ЮЗУ преподаватели ще подаряват по 40 часа
Членовете на Академичния съвет аплодираха отличието за ректора проф. Ив. Мирчев
Таксата за общежитие скача с 10 лв., около 500 студенти остават без стипендии
Рязко ограничаване на разходите заради орязването на бюджета с 20% бе най-важната точка, която вчера разгорещи членовете на Академичния съвет в ЮЗУ “Н. Рилски”. Предвидената държавна субсидия в размер на 15 545 089 лв. се намалява на 12 436 100 лв. в проектозакона, който се очаква да влезе в сила от 1 юли, съобщи главният счетоводител Трендафил Мудурски. Разликата от 3 109 018 лв. трябва да се компенсира през второто полугодие, университетът няма да има особени затруднения да компенсира капиталовите разходи и средствата за наука, които са сравнително малко.
Най-голям дял от целевите средства от държавата обаче отива за стипендии, за тях няма да достигнат 359 679 лв., това означава, че ще трябва да се лишат от стипендия от 300 до 500 студенти, пресметна главният финансист. Сериозен проблем ще изскочи наесен и заради намалената субсидия за хранодни и леглодни в студентските столове и общежития. С около 10 лв. ще се наложи да вдигнем месечния наем в общежитията, който сега е около 37 лв., с 10-15% ще се вдигне и цената на храната в студентските столове, прогнозира Мудурски. За сметка на текущата издръжка ще трябва да се компенсират останалите 2 395 733 лв., съобщи счетоводителят и предложи да се замрази изплащането на пари за работно облекло, да се поставят слънчеви колектори на общежитията, за да се пести от ток, да не се назначават нови хора, да се замразят заплатите поне за 2-3 години, да не се изплащат допълнителни възнаграждения за научни звания и административно обслужване и др.
След час и половина дискусии се реши, ако има финансова криза, да се свика специално Академичен съвет, който от 5 резервни варианта да избере най-удачните. Кризисните решения са 20% орязване на заплатите на всички или 20% съкращения, или 1 месец неплатен отпуск за целия вуз, или орязване на “началническите” добавки за шеф катедра, зам. декан, декан, зам. ректор, или спиране на добавките за докторски степени. Академичният съвет реши от днес да се преустановят всички плащания на преподавателите за изпитване на студенти, освен на държавни изпити. Наложен е мораториум на конкурсите за външни за университета лица, както и на разходи за командировки за сметка на ЮЗУ. Учебните планове ще се оптимизират от 1 септември, хабилитираните лица ще водят и упражнения, разходите за консумативи ще се ограничат максимално, ако се наложи, ще се съкратят до 10 души от обслужващия персонал. При норматив от 360 часа наднормени ще се плащат от 400 нагоре, т.е. разликата от 40 часа над нормата няма да се заплаща на преподавателя, а за наднормени часове се прие да има и горна граница - 90 часа.
Най-продължителни дискусии предизвика предложението на ректора проф. Иван Мирчев преподавателите, които пътуват от София с университетски автобуси, да плащат по 1 лева на курс, така ще се спестят 30 000 лв. на година за гориво.
Не бе приета идеята на проф. Ракьовски таксата за пътуване на “софиянци” да е по 2 лв. в едната посока, тъй като живеещите в Благоевград също харчат за пътни, които никой не им покрива.
Помощник-ректорът Николай Тахов даде идея да се постави кутия от обувки, на която да се изпишат мотивите на ректорското ръководство за самотаксуване с по 1-2 лв. на преподавателите, като жест на добра воля и съпричастност.
Преди старта на заседанието на Академичния съвет на тържествена церемония, на която присъства и областният управител на Пиринско Валери Смиленов, акад. Благовест Сендов връчи на ректора на ЮЗУ проф. Иван Мирчев диплом за действителен член на Международната академия на науките на висшето образование - Москва. На церемонията присъства и проф. Сава Гроздев, действителен член на президиума на същата академия.
А че т.нар. "софиянци" трябва да си плащата е повече от ясно - не стига, че не могат да си намерят работа в София, ами и да ги тунтуркат безплатно!
Срам за софиянци, че не им се свидят левчетата.
Редукция на ръководни кадри - що не им се направи одит кой колко работа е свършил до сега и не може ли без тях.
Предлагам кризисна мярка - всеки шеф да замести подчинените си за един месец (да видим дали реално могат да правят това, което очакват от тях)
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.