Успешно участие на наши учени в Единадесетия международен конгрес по тракология
Проф. дин Калин Порожанов избран за член на Международния съвет за индоевропейски и траколожки изследвания
Учени от Австралия, Австрия, България, Германия, Гърция, Турция, Франция и Чехия взеха участие XI международен конгрес по тракология на тема "Тракия и траките между два континента 6000 г. пр.Хр. - 600 г. сл.Хр.”, домакин на който бе гр. Истанбул.
Организатор на форума бе Факултетът по хуманитаристика и Центърът за югоизточноевропейски изследвания към Истанбулския държавен университет.
Както уточниха от организационния комитет, сред българските участници най-многобройна е групата от ЮЗУ "Неофит Рилски" - проф. д.и.н. Калин Порожанов, доц. д.н.к. Васил Марков и д-р Александър Порталски.
Даден бе добър пример на взаимодействие на специалисти от различни факултети и специалности, каза преподавателят по Стара история и тракология проф. дин Калин Порожанов, който бе избран за нов член на Международния съвет за индоевропейски и траколожки изследвания.
Според д-р Ал. Порталски на форума са били представени 55 доклада по следните основни теми: Развитие на селския и градския живот в Тракия и на траките; Етногенезис на траките; Религията на траките: произход, характеристика и разпространение; Културни взаимоотношения между траките и техните съседи; Традиционните селища и развитие на урбанизационните процеси в тракийското пространство; От Бизантион към Константинопол: трансформация на полиса в имперска столица.
Малко преди форума в Истанбул се проведе и традиционният т.нар. Девети летен университет "Странджа планина и нейната роля за преноса на култури и цивилизации Изток-Запад", който за пореден път събра в Малко Търново преподаватели от ЮЗУ "Неофит Рилски" заедно с другите участници от Университета по библиотекознание и информационни технологии и Центъра по тракология "Проф. Александър Фол" при БАН. Участници от страна на ЮЗУ бяха проф. дин Калин Порожанов, доц. д-р Валентин Китанов и д-р Александър Порталски. В рамките на традиционно доброто сътрудничество между общините Малко Търново и Къркларели (Лозенград) бяха обходени, документирани и съпоставени с вече познати важни за морската история на траките обекти по бреговете на Черно и Мраморно море. Студентите имаха възможност да усвояват на терен методиката за работа с тракийски приморски обекти и находки в сътрудничество със своите преподаватели и други български и турски специалисти. Това се отнася особено за отграничаването на тракийския царски град от елинска колония, главно на базата на теренните наблюдения на Салмидесос и Аполония Понтика. Студентите бяха запознати и с методиката за провеждане на подводни проучвания. Участниците посетиха Перинт и Енос, където сериозните проучвания на турски археолози едва започват, но резултатите са многообещаващи.
Резултатите от проучванията бяха представени на Международната конференция "Образование, наука, икономика и технологии" в Бургас, организирана от Факултета по обществени науки към университета "Проф. Асен Златаров". Докладите са отпечатани в сп. "Управление и образование".
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.