100 лв. на човек за седмица ваканция в Пирин
Забравете за телевизора, вестника и интернет, потопете се в прегръдката на планината
Много от по-възрастните хора помнят времената преди години, когато през лятната отпуска се ходеше и на море, и на планина. Сега обаче джобът ни сериозно изтъня и човек трябва да избира не само къде да отиде, а и дълго да смята и пресмята колко ще му струва лятната ваканция, защото въпреки "ниските" цени, в повечето случаи тя излиза доста солена за хората с месечна заплата или пенсия, която се вмества между 300 и 400 лева.
Ако искате лятната ви ваканция да бъде без телевизор, интернет, вестници или ежедневното сутрешно кафе с приятели и да ви струва не повече от 100 лева на човек за цяла една седмица, ето няколко планински маршрута, които със сигурност ще превърнат отпуската ви през юли и август в чудесно преживяване.
Няколко полезни съвета
Да се разхождаш из планина като Пирин или Рила няма нищо общо със седмичната разходка в крайградския парк. Ето защо първата ви грижа трябва да бъде екипировката. Най-важният елемент от нея са обувките. Те трябва да бъдат задължително с голям грайфер на подметката, за да не се пързалят по камъните и тревата в алпийската част на планината, да обхващат добре глезените на краката и да са поне един-два номера по-големи от размера на обувките, който носите в града. Вземете със себе си подходящо ветрозащитно яке, което да ви пази от променливото време - внезапно появил се вятър, краткотраен дъжд или ниски температури. В магазините за дрехи втора употреба такива има колкото искаш и струват 3-4 лева.
В алпийската част на Северен Пирин няма вода и затова в раницата си задължително трябва да имате поне литър от нея. Няма да се минете, ако сложите в нея и резервни дрехи, една опаковка аспирин, който много помага срещу мускулна треска, храна поне за един ден и добре зареден мобилен телефон със записани в него телефонните номера на Националната спасителна служба и на всички хижи в Пирин. И още нещо - не забравяйте фотоапарата си, за да може да показвате на приятели и близки къде сте били и какво сте видели, и то без да правите някакви сериозни разходи.
Откъде да тръгнете?
Най- лесен е достъпът до планината откъм хижите "Вихрен" и "Безбог". До първата води много хубав асфалтиран път и може да оставите колата си направо в двора й. Ако нямате собствен превоз, това не трябва да ви притеснява, защото от автогарата в Банско и от спирката пред "Стражите" и "Кемпински" има автобуси на всеки 2-3 часа от 8.30 сутринта до 16 часа вечерта.
Ако изберете да тръгнете от хижа "Безбог" и нямате собствен превоз, с който да се качите до хижа "Гоце Делчев", откъдето тръгва началната станция на лифта, ще трябва да разчитате на случаен превоз, защото автобусна връзка от Добринище за хижа "Гоце Делчев" няма.
Най-лесните и интересни маршрути от хижа „Вихрен“.
За един ден от хижа "Вихрен" може да се изкачите на връх Вихрен /2914 м.н.в./ откъм южната му страна и да слезете откъм северната, за да видите и внушителния циркус "Казаните", в дъното на който дебелата 7-8-метрова снежна пряспа никога не се стопява. Времето за изкачването на пиринския първенец е около 3 часа. Толкова е и слизането обратно до хижата. Ако сте извадили късмет за хубаво време, панорамата, която се открива от пиринския първенец, трудно може да бъде описана с думи.
Много вълнуващи емоции ще си подарите, ако изберете еднодневния маршрут от х. "Вихрен" до връх Голяма Тодорка. Препоръчвам ви го, защото единствено от него може да се оцени величието на двата най-високи върха в Пирин - Вихрен и Кутела. Пътеката минава край Бъндеришките езера и продължава на изток към седловината под вр. Малка Тодорка. Когато излезете в нея, продължете наляво по билото на върха. При нормално темпо на ходене ще стъпите на Тодорин връх след около 4.30 часа път от хижата. Горе-долу толкова време ще ви трябва и да слезете обратно по пътеката.
Чудесна дестинация за еднодневна разходка в тази част на Пирин планина е и изкачването на връх Муратов. Пътят от хижа "Вихрен" до него се изминава за около 3 часа. Пътеката върви все откъм левия бряг на река Бъндерица, минава през една голяма мочурлива поляна и за около 1.30 часа извежда на Муратовото езеро.
Направете кратка почивка и продължете на запад по маркираната туристическа пътека, която след още един час катерене по камънаците в най-стръмния участък на западната част от Бъндеришкия циркус ще ви изведе на Синанишка порта, седловината, която се намира южно под връх Муратов.
Направете тук втората почивка и тръгнете надясно по южния ръб на върха. След 30 минути ще разберете защо толкова много хора избират този еднодневен маршрут. От неговите 2669 м.н.в. като на длан се виждат Бъндеришките, Гергийските, Влахинските и част от Спанополските езера. За палитрата от върхове, които създават усещането, че ще ги докоснете, ако протегнете ръка, имам само една дума - смайваща.
Ако не си падате по катеренето на върхове, а просто искате да отпуснете душата си на студена бира и добро хапване, идете на Бъндеришките езера. Пътеката до тях е същата, която води за хижа "Демяница" и която ви изведе на седловината южно под връх Тодорка. До най-високоразположените езера от тази езерна група - Дългото и Жабешкото, се стига за около 2 часа път от хижа "Вихрен". Край езерата има много полянки, където може да разпускате както ви е кеф, стига да сте случили на хубаво време, разбира се.
За връщане до хижата вместо по пътеката, тръгнете по десния бряг на Бъндеришка река, която събира водите на всичките 6-7 Бъндеришки езера. Така ще слезете на Бъндеришкото рибно езеро, което е най-голямото по площ от тази езерна група. Когато слизате към него, гледайте да минете и да го заобиколите откъм южния му бряг, който е по-лесен за преминаване, и ще излезете отново на туристическата пътека за хижа "Вихрен". Това "отклонение" ще ви даде възможност да видите истинската красота на Бъндеришките езера.
Еднодневните маршрути от хижа „Безбог“ също са прекрасни
Тази част на Пирин планина предлага много такива. Най-често избираните от туристите са разходка до Поповото езеро или до красивите Кременски езера, изкачването на върховете Безбог, Голям Полежан и Дженгал. Проблемът тук е, че ако не сте решили да нощувате в хижата, ще трябва да се съобразявате с лифта, който спира в 16.30 часа. Защо толкова рано, все още не мога да разбера.
Разходката до Попово езеро ще ви отнеме около 1.30 часа. Пътеката дотам е толкова добре очертана и маркирана, че дори и да искате да я объркате, пак няма да можете да направите това.
Докато си почивате на Попово езеро и се радвате на тишината наоколо, на запад от вас ще виждате величествената снага на възпетия в туристическите песни връх Дженгал. Цветна туристическа маркировка до него също няма, но каменните пирамидки, оставени от туристите, ще ви подскажат как да стигнете до върха. Единственото условие е да тръгнете от северозападния край на езерото към големия каменист улей, източно под върха. Оттам нагоре ви остават 2 часа, за да стъпите на неговите 2730 метра. Стъпите ли обаче на билото му, дълго време няма да помислите за слизане, защото гледката е смайваща.
Дали защото връх Безбог е най-близкият до хижа "Безбог", или защото изкачването му отнема около 1.30-1.45 часа време, хиляди туристи всяка година тръгват към него. До върха има две пътеки. За жалост и двете нямат цветна туристическа маркировка. Причината, според мен, отново е мързелът на чиновниците от НП "Пирин", които предпочитат да си клатят краката , вместо да популяризират красотите на Пирин планина. Тяхната работа обаче отново са свършили туристите, като са поставили много каменни "пирамидки", които показват пътя. От него се разкрива може би най-добрата гледка към Голям Полежан и билото на Стражите.
Слизайки откъм южната страна на връх Безбог към платото Мангър тепе, което се намира южно от него, може да продължите на запад към отсрещния връх Голям Полежан. Изкачването на неговите 2851 м.н.в. въобще не е трудно - ще ви отнеме около един час време от платото. Иначе пътят от хижата до върха се изминава за около 3 часа.
Препоръчвам на приятели и близки този маршрут, защото дава възможност да се види разположеното на 2700 м.н.в. Горно Полежанско езеро, което е не само най-високото езеро в Пирин планина, но и на целия Балкански полуостров. От северозападната страна на върха, който наподобява трапец, пък се открива чудесна панорама към връх Газей и Горното Газейско езеро, което е второ по височина езеро в Пирин.
Кременските езера с право се считат за едни от най-красивите перли на Пирин. Едва ли има човек, който веднъж да ги е виждал и да не е поискал да ги види отново и отново. Най-лесно могат да бъдат видени от билото на връх Джано /2710 м.н.в./. Времето от хижа "Безбог" до изкачването на върха е около 3.30 часа. Пътеката до него преминава покрай западния бряг на Попово езеро и излиза на южния, а оттам продължава вдясно покрай поточето, което слиза откъм седловината Демиркапийска порта. На около 80-90 метра преди портата има отклонение към връх Джано, който се намира вляво. Тръгнете по него и след около 40 минути ще сте на билото му и ще видите каква прелест са езерата. Освен тях от Джано се виждат още и 6-7 други от пиринските езерни перли.
Ако си член на БТС става 7-8лв. за вечер. Лично аз Пирин планина не я заменям за никоя друга на света. Около х. Безбог може да се иде за един ден до в. Полежан, много често там се забелязват рано сутрин и диви кози. Поповото езеро/най-голямото езеро/ също е близо.
Заслон Тевно езеро е на 4. 5ч. от Безбог. Има доста маршрути за избор, а и е величествено там горе.
През август ще се отядете на боробинки, малини. А пък какъв ароматен чай от мащерка и риган ще си наберете, такъв в пакетчета няма да наметите в никой магазин.
Поздрави и на добър час.
Опазнай родината си за да я обикнеш !!!
И аз съм предлагал на мои приятели подобни идеи, но хич не ми е минавало да ги споделя с читателите на вестника. Дабре, че поне друг го е направил. А който не вярва, че излиза евтино, просто нека опита и тогава да коментира.
Дано повече хора се възползват от тази алтернатива, вместо да блеят вкъщи пред телевизора или да висят в кръчите.
Имам приятели, които от пе-шес години всяко лято идват и ходят из Пирин именно така - забиват на някоя хижа и за една седмица "овършеят" всички по-интересни места наоколо. Готино е.
Браво на вестника за идеята.
Защо коментирате хижите, а не казаното в публикацията. Грозно е да гледате толкова черногледо на всичко.
Да, в хижите условията не са като на хотел. Но я ми кажете в кой хотел може да нощуваш срещу 12 лева на вечер. А и който не му харесва, да си седи вкъщи. Авторът само предлага еднодневни маршрути за лятото. А вие, ако искате -спете в хижите, ако ли не - на палатка или вкъщи.
Иначе на хижата в общото спално имаше поне 22 вида бълхи.
Нищо лично, ама хем си на намочани дюшеци, хем смрадливи идеала а и отгоре на всичко гниди те хапят.
А палатка няма как да си опънеш, защото е национален парк и е забранено.
Има пъдари и разправията е голяма.
Има отредени места уш за палатки, но те са само под хижа Бъндерица.
Съгласен съм и 20 лв. за легло, но поне да има топла вода да се изкъпеш.
В родната действителност, хигиената е най-големият враг на планинара.
В ХИЖАТА. ТОВА НЕ Е ХИЖА, А ЕДИН ПРЕКРАСЕН, НО ЕВТИН ХОТЕЛ, С ВСИЧКИ УДОБСТВА !ПРЕДЛАГА СЕ И ЧУДЕСНА ХРАНА ! ПОСЕТЕТЕ ТОЗИ ЧУДЕСЕН ЗЕМЕН РАЙ!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.