Юбилейно честване на проф. д-р Надежда Драгова
Вчера в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в столицата с много любов и признателност бе отбелязана 80-годишнината на професор д-р Надежда Драгова - уважаван учен, заслужил научен ръководител и учител на поколения изследователи - филолози и историци на българската литература и култура. На тържеството, организирано от Националния граждански форум "Българка", с председател проф. Ева Соколова, присъстваха колеги и приятели на проф. Драгова от различни институти на БАН, много общественици, дейци на просветата и културата, писатели, които я обсипаха с поздравителни адреси и цветя.
Юбилейната среща откри директорът на НБКМ проф. дфн Боряна Христова, а основен доклад "Професор Надежда Драгова в българската наука и култура" изнесе проф. дфн Румяна Дамянова, ръководител на научно направление "Литература на Българското възраждане" в Института за литература при БАН.
В основата на нейния научен авторитет и несъмнен успех като творец и учен са заложени две сили - на таланта и на духа - с тези думи тя очерта основните насоки в творческото и научното дело на проф. Н. Драгова, ореолът й на оригинален мислещ ум и възрожденската й "ревност" към многолетната и изстрадана съдба на българска култура.
Доц. дфн Ваня Добрева, преподавател в ЮЗУ "Неофит Рилски" и Университета по библиотекознание и информационни технологии (УНИБИТ), представи проф. Драгова като научен ръководител на балканистичните изследвания в университета в Благоевград, говори за несъмнените й постижения като един от първите филолози-изследователи на културата на Балканите. Проф. д-р Яни Милчаков от УНИБИТ пък очерта решаващата роля на проф. Драгова като един от създателите на Шуменския университет "Епископ Константин Преславски".
Думи на признателност споделиха още доц. д-р Елена Тачева от Катедрата по балканистика при ЮЗУ "Неофит Рилски", доц. д-р Елка Трайкова, научен секретар на Института за литература при БАН, интерес предизвика изявлението на Ани Михайлова от МОМН, която очерта образа на проф. Н. Драгова като автор на учебници и помагала за ученици и студенти, изданията й на основни текстове, които се изучават в хуманитарните специалности.
Накрая с "няколко приятелски думи за професор Надежда Драгова" член-кореспондент Милена Цанева внесе не само личния нюанс на приятеля и дългогодишния колега, но и представата за поколенческия образ, който в голяма степен може да бъде открит в научния и творческия лик на Надежда Драгова.
Тържеството завърши с изпълнения на Камерния хор към БАН, с диригент Мария Вълчанова-Любенова.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.