Внимавайте какво купувате! В българските кренвирши няма месо, правят се от...

_227333.jpg&tw=530&th=510&tq=100)

Въпросът за вноса на дълбоко замразено месо от чужди държави, което се продава на нашия пазар като прясно, възмути потребители. Това са част от проблемите, чието решаване е целта на Закона за веригата на доставки на земеделски продукти и храни. Такъв проект бе представен от земеделският министър Георги Тахов.
Той предвижда регулирането на 22 продукта от над 5 хиляди, които се предлагат в българските търговски вериги. Проектозаконът гласи 50% от определени хранителни продукти в големите търговски вериги да бъдат български.
"Като животновъди сме алармирали много пъти за проблемите. Живите ни телета се изкупуват от албанци и гърци за угояване. От две-три години не съм видял и чул кланица да изкупува живи телета. Успоредно с това в магазините се продават масово колбаси от българско месо - това е куриозна ситуация.
Проверил съм и знам, че България е най-големият вносител на дълбоко замразено месо, което е на над 6 месеца. В нормалните европейски страни то се използва за кучешка и котешка храна. А нашите преработватели, колбасарници и кланици се възползват от нишата, че тук не е забранено и вкарват такова месо, като го продават на българския пазар за български продукт.
А българска е само преработката му, нищо друго. Така вносно и старо е 90 на сто от месото в българските колбаси", казва в интервю за вестник "Труд" Бойко Синапов, който е председател на Сдружение "Обединени български животновъди“.
"Производителите на живи животни в България нямаме право да продаваме директно от фермите ни. Нямаме достъп до потребителя, нарушение на законовата уредба е ако му продаваме директно. Задължени сме да продаваме на кланици - куриозно е, че те обаче не купуват от нас живи животни, а пък продават месо и готови продукти.
Тук питам откъде? Много малък процент е българско месо, на 90% е дълбоко замразено - вкарва се, преработва се и излиза на тезгяха като български продукт. Нашите телета се изнасят за Албания, Косово, Гърция. "
"Категорично в българските кренвирши няма месо - ако има такова, едно преработвателно предприятие да го докаже - ще бъда благодарен да го видя. Кренвирши се правят от пратове и всевъзможни глупости. Ако някое предприятие работи чисто - да направи един материал да пусне линията, целия процес да го види обществото. Няма такъв кренвирш, който да се произвежда от месо. "
"Ако купуват цяло животно, то ще им остане от него за кренвирши, за кайма и т. н. Изгодно им е да коментират, че им трябват само позиции - не може едно преработвателно предприятие за милиони да вземе едно животно и да няма начин да си изкара това, което им е нужно за даден колбас или преработен продукт.
Но ще им излиза по-скъпо, много по-евтино е да купуват пратове и всичко, което прилича на месо и дълбоките замразени меса, които почти без пари ги взимат".
"Ние сме твърдо убедени и твърдо стоим зад този законопроект. вярваме, че този закон ще сложи някакъв ред в този хаос по цялата агрохранителна верига. Защото това е само в България, никъде го няма", казва още Синапов. /Труд
*Месният прат е особен вид емулсия. В основата му е водата с разтворени белтъчини и соли и потопените в нея цели или накъсани мускулни и колагенови влакна. Във водната среда са разпределени твърди и течни мастни частици, покрити със слой от белтъчни молекули.
И затова сме на първо място по смъртност и онкозаболявания.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.