Вместо гимназисти ученици до 8-ми клас се юрнаха в Сандански да искат по-дълга ваканция
Учениците от основни и средни училища се включиха в протеста срещу образователниа министър
Директори и педагози изтърваха малчуганите от класните стаи и се изпокриха
Ученици, главно от основните училища в Сандански, избягаха от часовете вчера сутринта и с викове по главната улица: “Искаме ваканция”, те преминаха пеша покрай училищата, като на улицата излязоха "най-безстрашните". Те стигнаха до сградата на общината и там скандираха близо половин час: "Оставка", "Оставка", "Искаме ваканция", "Долу министър Игнатов". Шестокласникът Иван Н., ученик в Трето основно училище, каза: Не знам защо протестираме, казаха ми тръгвай и аз тръгнах. Мира С. от Второ основно училище каза: Искам да бъде възстановена зимната ваканция. Стела от Четвърто изкритикува учителите си, които не ги защитават, а се заканили, че ще пишат отсъствия на тези, които избягат от училище. Николета бе категорична, че учителите първо ги накарали да излязат на улицата, а след това, за да си измият ръцете, се заканили, че ще им пишат отсъствие.
Протестът започна след голямото междучасие от 10,00 ч. и продължи до 11.00 ч. Мобилните телефони на училищните директори по това време даваха свободно. Нито един от тях не се осмели да коментира създалата се ситуация с отсъствието на учениците им. Осмокласникът Петър В. каза, че със съучениците му ще си извадят медицински бележки за деня. Някои от децата замерваха сградата на обищната с бутилки и топчета от чинара.
Зам. кметът Мария Чинкова и колегата й Младен Тимчев проведоха среща с 5-6, ученици излъчени от протестиращите. Ето какво каза М. Чинкова след срещата, на която присъства и секретарят Лидия Матеева: Попитахме ги кой ги е организирал, каква е целта на протеста. Децата казаха, че са получили съобщение по фейсбук, като част от тях са искали протестът да е през голямото междучасие. Обяснихме им, че за провеждане на протести трябва да се спазват определени правила. В момента общината не е институцията, която може да разреши техните искания. Казахме им, че техният въпрос може да има решение, ако бъде поставен първо на класния ръководител, после към директора, към Регионалния инспекторат и към министъра
Учениците се извиниха за поведението на съучениците си. На въпроса какво ще правят през исканите още три дни ваканция отговорът бе: Всеки си има лични планове. Помолихме ги да проявят толерантно поведение и това приятно тяхно искане да не завърши по фатален начин. Обяснихме им, че неправомерно отсъстват от училище. Извиниха се и напуснаха сградата, като обещаха да кажат на съучениците си, че са сгрешили.
Години на ред си самовнушаваме, че българинът дава мило и драго за образование, за да изучи децата си и т.н. Ако е така, защо това не личи напоследък? Защо на подрастващите не е обяснено, че образоването и самообразоването, даващо обща култура, за основа на добрата жизнена реализация и материалното благополучие?
Може би много от нас не са далече от отговора: в последните 20 години успелите, нашите идоли, са не най-образованите, а най-дебеловратите и най-силиконените.
Като приказка ми звучат историите за българи възрожденци, тръгнали от нищо, завършили в чужбина, завърнали се за да бъдат писатели, просветители, архитекти на Нова България...
Бъдещето на България не ми се вижда розово, замисляйки се, че сегашните про
Не можете да си представите колко много олигофрени се бяха събрали на едно място. Та те през учебно време не ходят на училище, а искат по голяма ваканция.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.