Земетресение 2.4 по Рихтер край Кресна
05
юни
2013
10:06 8631 прочита
Земетресение с магнитуд 2.4 по скалата на Рихтер регистрира Геофизичният институт на БАН тази сутрин. Трусът е регистриран в 6.46 ч. Епицентърът му е между Кресна и Крупник, област Благоевград.
Координатите, по данни на БАН, са 41.8° с.ш.; 23.13° и.д. Дълбочината му е 16 км. Точно в тази зона е едно от най-силните огнища в Европа – Крупнишко-Кресненското земетръсно огнище, едно от 4-те огнища в България, където може да има земетресения с магнитуд над 7 по Рихтер.
Най-силното земетресение в Европа до момента е именно край село Крупник, Симитли. На 4 април 1904 г. там става земетресение с магнитуд 7.8 по Рихтер.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.