Заместник областният управител на Пиринско Анна Бистричка с ползотворни срещи в Брюксел
![](/images/eye.gif)
![](https://www.struma.com/_thumb.php?tf=uploads/image/42/news16_95_74454.jpg&tw=530&th=510&tq=100)
![](images/spacer.gif)
Заместник областният управител на област Благоевград - Анна Бистричка посети Европейската комисия в Брюксел, по покана на г-н Огнян Златев – Ръководител на Представителството на Европейската комисия в България. На посещението взеха участие областни и заместник областни управители от цялата страна.
Основните акценти в програмата поставиха Mr Simon Pascoe - Външен лектор към Центъра за Посещения, Галин Генчев - Генерална дирекция "Земеделие и развитие на селските райони“, Дора Крумова - Ръководител на програмата, Адриан Георгиев - Съветник по международните отношения и др.
Изключително ползотворна бе срещата с Мариана Хрисчева – началник-кабинет на заместник - председателя на ЕК по бюджет и човешки ресурси, и член на кабинета на вицепрезидента на ЕК Кристалина Георгиева. Г-жа Хрисчева посочи, че проектобюджетът на ЕС за 2016 г. е общо 143. 65 млрд. евро. От тези средства най – голям процент е предвиден за „интелигентен и приобщаващ растеж“, който е следван от „устойчив растеж“.
Европейския социален фонд (ЕСФ) в България ще инвестира в четири направления : заетост; социално придобиване, образование, публична администрация. В Европа ЕСФ помага на 15 млн. души годишно, а в България един на всеки пет души е бил бенефициент в една или друга форма.
Целите, които България си поставя в стратегия „Европа 2020“ и областите финансирани от ЕСФ са : коефициент на заетост – 76%; намаляване до 11% на ранно отпадащите от училище; повишаване дела на хората с висше образование до 36%; намаляване дела на застрашените от бедност и социално изключване с 260 000 души. Засилена е ролята на ЕСФ за 2014 – 2020г., като за България се полагат 1. 521. 627. 776 евро, които са с 28% повече от предходния период.
Предложението, касаещо политиката за развитие на селските райони в България включва инвестиционната подкрепа за дребна по мащаб инфраструктура, а именно: общински пътища; инфраструктура с местно значение; широколентов интернет; туристическа инфраструктура; туристическа информация; културно и природно наследство в селските райони. Бенефициенти са: селските общини; НПО; читалища и др.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.