В университета се обучават 1757 специализанти с различен срок на подготовка

09 ноември 2010 00:07   3 коментара   19124 прочита
Ив. Мирчев
Ив. Мирчев


Ив. Мирчев

Продължаващото обучение в ЮЗУ "Неофит Рилски" - съобразено с европейските практики, с национални и международни програми

През учебната 2009/2010 г. в рамките на различните курсове на продължаващото обучение в ЮЗУ "Неофит Рилски" са обучавани общо 1757 специализанти с различен срок на подготовката, от които 1428 в редовна и 329 в задочна форма. Това съобщи ректорът на университета проф. д-р Иван Мирчев вчера. Както уточни той, продължаващото обучение се организира по няколко основни програми, в които са включени студенти от университета, получаващи допълнителна квалификация едновременно с подготовката по основната специалност, и кадри от практиката, желаещи да се преквалифицират или да повишат квалификацията си.

Според доц. д-р Рая Мадгерова, зам. ректор по акредитация, магистърски програми и продължаващо обучение, през тази учебна година са били приети за продължаващото обучение повече специализанти в сравнение с предходната 2008/2009 г. благодарение на въведените нови форми на работа. Университетът е подизпълнител на обществена поръчка по проект "Разработване на програми и обучения за директорите на училища, детски градини и обслужващи звена в системата на образование" на Националния институт за обучение на директори към МОМН по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Само в рамките на този проект в квалификационни курсове се обучават 960 потенциални бъдещи директори - временно изпълняващи тази длъжност или помощник-директори.

Сериозен е приносът в това отношение на Центъра за продължаващо обучение към Факултета по педагогика. В рамките на проект "Професионална квалификация по интеркултурно образование на университетски преподаватели, експерти от РИО на МОН, директори на училища и учители" са проведени два инструктивни курса - "Приемно училище" и "Специфика на обучението в мултикултурна среда" и статистиката сочи, че през тази година са завършили своята подготовка общо 549 специализанти.

Анализът на резултатите сочи, че основните специализационни курсове за продължаващо обучение и най-големият брой на специализантите са в сферата на педагогиката, каза доц. Мадгерова, като добави, че въпреки наличните възможности все още не се използват в достатъчна степен възможностите на другите факултети, за да може университетът да отговори на нарастващите потребности от обучение през целия живот. Според нея възможни форми са обучението на работното място (вътрешнофирмено обучение), курсовете за придобиване на сертификати за степен на владеене на чужд език, в областта на информационните технологии, по икономически и управленски проблеми, дистанционните форми, обучението в рамките на проекти по различни национални и международни програми и възлагането на обществени поръчки и други.

В тази посока са и предвидените мерки по факултети, за да се подобри организацията на продължаващото обучение по общественозначими проблеми съобразно промените в търсенето и потребностите на потенциалните кандидати. Към дирекция "Образователни дейности" пък ще се създаде специален орган с методически функции, който на базата на анализи и прогнози ще следи добрите практики у нас и в чужбина и ще предлага решения за организирането на курсове за продължаващо обучение, някои от които вероятно с дистанционна форма на обучение, каза зам. ректорът по продължаващо обучение доц. д-р Рая Мадгерова.

3 коментара
09 Ноември 2010 12:00 | Щастливеца
Оценка:
-2
 (
2
 гласа)

Да е жив и здрав проф. Балкански, че без него щяхте "да духате супата", нещастници!


09 Ноември 2010 19:59 | ограбеният
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Колеги студенти, познавате проф. Петър Балкански, нали ? Това е онзи, който срещу 1500-2000 лева даваше на някои от вас готови дипломни работи. А вие с чужд труд получавахте незаслужено висше образование. Нима не сте прочели голямата статия във в. "Шоу"преди две години? Няколко колеги от София я четохме и познахме публикуваните факсимилета на дипломните работи. Този селски тарикат вместо да напусне университета го видяхме да се осуква около тогавашния ректор Гюдженов. После научихме, че е направил сделка с него . Ректорът го спасил и оставил да търгува с готови дипломни работи, а Балкански му станал за рецензет, за да получи професорско звание. Така Гюдженов стана професор, а Балкански още прибира парите на студентите.. Къде е благоевградската прокуратура да се самосезира. Надяваме след нашето твърдение ще се направи това.
Нима колегите на набедения професор Балкански не знаят, че той беше обявен за агент на Държавна сигурност с агентурното име " Байкушев".


10 Ноември 2010 13:37 | Обогатен
Оценка:
-1
 (
1
 гласа)

Ами защо си купувал бе, капот, а не си направи дипломната работа сам?
На такива некадърници само да ги грабят,, докато се научат със собствен труд да постигат нещо (ако могат)...




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар