За оборудването на евакуационните пътища се изразходват огромни средства

08 юни 2012 00:01   4704 прочита
В. Дългъчева
В. Дългъчева


В. Дългъчева

Последните земни трусове са сигнал, че и сигурността на домовете ни, и безопасността в масово посещаваните сгради са в наши ръце

За широката общественост не е известно, че за сигурността и безопасността на масово посещаваните сгради съгласно нормативните изисквания е предвидено да се разработят схеми и светещи указателни табели на евакуационните пътища, които да се поставят на видно място. Почти във всички сгради са монтирани известителни инсталации, благодарение на които се откриват локалните пожари в началния момент на възникване. Не са рядкост вече и камерите за видеонаблюдение и физическа охрана.

Ще припомним също, че според изискванията на контролните органи от НСПБЗН по евакуационните пътища са монтирани димоуплътнени врати, които разделят стълбищната клетка от коридорите и фоайетата. Оборудвани са с пожарни кранове и пожарогасители. За всичко това са изразходвани огромни финансови средства - хората, обитаващи сградите, трябва да бъдат защитени при възникване на рискова ситуация.

Прави впечатление обаче, че в това отношение все повече формализмът и демагогията вземат връх. Отчита се дейност - т.е. разпоредбите на контролните органи са изпълнени, но хората, обитаващи тези сгради, не са запознати с евакуационните планове. А именно това е от съществено значение. Бихме ли могли примерно да се поучим от практиката в Европарламента в Брюксел? Сградата е огромна като площ, с модерно оборудване, но провеждането на учебни евакуации е задължително.

Да си припомним как през 2004 година избухна пожар в Министерския съвет - доказателство, че нито една сграда не е застрахована от пожар, независимо с каква техника е оборудвана и каква защита има.

Кой е виновен, че тези планове не се проиграват?

Трусовете, които преди две седмици разлюляха столицата и Перник, са обица на ухото за всеки ръководител - било на административна сграда, учреждение, учебно заведение или други обекти, където масово се събират хора, че трябва да се предприемат мерки за периодично проиграване на евакуационните планове. Поне веднъж годишно.

Да се чака техните задължения да бъдат изпълнявани от органи на противопожарната охрана е повече от безотговорно. Защото законите, които природата диктува, не се съобразяват с ничия немарливост.

Най-добрата ни защита е отговорността - към себе си и хората до нас.

Ас. Веселина Дългъчева, Катедра по география, екология и опазване на околната среда към ПМФ при ЮЗУ "Неофит Рилски"

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар