Учени от Благоевград и Батуми ще създадат междууниверситетски изследователски център
Част от участниците в дискусиите
Екип преподаватели от университета се завърна от гр. Батуми, Грузия, където взе участие в научна конференция "България и Грузия: исторически паралели" в рамките на поредицата съвместни инициативи за отбелязване 5-годишнината от договора за сътрудничество между ЮЗУ"Неофит Рилски" и Държавен университет "Шота Руставели". На форума бяха представени изследвания на грузински и български учени от древността до наши дни, разкриващи контактите и историческите връзки между двете страни.
Интерес предизвикаха проучванията на Ирма Багратиони за Бачковския манастир, Марина Шаликава - за всекидневния живот в двете страни, Тамаз Путкарадзе - взаимоотношенията между архивите, Мераб Мегрешвили за Николай Державин и връзката му с България и Грузия, Манучар Лория и Нурзар Мгеладзе за паралелите между етнорелигиозната ситуация в Батуми и Русе и много други. В дискусиите взе участие и поетът Вахтанг Ахвледиани, драматург, преводач на българска поезия, който с голямо вълнение прочете преведените от него стихове на Никола Вапцаров на грузински език.
Участниците в конференцията аплодираха решението на ректорския съвет на ЮЗУ "Неофит Рилски" да удостои с почетен плакет за сътрудничеството проф. Марина Арошидзе и проф. Тамаз Путкарадзе от Батумския университет “Шота Руставели и разгледаха изложбата от архивни документи за побратимяването между Батуми и Благоевград, организирана от Държавния архив на Аджария.
Особен интерес предизвика експедицията в областта Гурия и музеят на изтъкнатия грузински интелектуалец, историк и археолог Eквтиме Такаишвили, който след съветската окупация през 1921 г. емигрира във Франция и спасява националните ценности на Грузия. Безценните експонати, които съставляват грузинската национална съкровищница, той съхранява в Париж и ги връща непокътнати в Грузия през 1948 г. Проф. Такаишвили е обявен от църквата в Грузия за светец.
На проведената кръгла маса историци, етнолози, антрополози и философи от двата университета очертаха новите насоки на антропологията в Грузия и България и обсъдиха възможностите за създаване на междууниверситетски изследователски център.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.