Война между институциите! Хвърлена ръкавица или протегната ръка?! Такса смет сблъска областна управа и общинска администрация-Благоевград!
Кметът Стоянов: Изходът е: Областният управител да оттегли жалбата си, за да не плащат по-висока такса благоевградчани! Шушков: Ние не обсъждаме размера на таксата, а нарушенията в процедурата при направеното предложение, гласувано в ОБС.
Такса смет за благоевградчани сблъска челно общинска и областна администрация. Защо благоевградчани плащат най-ниската такса смет в страната 1. 1 промила, защо общината губи милиони и кой е виновен за създалата се скандална ситуация?! Казусът е сложен за обяснение, поради спецификата на материята и правната каша, която забъркаха институциите, без да са в състояние да обяснят простичко, кой къде е сбъркал и какви последици ще имат решенията и обжалванията им за гражданите, които в момента плащат нереално ниска такса 1.1 промила.
Такса непроменяна с години, най-ниска в страната, а общината заради обжалванията на областните управители е загубила над 2 000 000 лева и ще продължава да губи, ако институциите не се споразумеят, загърбвайки политическите боричкания и говорения. Има ли тенденция в отношението на областна управа към решения на общински съвет Благоевград, и в частност към управата на община Благоевград, има ли политика в сблъсъка между институциите, къде е границата между морала и законността?!
Хвърлена ръкавица или изход от създалата се ситуация е предложението на кмета Илко Стоянов, отправено вчера към областния управител Николай Шушков, да оттегли жалбата си срещу второто решение на ОБС Благовеград, приел таксата да стане 2. 1 промила Ето хронологията на развитието на казуса :
По предложение на кмета Илко Стоянов на 17 декември 2021 година ОбС гласува такса смет да бъде увеличена от 1. 1 промила на 2. 9 промила. Мотивите на кметската администрация за това увеличение са, че Благоевград плаща най-ниска такса смет, която не е променяна с години и е крайно нереална, на фона на галопиращата инфлация.
Дни по- късно протоколът от това решение е получен в областна администрация. Получили го в дните преди Коледа, когато хората се готвели да празнуват, но въпреки всичко юристите на Шушков успели да спазят 7 дневния срок, в който областна администрация да се произнесе, това твърди губернаторът. В последния работен ден на миналата година областният управител Николай Шушков се произнася и връща решението на ОБС за преразглеждане , с мотиви че има съществени нарушения на процедурата преди гласуванането в ОБС.
Увеличението не е публично обсъждано и не е било публично оповестено, смятат юристите на ОА. Срокът, в който общински съвет трябваше да преразгледа решението, върнато от областния бе 14 дни. В този период следва смяната на Шушков с Валери Сарандев, поради смяна на управлението в страната.
Върнатото от Шушков решение не е преразгледано в рамките на 14 дни в ОБС Благоевград. Това стана на сесия на 20 януари 2022 година,. Същата дата е и крайният срок, в който областният управител може да обжалва решението на ОБС в съда.
И Сарандев пуска жалба в Административен съд Благоевград. Благоевградският административен съд, не приема жалбата на Сарандев, поради неспазени изисквания при подаването и прекратява производството по делото. Сарандев не се отказва и пуска жалба във Върховния съд, откъдето излизат с решение, отменящо решението на благоевградския административен съд. Делото се връща отново в Благоевград и местният съд за втори път определя, че жалбата на Сарандев е неприемлива заради пропуски и нарушения, този път и ВАС потвърждава решението на благоевградския съд.
Производството е спряно, ход на делото не е даден по същество, а има само съдебно определение, съгласно което решението ОБС от 17 декември - таксата да е за 2, 9 е легитимно. На 20 януари 2022 година във връзка с възникнало напрежение около размера на таксата от 2. 9 промиа ОбС изменя решението си от 17 декември и приема нов размер от на таксата - 2. 1 промила. Последва ново обжалване от страна на областна управа и на това решение, с мотив, че отново има нарушения на процедурата преди гласуване.
Това дело предстои да бъде разглеждано във ВАС, а на база съдебното решение такса смет за гражданите вече е 2. 9 промила
След цялото това прехвърляне на казуса по съдилищата и растящите загуби за община Благоевград вчера на пресконференция кметът Илко Стоянов апелира областният управител да оттегли жалбата си и да бъде прието такса смет да остане 2. 1 промила.
Ако сагата продължи в съдилищата, докато вървят обжалванията , общината ще продължи да губи, но в края на сагата ще бъде задъжително да се изпълни съдебно решение, постановило таксата да бъде 2. 9 промила.
"Призовавам областния управител да се абстрахира от политическите си пристрастия, да загърбим егото си и да намерим общ език в полза на гражданите на Благоевград. Ако той оттегли жалбата, ще влезе в сила решението на ОбС за 2, 1 промила, в противен случай ще сме принудени да изпълним разпореждането на Върховния съд и да приложим размер от 2, 9 промила, какъвто не иска никой“, каза Илко Стоянов. Той съобщи още, че с писмо още днес ще изиска от губернатора да накаже лицата, отговорни за целия процес и сътворената правна каша.
„Ако не го направи и виновните лица не понесат персонална отговорност, ще приема, че действията са били умишлени с цел саботаж на работата на общината. В резултат на двете обжалвания бюджетът ни за сметоизвозване приключи още през август и сме принудени да го правим за сметка на други пера, като например изплащане на сумите за стимулиране на раждаемостта на майките с право на тази помощ.
Това, че общината е стабилна финансово, се дължи основно на направените реформи, една от които бе отделяне в две предприятия на „Чистота“ и „Озеленяване“, които регистрираха сериозни икономии по този начин“, обясни градоначалникът.
Т. е всяка размотаване между институциите и съда ще навреди на гражданите, ако не се споразумеят община и областна администрация и не заровят томахавките, това обясни вчера градоначалникът, който заяви, че е дал изход от създалата се ситуация, такъв че да не бъде в ущърб на гражданите и на община Благоевград и заключи, че ако областният управител не оттегли жалбата си ще дойде време, в което някой ще трябва да понесе отговорност за причинените загуби от няколко милиона лева. Не е изключено и прокуратурата да се намеси заради причинените вреди на общината, кагегоричен е Илко Стоянов.
Областният управител отговори на апела на градоначалника, свиквайки спешна пресконференция снощи, на която стана ясно, че няма да оттегли жалбата си.
Загърбва ли областният решение на съда , съгласно което няма нарушения в процедурата преди гласуването на предложение за такса смет и се приема тя да остане 2. 9 промила, или ще продължи да обжалва. Действие,което създаде прецедент, непознат в работата на общинска администрация - размерът на таксата да не е заложен в общинския бюджет.
Според областния управител Николай Шушков областна администрация не обсъжда размера на таксата, а процедурата при гласуването.
Таксата ще бъде определена от ОБС, който да прецени дали има влязло решение от ВАС за 2. 9 промила или ще приемат такса от 1. 1 промила., твърди областният управител. Изниква въпросът за каква преценка става въпрос и защо се подлага на коментар и обсъждане съдебно решение.?!
И докато институциите враждуват резултатът е над 2 000 000 загуба за община Благоевград и такса от 1. 1 промила, оценена и от губернатора като крайно нереална...
Война на политики ли е случващото се между община Благоевград и Областна администрация? Тенденциозно ли е отношението на областна управа към община Благоевград и нейния кмет? Вярно ли е, че всички важни решения за общината се връщат от областния управител и не е ли това умишлено поставяне на прът в работата на общинска администрация?! Тези въпроси зададохме на областния Н. Шушков , който отговори :
Нищо лично към кмета, уважавам го дълбоко, но има закони, които сме длъжни да спазим. Няма никаква тенденция, съжалявам, че използваме медиите за комуникация помежду ни, а не провеждаме конструктивен диалог, така както работи администрацията с другите кметове. Не е вярно, че връщаме почти всички важни решения на общинска администрация, напротив, има общини с по 40 върнати решения, заяви Николай Шушков., който определи действията си за правилни.
"Не смятам, че е морално да обсъждам действията на предшественика ми Валери Сарандев, каза Шушков на извънреден брифинг, провокиран от изявлението на кмета Стоянов.
Какво следва?! Кметът е категоричен, че в този казус някой трябва да носи отговорност за загубите и вредите на община Благоевград, категоричен е, че има умисъл в действията на областна управа. Не подлага на съмнение и политическата неприязън, която изпитва губернатора към него и администрацията, която той ръководи. Съдът веднъж вече каза кой е прав в спора!
Прие, че общината няма пропуски при гласуването на новите параметри на таксата. Защо трябва да се чака ново решение, да се губи време и пари , при условие, че изходът отново ще е същият, защо областният не оттегли жалбата си?! , това попита вчера кметът Стоянов, който ни увери, че не хвърля ръкавица, а подава ръка за споразумение, в полза на Благоевград и общината. Не е ли време губернатор и кмет да си стиснат ръцете в името на доброто на Благоевград и неговите жители?!
Ако това не се случи -виновни ще има, виновни пред закона и морала. И виновниците имат имена! Казусът не е приключил, очаквайте кой какво ще направи оттук нататък.
Петя Колева .
Така се прави!
Ти си нашата гордост, всички сме зад теб!
Горните постове са ярко доказателство - цакат ни с тройно увеличение на такса смет, а те за кучета и дупки ги е еня.
Като получат писмата с таксите, ще ревнат, но ще бъде късно.
Покрихте ли го? В бюлетина на РДВР-Благоевград нищо ли нямаше по въпроса?
Всъщност там пишеше само за блъснат човек от шофьор на 62 години.
Ама не пишеше, че Узунов и Узуновица са бутнали човека. Или грешно съм разбрал…?
Да пускаме джипчето с плевенска регистрация по медиите или да ви изчакаме още малко?
Сега ще питам в рубриката “Аз, репортерът” на БТВ, може те да знаят…
По- слабо управление Благоевград никога не е имал
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.