Учен, който превърна ЮЗУ "Неофит Рилски" в неоспорим лидер в областта на логопедията у нас
Висшата атестационна комисия при Министерския съвет на Република България присъди научното звание професор на доц. д-р Добринка Георгиева, зам. ректор на ЮЗУ "Неофит Рилски" - Благоевград, преподавател по логопедия в Катедрата по логопедия при Факултета по обществено здраве и спорт.
Проф. д-р Добринка Георгиева е един от възпитаници на ЮЗУ "Неофит Рилски", получил високото научно звание от Специализирания научен съвет към Медицинския университет в София. Разпознаваемо лице на българската логопедия и в международен план, тя е автор на 7 монографии и учебници и над 60 публикации в реномирани научни издания у нас и в чужбина - в САЩ, Русия, Англия и др., участва в повече от 40 международни и национални форуми в областта на говорната патология, упорито утвърждавайки престижа на българската логопедия. Специализира в институт "А. Верн" в Париж, в Northwestern University, Evanston, САЩ, в West Virginia University, Morgntown, САЩ, в University of South of Denmark, Одензе, Дания, в Ruhr University, Bohum, Германия, в университета на Южна Каролина, Колумбия, САЩ. През 2011 година й предстоят специализации в университетите в Рединг, Кралския колеж по логопедия Лестър в Англия, както и в Швеция и Дания.
Проф. Д. Георгиева успешно ръководи и координира над 26 международни и национални проекта в рамките на Световната банка, Националния фонд за научни изследвания и др., от които привлича за програмата по логопедия над 600 000 лв. Основател през 2002 г. на първата и единствена засега у нас Катедра по логопедия, както и на Университетския център за изследване на заекването - единствен по своя характер в Източна Европа. През 2007 г. проф. Георгиева е избрана за член на Образователния комитет към Международната асоциация по логопедия, който създава стандартите за обучение на студенти от специалност логопедия, препоръчван в около 70 държави. Член на редица международни професионални научни организации и асоциации като IALP, IFA, главен редактор е на списание по комуникативни нарушения, издавано и на английски език.
Вярвам, обаче, че Добринка Георгиева е заслужила титлата си и много се радвам, макар че нямам честта да я познавам. Просто ме радва, когато някой успява да направи нещо доказано положително и за хората, и за себе си.
Поздрави и да продължи да работи упорито!
П. С. Любопитно ми е хората които са написали отрицателните коментари горе с какви постижения могат да се похвалят и от каква позция съдят? Всеки знае отговора на този въпрос!
Добре ще е да почнете да поработвате и практически не само на книга. Предлагам, че ЮЗУто има доста умни кадри за да ви бъдат достойни пациенти :) Сещате се сигурно и вие за поне един двама. Ха успех пък догодина академи (ч) к (а).
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.