Забраниха 12 марки минерална вода за деца под 7 г.
В детските заведения - ясли и градини, да не се предлагат 12 марки натурална минерална вода, са разпоредили от Регионалната здравна инспекция в Благоевград. Причината за забраната е съдържание на флуорид над 1,5 мг/л във водата, което не е подходящо за ежедневна употреба от малки деца, обясни шефът на РЗИ д-р Огнян Чилев.
От инспекцията са изпратили списък с неподходящите видове води на всички детски градини с молба да се уведомят родителите. Вчера разтревожена майка се оплака на експертите, че в детската градина на детето й не са й позволили да му даде бутилка, от която да пие по-топла вода през деня, за да не настине с вода от чешмата. При потвърждението на забраната жената се успокои, от РЗИ допълниха, че директорите на детските заведения са обещали да направят родителски срещи или да уведомят персонално всеки родител.
Неподходящи за малчугани са “Пирин Спринг”, бутилирана в с. Баничан, община Гоце Делчев от сондаж - 273, “Велин”, бутилирана от сондаж -5 “Горски пункт”- Велинград, “Велинград”, бутилирана от сондаж -2 във Велинград, “Девин”- от сондаж -5 в Девин, както и “Девин газирана” от водоизточник сондаж -3 в находище Девин, “Ком” от сондаж -1 в находище “Бързия”, “Михалково”, бутилирана от сондажи - 1а ВП и 1ВКП, находище “Михалково”, “Ракитово”, бутилирана от сондаж -5 в Ракитово, “Старо Железаре” от сондажи - 2 и 4 в находище “Ст. Железаре”, както и три вида натурална минерална вода “Хисар”, бутилирани съответно от извор “Чобан чешма”, от сондажи - 1 и 7 и от извор “Банчето-Миромир”, всички в Хисаря, и марка “Хисаря”, бутилирана от сондаж - 7.
Михалково предлага за бебета и деца единствено своята изворна вода, която се добива от находище "Персенк" и е с изключително ниска минерализация - 72 мг/л.
Може би е добре хората да знаят, че дружествата, които носят името на една марка вода, бутилират вода от различни находища, които по закон са изписани на етикета.
Министерство на здравеопазването е добре да си прецизира текстовете, които изпраща, защото подвежда хората и създава напрежение, за което няма никакво основание.
Уваажаема госпожа, ваше право е да се грижите за децата си аккто Вие смятата за добре, но понякога по-обрата осведоменост не е за пернебрегване! Друг е въпроса, че всяка информация трябва да бъде сравнена с първоичточника и от там да се поиска по-достоверна и конкертан информация относно пробелма. За високото съдържание на флуорид не бъдете сницходителна, и не подценявайте факта, защото моя близка и при девте си деца от малки има даваше изворна вода Давин и сега мините имат здравословни проблеми с отделителната система. Понякога се замисляме, но все пак не е зле да си изострим вниманието и където е възможно да не правим гершки. Доказана е също така, че ежедневното пиете на минерални води дори от възрастни хора не е полезно. Чешмяната вода не бива да се пренебрегва, именно хлорът пък убива много вредни бактерии в тази вода, естестевно ако тече кал това вече говори за сериозен проблем с вашето водоснабвдяване.
И това се въвежда насред най-лютата зима, когато водата от чешмата е ледена... Ама важни са правилата, а не децата...
Неправилно тълкуване на заповедта ли е не знам, но мисля че е грешно деца да пият вода с несигурно70 качество и то по принуда. В Благоевград водата може да е добра, но в останалите градове и села от областа... Ние вкъщи не пием от чешмата, защото е с лош вкус на тиня.
Питам се ако пламне една епидемия кого ще държат отговорен? Сигурно няма да има виновни. Въпреки, че видимо е кална, проби лесно се фалшифицират.
поздрави
Защо ?
Те най-добре познават местните извори а и собствениците на водата?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.