Властта не отстъпва за пенсионната възраст на полицаите
![](/images/eye.gif)
![](https://www.struma.com/_thumb.php?tf=uploads/image/42/5_95_72874.jpg&tw=530&th=510&tq=100)
![](images/spacer.gif)
Бъчварова: Синдикатът показва мускули. Калфин отхвърли исканата отсрочка за новите правила
Управляващите дадоха ясен знак вчера, че няма да отстъпят от намеренията си, касаещи въвеждането на пенсионна възраст за полицаите.
„Водил съм много разговори със синдикатите в сектор „Сигурност” и в пакета, който предлагаме, има включени техни предложения. Не се приема свалянето на възрастта за пенсиониране за полицаите или алтернативното им искане -увеличаване на пенсионната възраст да се отложи с 4 години. Това няма как да стане”, отсече вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин.
Както писа „Монитор”, от синдиката на МВР настояха за гратисен период за въвеждане на пенсионна възраст. Оттам алармираха, че има хора, които не могат да излязат в заслужена почивка заради постоянните промени в правилата. За да изразят недоволството си от планираната реформа, от профсъюза обявиха протест за днес и дори се заканиха да разпънат
палатки пред НС
Според предложението на Калфин догодина полицаите, военните и служителите на ДАНС ще прекъсват работа на 52 години и 10 месеца. С всяка следваща година изискуемата възраст за пенсия трябва да се увеличава с по 2 месеца, докато достигне 55 години. Досега служителите от сектор „Сигурност” излизаха в заслужена почивка след 27 години осигурителен стаж, 18 години от които в системата, без да се съобразяват с условие за навършена възраст.
„Всякакво разумно предложение съм готов да разгледам още един път”, коментира вчера Калфин, но не скри, че какъвто и да било друг вариант за него би бил неприемлив, тъй като няма да е добър за служителите на МВР. Той поясни, че миналата година униформените са се пенсионирали на 52 години и 8 месеца и на практика с предложенията на МТСП се узаконява фактическото положение в сектора.
В същото време МВР шефът Румяна Бъчварова заяви, че синдикатите в повереното й ведомство са били в течение на преговорния процес. По думите й за МВР са ясни техните изисквания за пенсионната реформа, но приетият преди три седмици от МС законопроект трябвало
да балансира интересите
на всички групи. „Би трябвало да се приеме такъв вариант, който да устройва всички”, подчерта вицепремиерът. Бъчварова видя обаче по-различен сценарий в намеренията на синдиката, от който според нея искат да покажат мускули пред ръководството на МВР. „Струва ми се, че основанията за този протест имат по-друг характер - по-скоро да се покаже сила срещу новото ръководство. Не знам какъв резултат очакват от нас синдикатите”, каза вътрешният министър.
След приемането на проекта за пенсионната реформа Калфин заяви, че дава срок от шест месеца на ръководствата на МВР и МО да категоризират труда във ведомствата. Идеята е в бъдеще служителите, които извършват рисков труд, т.е. работят на терен, да се пенсионират по-рано от колегите си в администрацията.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.