Училищни директори от Петрич, лакоми за 130 000 лв., готови да приемат цигански паралелки

13 юни 2011 00:08   1 коментар   11914 прочита
Й. Златински
Й. Златински


Й. Златински

Без резултат приключи срещата между колектива на СОУ “Антон Попов” начело с директорката Василка Иванова и директора на дирекция “Образование и култура” Йордан Златински относно приема на предучилищна група и паралелка първокласници ромчета във филиала на училището. На срещата присъства и общинският съветник ром Филип Ангелов. Василка Иванова и преподавателите за пореден път заявиха, че за учебната 2011/2012 г. няма да откриват ромски паралелки, тъй като това е в разрез с европейските и национални програми, касаещи интеграцията на малцинствата.

Преди срещата Златински проведе срещи и с директорите на останалите училища в Петрич. По-голяма част от директорите са дали положително становище филиалът да премине към друго училище. Причината за положителната нагласа на повечето директори е солидната субсидия, която ще получават, ако приемат филиала, намиращ се в ромския квартал. В него се обучават около 100 ромчета във втори, трети и четвърти клас. Субсидията под формата на делегиран бюджет за тях е 130 000 лева.

Според Златински част от директорите веднага са поискали филиалът с решение на Общинския съвет да премине към тях и от есента да започнат да получават делегирания бюджет. Дали са и съгласие да осъществят прием на подобна паралелка, ако Регионалният инспекторат по образование и образователното министерство дадат съгласие. В края на месеца Общинският съвет ще разгледа въпроса.

Филип Ангелов бе категоричен, че ромската общност настоява да бъде реализиран прием в предучилищна възраст и в първи клас във филиала, тъй като голяма част от децата не знаят български език и не могат да бъдат интегрирани, като бъдат разпределени в други учебни заведения.

1 коментар
13 Юни 2011 20:46 | 12
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Господа учители от гр. Петрич, проучене опита на гр-Сандански за разпределението на учениците роми в всички основни училища на града. Така те по-добре се интегрират в средата. Заедно с това се знае, че има ли ученици, има и пари по делегираните бюджети. Лошото е, че учениците роми се записват в началото на учебната година в училищата, за да се вземат парите, а след това не се следи и изисква тяхното редовно присъствие в училище. А и РИО на МОМН не прави изискващите се проверки. Нали от това не зависят заплатите на заетите в средното образование. Може би МОМН ще се замисли върху това и ще прокара в новия Закон за училищното образование подобно изискване.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар