Зам. гл. прокурор В. Първанов дойде на сгледа в Дупница и обяви: Местното обвинение е с резултати над средните в страната
Рутинна визита
Заместник главният прокурор Валери Първанов пристигна вчера в Дупница в края на работния ден. Реших, че е крайно време да мина и тук. Обещах си през време на моя 5-годишен мандат да обходя всички прокуратури, да видя колегите, условията, при които работят. И ето, дойде ред на Районна прокуратура - Дупница, бяха първите думи на обвинителя. Той слезе от служебния си черен “Мерцедес” и отговори на журналистически въпроси.
- Г-н Първанов, каква е оценката Ви за работата на Районна прокуратура - Дупница?
- При многото проверки, които са правени, винаги е била добра, над средната за страната.
- Какви въпроси имате към административния ръководител на Районна прокуратура - Дупница г-жа Величка Шопова?
- Интересуват ме условията, при които работят, щатът, има ли проблеми с особена важност, срещата е рутинна.
- Знаете ли за упражнявания рекет над добилия известност Мите Френския, наемател на заведение “Червило” в Дупница? За неговата тъжба, за упражнявания от него рекет за над 1 милион и половина лева от местна групировка, че три дни след прекратяване на производството по преписката взривиха колата му?
- Не.
- Ще имате ли среща с шефа на РУ на МВР Райчо Омерски? Партнира ли добре прокуратурата с полицията в града?
- Не, нямам среща с Омерски. Ще го поканя, ако прецени г-жа Шопова.
- Защо делото и обвинителният акт срещу кмета на Дупница Атанас Янев за източените по европейския фонд “Леонардо да Винчи” 35 000 евро се бави повече от десет месеца?
- Възможно е да е удължен срокът на досъдебното разследване с решение на главния прокурор Б. Велчев или на някой от заместниците му.
Върховният магистрат Валери Първанов е добре познат на дупнишката общественост. Справката в интернет показа, че той е завършил Юридическия факултет на СУ “Свети Климент Охридски” и започва кариерата си като стажант съдия в Плевенския окръжен съд, бил е заместник районен прокурор в Районна прокуратура в същия град, бил е и военен прокурор. После Първанов започва работа във Върховна касационна прокуратура още при създаването й на 1 януари 1999 година. Той има кокетна вила в дупнишкото село Крайни дол, където прекарва често уикендите със семейството си. Най-популярните му изявления пред столични журналисти са “Ние сме в дълг към българските граждани” и “България не е Дупница”. За ситуацията в Дупница преди време коментира, че в града липсва гражданско общество. Проблемът е, каза той, че има разминаване между обществените мнения и твърдения и реално събраните доказателства, които са представени пред съда. И ако имаме предвид този така наречен частен град, то големият проблем на обвинението, на прокуратурата и на местно ниво, и на централно ниво е, че абсолютно никой от тези граждани, които биха имали оплаквания, не застават с лицето си и да кажат с какво точно са нарушени правата им. В крайна сметка правосъдието не може да защити някого, който не желае или няма смелостта да бъде защитен. Т.е. в Дупница никой не желае да свидетелства, каза тогава Първанов.
На логичния въпрос, че гражданите не желаят да свидетелстват срещу хора, за които се знае, че са много силни, Първанов отговори: Въпросът е, че за да изправиш някого пред съд и да бъде той осъден, трябва да има надлежни доказателства за престъпната дейност. А тези доказателства могат да бъдат събрани най вече със свидетелски показания, т.е. да има хора, които да застанат пред съда и да кажат: Да, моите права са нарушени, аз съм рекетиран, аз съм бит, аз съм заплашван, на мен ми е отнет бизнесът.
На въпроса за огромното богатство на силните на деня и там ли трябват свидетели, за големите и прекрасни сгради, на които са собственици управляващите в Дупница, а и в България, Първанов репликира с максима, която, доколкото му е известно, е американска: Има две неотменими неща. Това са данъците и смъртта. На първо място са данъците.
Естествено не прокуратурата в Америка, а специални служби се занимават с разкриване на неплатени данъци. Ние също имаме специализирани служби, които са длъжни да установяват дали са верни данъчните декларации, които се подават от съответни лица, или изобщо не се подават, а те демонстрират едно завидно материално благополучие, и какъв е произходът на това материално благополучие. За съжаление това започна да се прави едва сега, коментира в предавания на столични медии и вестници Валери Първанов през последната година, коментирайки събитията в Дупница.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.