Три педагожки от Пиринско стъпиха в Меката на ядрената физика - ЦЕРН край Женева
Нашите физички Ирина Андонова /втората вляво/, Росица Иванова и Карамфилка Патинова /четвъртата и последната вдясно/ се снимат за спомен в учебния център на ЦЕРН
Преподавателките по физика Ирина Андонова от ПМГ “Акад. Сергей Корольов” в Благоевград, Карамфилка Патинова от ПМГ “Яне Сандански” в Гоце Делчев и Росица Иванова от Разлог стъпиха в Меката на ядрената физика - ЦЕРН - Eвропейския център за ядрени изследвания до Женева, който е и най-голямата лаборатория в света по физика на елементарните частици.
Трите попаднаха в групата от 40 учители по физика от цялата страна, след като бяха одобрени от национална комисия към МОМН и получиха уникалния шанс пет дни да повишават квалификацията си в учебния център на ЦЕРН. В него работят постоянно 50 български учени, с които нашите преподаватели разговаряли свободно за последните изследвания в областта на физиката на елементарните частици и получили от първа ръка информация за експериментите, провеждани в колайдера /ядрения ускорител/, където се правят опити по създаването на антиматерия.
Видяното и наученото за петте дни в ЦЕРН преподавателите ще внедрят в учебните програми по физика от 7-ми до 12-ти клас. Те получили и много нагледни материали, които могат да показват на учениците през новата учебна година.
А кадърните учители да имат да мечтаят .....
"Кадърните" много често са само неподплатени претенции.
КОЙТО ИМА СВЕСТЕН БАЩА ТОЙ ИМА И ГАРАНТИРАН УСПЕХ В ЖИВОТА! Защото като имаш свестен баща ставаш свестен човек. Това е.
пожелавам и успех :) на снимката е в средата с червеният панталон, а не е 2рата вляво :)
На страницата на МОН вижте информацията относно Националната програма "Квалификация". Там са посочени изискванията към учителите, които са желаещи да се квалифицират в ЦЕРН. Тази учителска програма е традиционна и е започната от варненски учители. Подборът е по документи. Има описани подробно специфичните изисквания, на които да отговарят учителите. Всеки учител, който следи предоставените му възможности за обучение и квалификация и е активен, участва и има голяма вероятност да участва, защото условието е да не се повтарят едни и същи преподаватели, а програмата е от няколко години. От изискванията ще разберете, че подборът е на ниво, защото не е достатъчно веднъж да завършиш, а непрекъснато да работиш по самоподготовката си като преподавател и да активираш и учениците да участват и показват добри резултати по физика на олимпиади, състезания и държавни изпити. А не е без значение и материалната база, изискват и снимки за нейното състояние. Така
Това с вуйчото владика е от друг филм. Той си се прожектира отпреди братя Люмиер да измислят киното.
Сигурно да преподаваш физика в средните училища не е лека задача. Не е тайна, че системата на обучение по физика в средното образование е сбъркана тотално. Преподава се теория и суха материя, без почти никакъв експеримент, който да събуди интереса и въображението в ученика, без много решаване на задачи, който да развият мисленето и интуицията на ученика. Проблемът се пренася и във ВУЗ-овете, които страдат от липса на студенти-физици! Преподаването там е на едно сравнително добро ниво, но в сравнение с времето, когато не университета се е борил за студенти, а тъкмо обратното, критериите са си доста занижени.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.