Засилено полицейско присъствие в Благоевград преди откриването на македонския културен клуб
30
октомври
2022
10:44
44 коментара
32477 прочита



Десетки полицаи охраняват мястото, където ще бъде открит македонски културен клуб в Благоевград. Клубът ще носи името "Никола Вапцаров" и ще бъде открит точно в 12 часа.
В момента в помещението има няколко човека, а пред него с няколко човека пристигна Ангел Джамбазки от ВМРО, които организираха протест срещу откриването на клуба.
Засилено е полицейското пристъствие в областния център, засега няма напрежение и не са допуснати ексцесии. Благоевградчани, които живеят в съседство изразиха позицията си срещу клуба, като окичиха балконите си с български знамена.
За пръв владетел на областта се счита Пердика I, утвърдил Македонско царство в 640 г. пр. Хр. според сведенията на гръцките хронисти. Забележителният възход на царството започва при Филип II, който успява с девиза за обща борба срещу персите да наложи своята хегемония над почти цяла Гърция, Пеония и голяма част от крайбрежна Тракия, като създава изключително силна армия, станала основа за бъдещите завоевания на сина му Александър. Александър III Велики не губи нито една битка и по време на походите си е обожествен и провъзгласен за фараон на Египет и цар на Персия. Именно той успява да превземе почти целия познат тогава свят, като освен хегемонията, която установява над Елада и Тракия, империята му се простира на три
След смъртта на Александър множество от жителите на Македония се преселвали на изток, където често намирали по-благоприятни условия за живот. Така Македония не била само обезкървена от продължителната война, но и обезлюдена. Наследниците на Александър, за да избегнат разорението на страната си, почнали да заселват външо население в Стара Македония: гърци, илири, пеони, келти, малоазийски племена и най-вече траки. Така, през късната елинистическа епоха от предишното македонско население остава само това в по-важните и стари градища и крепости. Някои римски писатели твърдят,
Югославската македонска държавност възниква първоначално под името Демократична федерална Македония на 2 август 1944 година, на първото заседание на АСНОМ.
Между 1944 – 1948 г., под покровителството на Коминтерна, Тито и Сталин, и с одобрението на новата българска комунистическа власт в лицето на Георги Димитров, новосъздадените македонски държавни власти подготвят учители и книги, които са изпратени в НР България, за да разгърнат съвместно с БКП заплануваното мероприятие по умишлена македонизация на Пиринско, целяща последващо предаване на въпросните земи от страна на НР България на НФР Югославия като евентуална стъпка към по-широка Балканска федеративна република. Този план пропада след 1948 г., когато настъпва разрив в отношенията между Сталин и югославския министър-председател Тито.
През 1946 година страната променя официалното си име на Народна република Македони
Пиринска македония е географско наименование, а не държава. Населението в пределите на Пиринска македония по родословие са българи.
Не ме нервирай да не вада големиот пищол ей ке пуцам
Отговор-чист българин!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.