Туристи от Азия, Африка и Америка тичат да видят музея на Вапцаров в Банско
Български туристи от всички възрасти от всички краища на страната посещават къщата-музей на Никола Вапцаров в Банско. Това каза за Радио “Фокус”-Пирин музейният експерт Гълъбица Тодева. Изключително посещавани са всички музеи в Банско най-вече през месеците юли и август, тъй като тогава повечето хора почиват. „Тогава не може да затворим вратите на музеите - толкова е голям напливът. Заедно с българските туристи идват и много чуждестранни групи. Наскоро например имахме група от Индия”, каза Тодева.
Музеите в Банско привличат интереса още на туристи от Азия, Африка, Америка, Англия, както и от всички европейски страни. Сред най-честите посетители са тези от Балканските държави. До тази година през музейните обекти са преминали над 4 милиона посетители и са изнесени над 30 000 беседи. Тодева бе категорична, че всички музеи в Банско са в добро състояние и се поддържат. Например в Музея на Паисий Хилендарски е направена точна възстановка на килията му от Хилендарския манастир и на параклиса „Св. Иван Рилски”. За жителите на Банско днешният ден, свързан със смъртта на Никола Вапцаров не е обикновен ден, каза Гълъбица Тодева. Днешният ден е ден за размисъл за приноса на всички личности, които характеризират облика на града.
Неминуемо най-видно място сред тях заема Никола Вапцаров. На 23 юли 1952 г. във връзка с 10-годишнината от разстрела на поета отваря врати първият музей, с който се слага начало на музейното дело в града. Така къщата-музей на Вапцаров в Банско е първият музей в Пиринския регион. „Това съвпада и с други събития, свързани с поетовата личност. Същата година Световният съвет на мира удостоява Вапцаров с международната награда за мир. Такова голямо отличие до днес не е давано на българин. Оттук започна трудният път на създаването на музея на Вапцаров в Банско”, каза Тодева.
Паралелно с обслужването на множеството посетители има и доста проучвателска работа, което изисква и много труд. В първата част на музея се намират стаите, в които някога е живяло семейството. Тодева бе категорична, че музеят на Вапцаров е сред водещите в страната. Годишно през него преминават над 100 000 души и се изнасят около 3000 беседи. Имало е случаи когато само за един ден музеят се посещава от около 2500 души. „Всичко това се случва защото Никола Вапцаров е особено значима личност не само за нас българите, а и за целия свят. Не може неговата личност да не направи впечатление.
Всяко връщане към поезията на Вапцаров ни носи нещо ново, прави ни повече българи. Чрез нея обикновените неща, които всеки българин чувства, придобиват особено обаяние и поетичен смисъл. Оттук идва и нейното безсмъртие. Тази поезия е безсмъртна, както е безсмъртен и нашият народ ”, каза Тодева. Тя допълни, че след като е прочетена смъртна присъда на 23 юли 1942 г., с която трябва да бъдат разстреляни шестима смели българи, им е даден шанс да напишат писма до близките си. Петима го правят, но не и Вапцаров. Тогава той пише своето четиристишие „разстрел, и след разстрела червеи, това е толкоз просто и логично, но в бурята ще бъдем пак с тебе, народе мой, защото те обичахме”.
източник: Агенция "Фокус"
Тези шестима "смели" българи са били комунисти участници в диверсантска група осъдени за подривна дейност.
Или както ги наричат сега терористи.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.