Университетски преподаватели изследват Пирин планина
Изследователската група на връх Вихрен – 23 юни 2015 г.
На 22 и 23 юни тази година група преподаватели, докторанти и студенти от катедра „География, екология и опазване на околната среда“ осъществиха теренни геоморфоложки, биогеографски и екологични изследвания в НП „Пирин“ – района на връх Вихрен и Бъндеришкия циркус.
Дейността им включваше и изкачване на най-високия връх на планината – Вихрен, осъществено през трудния терен на циркуса „Големия казан“ от североизток. На върха, от октомври 2014 г. с финансовата подкрепа на Университета по проект SRP B3/14, е изграден метеорологичен пункт с термо-хигро датчик, който измерва температура и влажност на въздуха на всеки 30 минути и има възможност за запаметяване на 48 000 отчитания. По време на настоящата теренна кампания успешно бяха снети първите климатични данни от върха.
Така нашият университет и авторският колектив притежават уникална научна информация. Осъществените наблюдения представляват пореден етап от една вече утвърдила се инициатива за комплексни изследвания на глациалните форми на Балканския полуостров, свързана с анализ на местните микроклиматични условия и техните промени. Настоящето изследване е осъществено по проект SRP A10/15, с ръководител доц. д-р Красимир Стоянов.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.