Входовете в дългите блокове ще могат да се санират самостоятелно
![](/images/eye.gif)
![](https://www.struma.com/_thumb.php?tf=uploads/image/42/26_95_71186.jpg&tw=530&th=510&tq=100)
![](images/spacer.gif)
Живеещите в блокове с повече входове ще могат да ги санират самостоятелно без да се съобразяват със съседите си от останалите входове. Това е едно от облекченията в безплатната програма за саниране, които правителството одобри на днешното си заседание.
По думите на министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова, има сгради с по 10 - 20 входа, в които е много трудно живеещите да се организират и да кандидатстват едновременно. Затова е прието санирането да започва във входовете, които имат готовност, стига да се покрива половината от сградата и входовете да са поредни, пише "Дневник". С друго изменение на правилата се разрешава санирането и на сгради с по-малко от 32 апартамента, ако са строени преди 1975 г. То се приема след жалби на граждани и общини и след преценка, че санирането на стария сграден фонд с тежки проблеми е приоритет.
Програмата за саниране ще може да се прилага и когато не всички собственици в сградата са дали съгласието си, било защото не живеят там или поради нежелание. Вече ще е допустимо това да става със съгласието на 95% от собствениците. "Имаме почти готови сгради за финансиране с много входове и етажи, които заради тези апартаменти не могат да влязат в програмата. Заради това сега с облекчен ред даваме възможност, ако има изрично решение на общото събрание на сградата и след съгласуване с общината един, два апартамента да не спъват реализацията и финансирането на цялостната сграда и проект", посочи Павлова.
Досега са подадени 755 искания и са сключени приблизително 550 договора за целево финансиране между съответните общини, областните управители и Българската банка за развитие.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.