За 10-ти път! Национално състезание по информационни технологии в Благоевград
Седмо училище "Кузман Шапкарев" посрещна гости от цялата страна, вижте победителите в различните категории
Под звуците на Исихия с „Ветре“ и музикалното послание от Земята към далечния Космос - „Излел е Дельо хайдутин“ стартира Десетото юбилейно състезание по информационни технологии „Етнографски области – знаци на паметта“.
С уникален замисъл да разходят участниците и гостите от цялата страна из шестте етнографски области на България, организаторите и домакините на състезанието от Седмо СУ „Кузман Шапакрев“ грабнаха публиката в драматичния театър и я понесоха в невероятна разходка из красотите на Родината ни.
Обхождайки най-красивите кътчета на нашата страна, всеки от състезателите разпозна най-ярките символи от своя роден край с белезите на българското културно-историческото наследство и природните красоти на всяка от шестте области. Пътят от Родопската етнографска област с „Чудните мостове“, „Перперикон“, „Дяволското гърло“,“Ягодинската пещера“ и още редица чудеса премина през най-значимите археологически паметници и архитектурно-исторически резервати, през нестинарките на Странджа, долината на розите и красивото българско Черноморие.
Обходи богатия Добруджански край, тихият бял Дунав, Величествената Стара планина, Шоплъка и красотите на нашата столицата. Най-вълнуващите послания отекнаха в Пиринската етнографска област с посланията на дядо Вазов: „Поклон, скали, води! Поклон, ели гигантски! Вам, бездни, висоти! Вам, гледки великански!“. Калдаръмите и чамовете, красотата на българската шевица и автентичния фолклор, уникалните природни красоти и древната история, накараха и гости, и домакини да се гордеят, че са българи.
С разтърсващ поздрав към всички участници, директорът на училището д-р Лилия Стоянова докосна най-тънката струна на човешката душа – носталгията на гурбетчиите. Тя призова тези талантливи млади хора да се огледат и оценят красотата на България и да останат в нея, да съхранят нейните ценности чрез средствата на информационните технологии.
Авторитетът на състезанието вече 10 години се поддържа от компетентното академично жури на преподаватели от 4 университета – Югозападен университет „Неофит Рилски“, Технически университет София, Софийски университет и Нов Български университет – доц. Тупаров, доц. Тренчев, доц. Дурева, доц. Стоилов, Василиса Павлова – ст. експерт в РУО, Ивайло Иванов, Пламен Петров и Маргарита Спирова. Тази година членове на комисията бяха и деканът на департамент Информатика и математика от НБУ – доц. Д-р Петя Асенова и д-р Десислава Иванова, а специални гости на състезанието бяха представителите на Техническия университет – проф.д-р Никола Калоянов и деканът на факултета по информатика и приложна математика доц. д-р Георги Венков. Проф. Калоянов и тази година приветства участниците и обяви решението на академичния съвет за прием в университета на първенците от различните категории от 12 клас.
Интересът към състезанието ежегодно нараства и както всяка година участниците надхвърлиха стотицата. В шестте категории се състезаваха 128 участници от Пловдив, Бургас, Шумен, Ямбол, Враца, Монтана, Пазарджик, Добрич, Благоевград, Гоце Делчев, Сандански, Петрич и др. градове от страната, водени от 64 ръководители.
Първото място в най-тежката категория „Интернет приложения 9-12 клас“ грабна Петър Бечев от МГ"Акад. Кирил Попов" – Пловдив, с темата „MY EXAMS - създаване и проверка на тестове“ и ръководител Дарина Брънчева. Няколко поредни години уникалният Ясен Георгиев от Правец НПГ по КСТ убедително печели първото място в „Самостоятелни компютърни приложения 9-12 клас“. Темата му тази година беше „Voto“. Негов партньор е Радослав Стефанов, а ръководител – Иван Ванков. Само преди година Ясен трогна журито и публиката с блестящо представяне на специално приложение за незрящи хора, което значително облекчава адаптирането им към външната среда.
На първо място в категория „Мултимедийни клипове 9-12 клас“ се класира Кристина Костадинова Попова от НПГ "Димитър Талев" – Петрич, а във възрастова група 5-8 клас на същото направление първото място бе присъдено на Стоян Траянов Тактаков от ПГМЕТ "Юрий Гагарин"- Петрич, с ръководител Михаела Трендафилова.
В уеб-сайтове 9-12 клас първото място спечели проектът „Богатството на Златна Добруджа“ на Момчил Радославов Стойнов с ръководител Светлана Василева. В същото направление, но в категория 5-8 клас първото място гребна Радостин Николаев Иванов от ПГ "Васил Левски" Ямбол с „Италианския език за начинаещи“. Ръководите на проекта е Антоанета Иванова.
Най-успешнато представяне в категория „Презентации 5-8 клас“ бе на Венелина Николаева Андреева от ППМГ - "Акад. Иван Ценов" – Враца с ръководители Станислава Каменова и Илонка Вутова.
В „Груповият проект 5-8 клас“ на първо място бе класиран отборът на ПМПГ "Св. Кл. Охридски" - Монтана с ръководител Бистра Цонева-Луканова.
От следващата година организаторите смятат да обогатят академичното жури с екип на доброволци – бивши състезатели – призьори, получили вече реализация в ИТ-сектора или станали студенти в различни университети.
Освен прием в Технически университет – София и Югозападен университет „Неофит Рилски“, победителите получиха и редица предметни награди – купи, плакети, таблети, принтери, геймърски слушалки и светещи клавиатури, луксозни чанти за лаптопи, висок клас флашки, книги и грамоти за учители и ученици.
Две специални награди за най-масово участие – принтери за мрежа получиха отборите на ПМГ - Враца и ПГЕЕ – Бургас.
Ежегодно след приключване на състезанието националната комисия, заедно с екипа на организаторите и домакините, състоящ се от ръководството и страхотните учители по информационни технологии, както и служителите от администрацията, обсъждат как е протекло състезанието и какво би могло да се подобри.
Скоро участниците и всички училища в страната ще получат новите категории и нов регламент за участие с интересни нови направления в областта на графичния дизайн, рекламата и роботиката. В тази конструктивна дискусия се ражда и темата на следващото състезание под формата на своеобразен брейнсторминг.
Сред темите за устойчивото развитие, глобализацията и сигурността на планетата, smart house и редица други, надделя предложението на Пламен Петров, което най-пълно обхвана общото мнение темата да има по-глобален характер. Така целият екип се ориентира около „Четвъртата индустриална революция“ за тема на единадесетото национално състезание по ИТ през 2019 год.
Петя Георгиева
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.