За 5 дни: Румен Гайтански изгуби концесия с ЮЗДП, но спечели 150 млн. лв.
На 2 август стана ясно, че Югозападното държавно предприятие прекратява договора за ловната концесия на “Био майнинг” - дружество, свързвано с бизнесмена
Докато Вълка седне да вечеря, отиде на бар, легне да спи и се събуди, вече е гушнал 2-3 млн. лева.
Репликата е от 2006 г., изрича я Бойко Борисов, когато като кмет на София заварва неизгодна концесия за сметосъбиране с фирмите “Волф-96” и ДИТЦ на Румен Гайтански - бизнесмен, известен с прякора Вълка. Май е бил прав Борисов - последните 5 дни показаха, че Гайтански продължава да ляга и става с милиони. За 5 дни загуби ловна концесия, но пък спечели 150 млн. лева, пише "24 часа".
На 2 август стана ясно, че Югозападното държавно предприятие прекратява договора за ловната концесия на “Био майнинг” - дружество, контролирано от бизнесмена. Преди това обаче Вълка успя да построи на брега на язовир “Искър” хотел, който се оказа незаконен и преди месец след дълги съдебни спорове започна събарянето му.
Облаците над Вълка се сгъстяваха и подозренията бяха, че е заради близостта му с Ахмед Доган, с когото имат обща фирма (виж карето), и битката за ДПС. На 6 август “Капитал” съобщи, че Българската банка за развитие е продала фирма “Пътстройинженеринг”. От ББР потвърдиха за сделката.
Купувач е “Ариете капитал” с цена от 2, 6 млн. лв. Акциите на “Пътстройинженеринг” са заложени пред ББР като обезпечение по кредит за 150 млн. лв., отпуснат през 2019 г. на свързаната с Румен Гайтански “Роудуей кънстракшън”. Тя така и не върна заема, а сега ББР прибира от сделката 2, 6 млн. лв., а за Вълка остават 150 млн. Дали ги е похарчил в друга инвестиция, не е ясно. Прокуратурата разследваше отпускането на кредита, но през 2023 г. прекрати производството.
Името на Румен Гайтански доби публичност през 90-те години на миналия век, когато се оказа, че фирмите му ДИТЦ и “Волф 96” са получили концесията за боклука на София. Тя бе прекратена през 2006 г., след като дружествата отказаха да чистят и столицата осъмна с боклуци.
След 3-годишно затишие покрай делата на Гайтански през 2009 г. името му пак изплува покрай готвена концесия за едно от най-големите у нас находища за каолинова суровина край Шумен. Кандидат бе “Мюлер груп”, свързана с Гайтански, но до сделка не се стигна.
През 2018-2019 стана ясно, че Вълка се е върнал в бизнеса с боклука на София, макар и през задния вход. Дружеството му “Грийн партнърс” има договор с общинската “Чистота Искър”, на която дава техника под наем за почистването на районите “Люлин”, “Красно село” и “Красна поляна”.
Междувременно Гайтански печели договори за сметопочистване и на Стара Загора, Сливен, Кърджали, Поморие, Павликени и другаде. А през 2020 г. “Зауба”, която е собственост на “Волф”, и консорциумът “Грийн партнърс БКС” взеха почистването на 8 столични района.
Още една сюжетна линия свързва здраво бизнесмена със столицата - през 2005 г. той изникна като собственик на къпалнята “Мария Луиза”, която от близо 20 години се руши. Там столичната община е миноритарен акционер чрез дружество “Софийски имоти”.
Гайтански не успя да развие къпалнята, но пък имаше екзотичната идея общината да изкупи дела му в “Мария Луиза”, или да го обезщети с имоти, срещу което да прехвърли къпалнята на общината. Искаше 24 терена, сред които за паркинги, жилищни сгради и дори училища.
През 2022 г. се разбра, че след като вече има опит в събирането на боклука, Гайтански предлага да го гори.
Фирмата му “Петрургия” има проект за завод за каменна вата в село Върбовка край Павликени. А енергията за завода трябва да идва от инсталация за изгаряне на отпадъци. “Петрургия” има концесия за добив на базалти от находище “Върбовка” за 35 г. Общата инвестиция е оценена на 380 млн. евро. Намерението за изгарянето на отпадъци обаче предизвика протести на местните жители и на екоорганизации заради опасност от замърсяване на въздуха.
В момента директорът на РИОСВ – Велико Търново, и сдружение “Ти решаваш”, което обединява граждани на община Павликени, обжалват пред Върховния административен съд (ВАС) решението на Административния съд – София-област, с което строежът на завода на Гайтански бе пуснат. През февруари 2024 г. ВАС се произнесе в полза на “Петрургия” по друг казус, като потвърди решението на Административен съд – Велико Търново, че не е необходима нова оценка на изменения устройствен план на Върбовка.
Гайтански има бизнес интереси и в авиацията - държи концесията на летището в Горна Оряховица. Но и там плановете за голям бизнес засега са стопирани. Концесионерът - обединение “Гражданско летище Горна Оряховица 2016” се отказа от инвестиционното си намерение да удължи с 600 метра пистата, за да кацат и излитат по-големи самолети. На аерогарата са направени инвестиции за малко над 5 млн. лв., въпреки че по план те трябваше да са 32 млн. лв. През 2022 г. “Гражданско летище Горна Оряховица 2016” получи отказ да продаде концесията си на швейцарски инвеститор.
Добре обаче се развива бизнесът на Гайтански във ВиК сектора. Там свързаната с него фирма “Кристална вода” печели редица поръчки по програма “Околна среда” за над 100 млн. лева.
Ахмед Доган основа първата си фирма с него
Редица публикации назад във времето са правили връзка между Румен Гайтански и ДПС. Но доказателство за добрите отношения се оказа първата оф ициално регистрирана фирма на почетния председател на ДПС Ахмед Доган.
Тя бе създадена в края на 2017 г., а съдружник в нея се оказа Румен Гайтански. Компанията се казва “Уотър-Витал”. Доган и Гайтански имат по 50% от капитала от 20 000 лв. Двамата са и управители на дружеството, което представляват заедно и поотделно.
Като основен предмет на дейност бе посочен бутилиране и продажба на минерална вода; разработване и реализация на проекти за вецове и пречиствателни станции, ремонт на ВиК, експлоатация на язовири. Фирмата обаче така и не развива дейност, а през 2019 година е продадена на Георги Лефтеров, а сега вече е заличена от Търговския регистър. Из. Блиц.бг
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.