Заради натиск законът се тълкува според изгодата, съпротива на университети и досега не е позволила сливането им

18 февруари 2010 00:07   15134 прочита


Зам. директорът на Колежа по икономика и мениджмънт доц. Огняна Стоичкова

Прогнозите на министъра на образованието Сергей Игнатов за закриване и сливане на висши училища може да важат само за държавните, но не и за частните, заяви доц. Огняна Стоичкова, зам. директор по учебната част на частния Колеж по икономика и мениджмънт в Благоевград. В момента има доценти и професори и на втори, та дори и на трети и пети трудов договор, заради изискването на Закона за висше образование, че един факултет може да се акредитира и да съществува, ако 70% от състава му на основен трудов договор са хабилитирани. И навсякъде назначените на втори и трети трудов договор си ги броят, и в Софийския, и в Русе, и в Благоевград... И това е, защото по закон за основен трудов договор се счита подписаният по чл. 67, но с тълкуванията самата Агенция признава като основен и договора по чл. 111 - втори.

Законовото положение и сега съществува, но заради огромния натиск се правят изгодни тълкувания. В момента частните висши училища в страната са 14, а държавните - 37, затова и съпротивата срещу стриктно спазване на правила е голяма. Над 10 години битува идеята за сливане на университети, например във Варна са три държавни и много широко се коментираше настоящите Икономически, Технически и Медицински университет да се обединят в един голям. Но съпротивата е голяма и затова до момента нищо не се променя. Колежът по икономика и туризъм не е регистриран по Закона за висше образование и затова не ни касае изискването за брой хабилитирани лица на основен трудов договор.

Колежът е средно специално училище, което дава на завършилите го IV степен на професионална квалификация. Някои висши училища на основата на договори, като например Нов български университет, признават обучението и приемат завършилите колежа, като им приравняват взетите изпити и ги записват в III, IV или V семестър, в зависимост от специалността. Не знам защо не се спазват и сега действащите закони, например в Благоевград незаконно доскоро се обучаваха студенти на един старозагорски колеж “Телематика”.

Този колеж получава две последователни отрицателни акредитации, но виждам на сайта му, че продължава да обучава студенти. Как и защо става това?! Казват, че причината била, че водят съдебен спор относно решението на агенцията, но какво пречи този явно нерегламентиран колеж да се закрие и да не се лъжат младите хора, пък делата в съда нека си продължават и 10 години!

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар