В парламента никой никого не слуша, първокласниците са по-дисциплинирани от депутатите
Гимназисти след визита в НС и БНБ
50 ученици от ХI и ХII клас на Професионалната гимназия по икономика в Благоевград бяха на визита в Народното събрание и БНБ, което е част от практическото обучение, което втора година осъществява главният учител и преподавател по финанси Спаска Въчарска, чийто ученик Стефан Цветков в момента е главен касиер на БНБ и директор по емисионната дейност. Бяхме около час и половина в парламента, наблюдавахме обсъжданията на проекта за изменения и допълнения на Кодекса за социално осигуряване от балкона на пленарната зала, в която имаше не повече от 50 депутати, разказаха тийнейджърите.
Най-силно се впечатлили, че никой никого не слуша, докато на трибуната се изказвали депутатите Е. Масларова от “Коалиция за България”, Павел Шопов от “Атака” и Светлана Ангелова от ГЕРБ, зам. шеф на социалната комисия, и министър Тотю Младенов малкото парламентаристи в залата се разхождали, четели вестници, говорели по телефона или гледали в лаптопите си. Дори в класната стая на първолаците има по-добра дисциплина, подразни ни неуважението, което се демонстрираше към този, който говори, без значение от коя политическа сила и на какъв пост е, коментираха гимназистите. Не по-малко момчетата и момичетата от Икономиката се впечатлили от доста младите лица, които видели на парламентарните банки.
Има депутати само няколко години по-големи от нас, чак се чудим кога са успели да се докажат толкова бързо, че да заслужат място в парламента, реагираха открито учениците. В кулоарите се снимали с Иван Костов и Екатерина Михайлова, които били най-популярните лица в момента там, успели да надникнат и в прочутия депутатски бюфет. Цените не са кой знае колко различни от тези в училищния бюфет, обясни едно от момичетата и цитира цената на солетите “Хрус-хрус”, които парламентаристите купуват за 60 ст., а в стола на Икономиката са по 40 ст. Само дето ние сме ученици, а те са депутати, подчертават разликата гимназистите.
В музея на БНБ им показали как се секат монети. За съжаление Стефан Цветков успял да им отдели малко от времето си заради спешни ангажименти, но обещал, че ще дойде специално в Икономиката с презентация, която да видят повече ученици на училището, което и той е завършил. Говорихме за униформите ни и че по негово време не били толкова хубави и удобни, както нашите. Каза, че е продължил обучението си в УНСС и има още много квалификации след това, разказаха учениците за срещата си с Цветков и коментираха, че няма да е изненада, ако някой от тях след години заеме директорския или друг ръководен пост в БНБ или частна банка, тъй като вече много възпитаници на Икономиката са постигнали подобен успех.
Преподавателката по икономически дисциплини Теодора Карадакова, която също бе ръководител на групата, призна, че трудно подбрали кои момчета и момичета да пътуват до София от 8 паралелки в двата класа, които изучават “Финанси”. Подборът бил по успех, но доста от добрите и активни гимназисти останали извън групата, реваншът ще е само за единадесетокласниците, които ще имат още един шанс догодина да спечелят място за практическото обучение в столицата.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.