Здравната каса реже общинската болница в Дупница от клинични пътеки за бъбречни болести

16 януари 2010 00:12   4 коментара   38049 прочита
Б. Шаранков
Б. Шаранков


Б. Шаранков

Хирург №1 д-р Б. Шаранков: Ако закрият отделението, заминавам за Америка, и в морга да работя, ще печеля повече, жалкото е за бедните пациенти в Дупнишко

Лекарите от хирургичното отделение на общинската болница в Дупница вчера цял ден коментираха лошата новина, че от Здравната каса в Кюстендил са ги оставили без клинични пътеки за лечение, а на болести, свързани с бъбреците, имат само една клинична пътека - за бъбречна криза. Останалите пациенти ще бъдат препращани в други болници, а ако желаят да се лекуват в общинската болница в Дупница, ще трябва да плащат по 32 лева храноден и отделно лекарствата. Д-р Румен Недокланов, анестезиолог в общинската болница в Дупница, заяви: Трябва да се намеси и общината в Дупница, тъй като болницата е общинска. От там да отпуснат пари за апаратура, за да може да се привлекат и специалисти. Иначе работа за анестезиолози винаги ще има. Полумъртвите пациенти ще ги препращаме кой за София, кой за Кюстендил. Но жалкото е за болните хора, че ще се налага да пътуват въпреки тежкото си състояние.

Д-р Тодор Пепелджийски, уролог, заяви: Надявам се на 20 януари да отпадне това решение на Здравната каса и да се възстановят клиничните пътеки за лечение на урологично болни в общинската болница в Дупница. Лошото е, че навсякъде искат по двама лекари специалисти за всяка една област, а такива няма. Много малко млади хора вече учат медицина, а тези, които завършват, остават в столични болници или заминават за чужбина. При нас условията въпреки старанията на управителя д-р Таушански не са най-добри. Болницата е строена в средата на миналия век и колкото козметични ремонти да се правят, не може да се подобрят условията като при нова сграда.

Завеждащ хирургичното отделение в общинската болница в Дупница д-р Ботьо Шаранков сподели: Хубаво е да има конкуренция между болниците, така остават най-добрите специалисти. Но не може да караме пациентите да пътуват до други градове. Ако се закрие хирургичното отделение в Дупница, аз ще замина за Америка. Там няма да бъда лекар, но ще си намеря работа, за която ще получавам много повече пари. Ако се наложи, ще работя в морга, но пари ще изкарвам. Лошото е за бедните хора, тъй като общинската болница има и социална насоченост, ние не връщаме никого, лекуваме и здравно неосигурени.

Пред кабинета на д-р Шаранков вчера чакаше 51-годишният Николай Цеков, който е опериран от рак на стомаха, той заяви: Ако няма болница в Дупница, ще се налага да пътувам до София за превръзки или прегледи, а аз съм болен, получавам минимална пенсия.


Още за: РЗОК   болница   Б. Шаранков   Още от: Общество

Принтирай статия
4 коментара
16 Януари 2010 07:15 | ШЕРИ
Оценка:
1
 (
19
 гласа)


ГОРКИТЕ АМЕРИКАНЦИ!


17 Януари 2010 11:35 | Божидар Иванов
Оценка:
0
 (
10
 гласа)

Подпишете се против новата политика на МЗ по отношение на малките болници:
http://bgpetition.com/Malkite-bolnici/index.html


17 Януари 2010 19:01 | Българин-Европеец
Оценка:
0
 (
14
 гласа)

Голяма каша забърка този министър на здравеопазването.Но дали само той е виновен,времето ще покаже.така излагат на опастност много пациенти,които се осигуряват и които са осигурявани еднаква,с еднакви такси-на опастност за здарвето и живота им.Кой и как,за колко време по тези скапани пътища,където се ставали катастрофи и с минейки превозващи болни до др.място,ще става транспортирането на болните?Другите държави имат мед.оборудвани хеликоптери и транпотрират болните за минути в спешна специализирана помощ.Тука само на партия правят преустройство на закони и прадилници,на практика всичко е с опасности и затова смъртността е висока.Да вземат пример от немският закон и направят така и нашето здравеопазване.Вижда се,че у нас нямат акъл или не искат да го оправят това здравеопазване.Ще има пак неравнопоставеност и неравни права за болните,здравноосигурени еднакво.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар