетата казват:
Те са много изобретателни, с тренирани психологични умения, невероятни манипулатори, които се възползват от първоначалния шок на набелязаната жертва. Спроред МВР съществуват 11 начина за телефонни измами. Те са следните:
1. Освобождаване на колет.
Ваш роднина се обажда от чужбина и съобщава, че е изпратил колет със скъпо лекарство, вие трябва да дадете определена сума, за да го освободите, за да не го конфискуват на митницата. На уговорена среща се носят парите, жертвите получават тежък пакет, който се оказва пълен с ненужни вещи.
2. Изгодна сделка.
Телефонно обаждане за купуване на ремъци и други части на изгодна цена, когото ще се препродадат на висока цена. В повечето случаи измамникът се представя за “познат”, когото не сте виждали и чували отдавна. При предаването на сумата се получава отново тежък пакет с боклуци.
3. Внасяне на гаранция.
Това е най-често използваният метод за измама. Съобщават, че ваш близък е предизвикал катастрофа със смърт и е нужно внасяне на гаранция. В уплахата си хората носят парите и впоследствие става ясно, че катастрофа няма.
4. Откуп за отвличане.
Отново жертва са стари хора. Съобщава се, че е отвлечена внучка или внук и са нужни няколко хиляди лева откуп. Възрастните, уплашени, правят всичко онова, което им казват измамниците. Освен това измамниците имитират плач, рев, с което още повече стряскат пенсионерите.
5. Закупуване на ваучери.
Друг сценарий е позвъняване на близък, който съобщава, че има нужда от ваучери за телефон. Бабата или дядото купуват ваучерите, измамниците се свързат с тях по телефона, за да им продиктуват номерата.
6. Проблеми с полицията.
В този случай непознатият се представя за служител на МВР. Обикновено обаждането е рано сутрин. Полицаят назовава името ви и ви разпорежда веднага щом затвори, да му позвъните на мобилен телефон, за да си спестите неприятности с прокуратурата, следствието и т.н. Убеждава ви, че сте извършили административно нарушение и трябва да платите глоба. Глобата може да бъде платена по два начина - или като купите ваучери и му съобщите номерата, или да я внесете в съотвеното полицейско управление.
7. Роднина в чужбина.
Обажда ви се някой и се представя за роднина, работещ в чужбина. Обяснява, че е изгубил парите си и трябва да пътува за България, за да постъпи за лечение. Моли ви за определена сума, която да предадете на негов приятел таксиметров шофьор, за да му спестите разкарването до банката или пощата.
8. Погасяване на дългове на починал близък човек.
Измамниците наблюдават табелата и некролозите по входните врати на жилищата. Събирайки информация за скоро починал човек, търсят близките му, представят се за негови колеги или познати. Заявяват, че месец преди смъртта си са му дали в назаем известна сума и искат тя да им бъде върната. Притеснени и объркани, вие сте готови дори да вземете заем от роднини или съседи, за да върнете дълга.
9. Печалба от лотарията.
Измамниците се обаждат по телефона и ви съобщават с приповдигнат глас, че току-що сте спечелили предметна награда или пари. За да ви преведат сумата или да получите пратката, искат личните ви данни и някаква сума пари. Ако поискате отсрочка, за да започнете преводите, измамниците намаляват исканата сума пари, с личните ви данни правят опит да източат кредитна или дебитна карта например и непрекъснато ви се обаждат да ви мотаят, докато се усетите и спрете да превеждате пари по указаната сметка.
10. Благотворителни кампании.
Телефонните измамници се възползват от наближаването на големи национални празници, като организират различни лотарии и игри с привидно благородни намерения. Използвайки името на компании, те правят опит да измъкнат пари от доверчиви хора.
11. Измама със зелена карта.
Тя се разпространява точно в момента, когато тръгва уведомителна кампания за спечелилите в някаква лотария. Получавате електронно съобщение, че печелите. Някъде по средата на дългото съобщение ви казват, че е необходимо по пощата да се преведат около 550 долара за един печеливш или 850 долара за семеен статут. “Ако парите не пристигнат до три седмици, ще смятаме, че се отказвате от зелената карта”, така завършват писмото си.
Полицията съветва гражданите, ако им бъде отправена такава оферта, да не се доверяват само на телефонно обаждане. За да се уверят в самоличността на своя познат, да настояват за лична среща, да питат за имена, събития, което лицето би трябвало да знае, и да търсят телефон за обратна връзка. В никакъв случай да не се приемат срещи в други градове и веднага при най-малко съмнение да се търси полицията.
Според ченгетата от ОД на МВР - Благоевград измамниците са най-често роми от криминалния контингент, които са локализирани в общините Горна Оряховица, Павликени, Левски и Велико Търново. Миналата година в Благоевград бяха заловени няколко такива групи.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.