Защо се бави вече 10 години?! Изграждането на газопровода „Банско-Разлог“ -обект на обществено обсъждане в КЕВР
Според доц. Иванов няма разумни аргументи за забавянето, защото така се нанасят вреди на едни от най-силно развитите туристически региони в страната. Той подчерта, че Комисията очаква в 14-дневен срок „Булгартрансгаз“ ЕАД да внесе необходимите корекции в Плана
Комисията за енергийно и водно регулиране проведе обществено обсъждане на Десетгодишния план на "Булгартрансгаз" ЕАД за развитие на мрежите за периода 2024-2033 г., внесен със заявление от газопреносния оператор. От всички поканени за участие заинтересовани страни – държавни органи, асоциации, браншови организации и др., в общественото обсъждане се включиха представители на Българска асоциация природен газ, ръководствата на община Разлог и община Банско, представители на „Аресгаз“ и „Овъргаз мрежи“ АД. Присъстваха и представители на вносителя "Булгартрансгаз" ЕАД.
На общественото обсъждане един от основните въпроси беше забавянето на конкретни проекти за развитие на вътрешната газоразпределителна мрежа. Общинските ръководства на Разлог и Банско настояха категорично „Булгартрансгаз“ ЕАД да предприеме необходимите действия и да осигури изграждането на газопровода „Банско-Разлог“. Проектът не се реализира повече от 10 г., независимо че е включван ежегодно в плановете на газовия преносен оператор. Доставянето на тръбен газ ще осигури екологични и икономически ползи за близо 50-хилядното население в региона, както и за бизнеса. Тяхната позиция беше подкрепена от другите участници в обсъждането, които поставиха и проблемите със забавянето и на други газови връзки към конкретни общини. Изнесени бяха данни, че над 200 общини все още не са включени в газопреносната мрежа и те могат да бъдат присъединени с изграждане на газови връзки с обща дължина от 800 км. Според участниците по този начин ще се увеличи не само броя на потребителите, но и ще бъде засилена конкуренцията в сектора.
От работната група посочиха, че съгласно информация от „Булгартрансгаз“ ЕАД са разработени четири варианта за финансиране на газопровода „Банско-Разлог“. Анализът е показал, че икономически ефективен е единствено моделът, при който газопреносният оператор осигурява 12% от средствата, а останалите 88% бъдат от грантово финансиране.
Проектът Банско-Разлог не е изваден от Плана и е планиран за 2028 г., заявиха от „Булгартрансгаз“ и подчертаха, че съгласно анализите действително оптималният вариант за реализацията му е да бъдат осигурени 88% безвъзмездни средства. Посочено беше, че в Плана са включени предимно проекти с висока проектна готовност.
Председателят на КЕВР доц. Иван Иванов изрази възражения по отношение на инвестиционната политика на преносния газов оператор по повод отлагане на реализацията на важни проекти. „Комисията призовава за ускорена реализация на проекта за газопровод „Банско-Разлог“ и на газопроводното отклонение за територията на Хисаря, Карлово, Сопот и Баня, тъй като основен приоритет на дружествата-монополисти, каквото е и „Булгартрансгаз“, е защитата на обществения интерес с постигане на положителни ефекти предимно за вътрешното потребление. По този начин ще отпаднат и съмнения, че със забавянето на определени проекти се обслужват други интереси“, заяви категорично той. Според доц. Иванов няма разумни аргументи за забавянето, защото така се нанасят вреди на едни от най-силно развитите туристически региони в страната. Той подчерта, че Комисията очаква в 14-дневен срок „Булгартрансгаз“ ЕАД да внесе необходимите корекции в Плана, като актуализира сроковете за двете газови връзки. Становището на ръководителя на регулатора беше подкрепено от членовете на Комисията Александър Йорданов и Благой Голубарев, които заявиха, че дружеството трябва приоритетно да се насочи към нуждите на вътрешния газов пазар, като осигурява грантово финансиране.
Окончателно решение за одобряване на Десетгодишния план за развитие на мрежите за периода 2024-2033 г. на "Булгартрансгаз" ЕАД Комисията ще вземе на закрито заседание на 31. 07. 2024 г.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.